Ацетон у дитини: ознаки, причини та покроковий план дій

30.07.2021

Наталия Вересюк, редактор WoMo

Досить знайома картина всім батькам, коли у дитини різко підіймається температура, з’являється блювота, діарея, запах ацетону з роту. В результаті такого стану дітки досить часто потрапляють до лікарні із діагнозом «ацетономія».

Що ж це таке, чому трапляється та що робити, — давайте розбиратися.

Чому підвищується ацетон

Щоб організм дитини (та й дорослої людини) нормально працював, йому потрібна енергія. Давайте згадаємо уроки біології, а саме як виробляється енергія в людському організмі. Так, все правильно: енергія виробляється з вуглеводів, а саме під час процесу їх обміну. Але бувають випадки, коли організму вмить потрібно значно більше енергії, ніж можуть дати запаси вуглеводів.

В такому випадку організм задіює у виробництві енергії жири і білки, а під час їх окиснення (процес, який необхідний для створення енергії), у крові людини накопичуються побічні продукти цього процесі – кетонові тіла, до складу яких входять: ацетон, ацетонооцтова та бета-оксимасляна кислоти. Вони виникають у печінці під час процесу синтезу глюкози, яка і потрібна для поповнення енергетичних запасів.

Важливо розуміти, що кетонові тіла отруюють організм дитини, саме тому і виникає інтоксикація, яка супроводжується блювотою. Вона не пройде сама по собі, оскільки фізіологічно процес блювоти призводить до зневоднення організму (у дітей цей процес проходить дуже швидко). Під час зневоднення виникає ще більший дефіцит глюкози, рівень інтоксикації підвищується, блювання посилюється.

Важливо: якщо зі станом інтоксикації дитячого організму нічого не робити, це може призвести навіть до смерті. І це не перебільшення.

Як зрозуміти, що у дитини підвищений ацетон

Досить часто ознаки ацетономії схожі з отруєнням: у дитини болить живіт, вона млява, її нудить, може бути діарея та підвищена температура. Іноді ацетономія виникає, як реакція на високу температуру.

Треба запам’ятати: якщо дитина блює, після блювання її стан не покращується, приступи блювання повторюються, і ви ще не стикалися з такою проблемою – негайно звертайтесь до лікаря. Пам’ятайте, що це дійсно загрозливий стан, який потребує негайного лікування. І підозра на підвищений ацетон – не час для експериментів.

Надійний спосіб зрозуміти, чи підвищився рівень ацетону у вашої дитини, — це тест зі спеціальними смужками. Ці смужки можна купити в аптеці. Користуватись ними нескладно: треба просто намочити смужку у сечі. Результат буде вже за 60 секунд.

Що можна зробити вдома, щоб знизити ацетон

Перша допомога при ацетономії – не допустити зневоднення організму. Для цього потрібно випоювати дитини кожні 10-15 хвилин. Навіть, якщо вона не хоче пити, невеликими порціями. Пам’ятайте, що чашка води може викликати у дитини приступ блювання, тому краще давати пити потрошку: буквально 1-2 ковтки за раз.

Найкращими для відпоювання при підвищеному ацетоні вважається відвар з сухофруктів, мінеральна вода без газу (наприклад, Боржомі), або спеціалізовані напої (наприклад, Регідрон). Їх задача – не тільки надати організму рідину, але й поповнити його важливими електролітами.

Ще одна задача – поповнити запаси глюкози, тому підсолоджені напої також будуть прекрасним вибором (можна взяти в аптеці розчин глюкози). Але якщо у вашої дитини піднявся ацетон вперше, — будьте обережні, це може бути ознакою розвитку цукрового діабету, і глюкоза в такому випадку нашкодить ще більше. Тому при першому випадку ацетономії обов’язково зверніться до вашого сімейного лікаря, щоб розібратися в причинах та отримати правильний план лікування.

А що стосовно їжі?

Під час ацетономії не можна їсти протягом першої доби такого стану. Якщо кількість приступів блювання зменшилась, а стан дитини покращився, на другий день можна потрошки вводити їжу, а саме:

  • білі сухарі;
  • овочевий суп;
  • відварний рис або гречка;
  • печене яблуко.

Протягом наступних двох тижнів можна їсти дієтичну їжу, без жирного м’яса або риби.