Панельна дискусія «She in Tech. Бекстейдж розвитку в IT і технологічних компаніях» мала би бути сконцентрованою на гендерних перепонах, що стоять на шляху до успіху жінок у цій галузі. Але не так сталось, як гадалось. З виступів учасниць можна зробити сміливі висновки, що нова галузь, в якій працюють молоді за віком чоловіки, старих гендерних вірусів уникнула. Тому вся панель стала ще одним прикладом того, як жінки успішно впроваджують новітні підходи у традиційних галузях.

Найцікавішим був виступ директорки департаменту фінансового контролінгу Райффайзен Банку Марії Абдулліної. Адже історія банківської справи налічує багато століть. Загалом у фінустановах працює високий відсоток дівчат, але переважна більшість обслуговує клієнтів у відділеннях. Хоча гендерна нерівність поступово зникає навіть з ІТ-департаментів банківської сфери.
«Якщо раніше в IT-команді Райффайзен працювало 120 жінок, то зараз їх уже 213, що становить 30% від загального складу. Готуючись до панелі, я опитала своїх колежанок, чому вони обрали шлях в ІТ. Відповіді виявились дуже схожими — любов до точних наук. Вони називали хто — фізику, хто — математику, хто – хімію. Але кожна з цих царин потребує великих знань. Про себе можу додати, що мій вибір базувався на динамічності галузі, а також на можливості спілкуватися з людьми з усього світу. А це ще потребує володіння мовами. Мої колежанки мають змогу вирішувати цікаві завдання та отримувати гідний дохід. А це також дуже важливо. Саме тому тепер я переконана, що IT-сфера приваблює ерудованих та амбітних людей — незалежно від гендеру», — зазначила Марія Абдулліна.
Щодо динаміки кар’єрного зростання, то проблеми у жінок в ІТ-сфері нічим не відрізняються від інших галузей. Головним гальмом є порушення балансу розподілу обов’язків між чоловіками та жінками у родині. Наслідком цього є не лише нижчі темпи підвищення фаховості у вільний від роботи час, але й хронічна втома. Одним із шляхів відновлення та наповнення енергією своїх колежанок у банку стало створення жіночого ком’юніті.

«Ми регулярно зустрічаємось з нашими лідерками, обговорюємо актуальні теми, надихаємось чужими успіхами, ділимося ідеями та навіть разом навчаємося, щоб не відставати від сьогодення. Останньою темою обрали, як ми заважаємо собі досягати мети. Аби побачити проблему комплексно, ми навіть грали в гру «Вигорання», навчалися правил здорового харчування, дізнавались про найефективніші комплекси вправ», — поділилась Марія Абдулліна.

Ще одну проблему, психологічну, оприлюднила співзасновниця & COO в Edtech-компанії Mate academy Анна Апостол.
Хоча протягом останніх років ІТ-сфера і зазнала позитивних змін щодо гендерного співвідношення працівників, але це зовнішній показник. Коли йдеться про оплату праці, то жінки, аби збільшити шанс на отримання роботи, значно скромніші у своїх вимогах.
«Коли ми говоримо про performance review-план, дівчата, які заперформили добре, завжди просять на 15-20% нижчу зарплату, ніж хлопці, які заперформили гірше», — поділилась своїм спостереженням Анна Апостол.
І працедавці цим нюансом охоче користуються. Тож, попри безмежні можливості для сучасних жінок, стереотипи щодо фінансової винагороди не ламаються роками.

Співзасновниця та операційна директорка Esper Bionics Анна Белєванцева розповіла і про об’єктивні причини — багаторічна байдужість абітурієнток до інженерних та інших профільних спеціальностей. Натепер 80% команди Esper Bionics складають чоловіки. Але такий перекіс пов’язаний із багаторічною відсутністю інтересу жінок до інженерії протезів.
Навіть серед студентів, які зараз навчаються на Mechanical Design, дівчат можна перелічити по пальцях.
І попри таку велику кількість чоловіків у своїй компанії за 5 років стартаперства Анна Бєлєванцева зізналась, що не зустрічала кейсів гендерної нерівності.
І це ще не всі новини з SHE Congress 2024. Стежте за публікаціями Womo.ua.
Тетяна Марінова