Берта Херреро про різноманіття, інклюзію та рівні можливості у цифровому світі

01.01.2021

Берта Херреро, старший менеджер з питань ЄС в офісі Huawei EU, в рамках програми «Жінки в цифрову епоху» просуває стратегічний діалог про проблеми, з якими стикаються жінки в технологічному секторі, і про перешкоди на шляху до того, щоб більше жінок приєдналися до професій у сфері ІКТ (Інформаційно-комунікаційні технології). Крім того, в рамках серії Huawei4Her, яка просуває жіноче лідерство, Берта об’єднує ключові голоси зі світу науки, бізнесу, академічних кіл та політики, щоб обговорити ключові проблеми, що зачіпають жінок в цю нову епоху, в якій домінують технології, а також жіночі моделі для наслідування, та які можуть надихнути нове покоління жінок приєднатися до цифрового світу і внести свій вклад в його напрямок і цінності. Ми поговорили з Бертою про те, як просувати рівність, відкритість і лідерство жінок у вашій організації. Як надихнути наступне покоління жінок приєднатися до технологічного сектору. Як самій стати лідером і допомогти іншим жінкам стати лідерами

Берта, ви взяли участь у SHE Congress 2020? Поділіться вашими враженнями.

Я бувала в Україні раніше. Як на мене, Україна – одна з найкрасивіших європейських країн, а Київ – одне з найдивовижніших міст світу. 

Але окрім цієї краси, Україна має дещо особливе, що робить країну унікальною: це розширення прав і можливостей жінок. Жінки в Україні сміливі, рішучі та ініціативні – дуже ініціативні. Той факт, що SHE Congress існує впродовж багатьох років і що він збирає так багато неймовірно надихаючих жінок-лідерів, є ще одним підтвердженням. Також я вітаю організаторів, які змогли створити таку інноваційну концепцію у нелегкий для нас, для всіх європейців, час.

Я приєдналася онлайн до SHE Congress 2020 (пройшов 3 грудня 2020 року — ред.) і поділілася своїми думками та емоціями, чому так важливо розширяти можливості жінок в світі, в Україні зокрема. Завдяки технологіям ми разом, хоча між нами великі відстані. Я була вражена, коли мені розказали, що мій виступ дивилася Тетяна з Луцька зі своєю 6-річною донькою Софією. І для них обох мій виступ був цікавим.

Що було в вашому виступі на SHE Congress найголовнішим? 

Якщо була б одна річ, яку ви запам’ятаєте з мого виступу, будь ласка, хай це буде наступне: ви геніальні. Усі ви. Тому не приховуйте свої таланти, не будьте скромними. Йдіть,  покажіть нашим дівчатам, що цей світ також належить їм. Скажіть їм, що якщо вони мають пристрасть, талант або конкретну мрію, вони мають прямувати до неї. А все суспільство має допомогати в повній мірі розкривати їх потенціал.

Я хочу, щоб якомога більше блискучих і талановитих жінок у різних країнах мали роботу своєї мрії або власну справу  і змогли зробити цей світ кращим для всіх. Щоб розвиватися,  велике значення має оточення, коли можна наслідувати приклад з життя. 

Чи був у вас в дитинстві приклад для наслідування?

Коли я була маленькою дівчинкою, в школі, я хотіла стати письменницею. Чому? Тому, що Джоан Роулінг – ви знаєте, авторку книжок про Гаррі Поттера – була для мене таким надихаючим прикладом для наслідування. Якщо вона змогла стати письменницею, чому б і мені не стати такою?

І ваша мрія здійснилася?

Правда в тому, що багато років по тому, я так і не стала письменницею. Що не так вже й погано. Я пишаюся тим, що очолюю зусилля Huawei щодо забезпечення рівності, інклюзивності та різноманітності в Європейському Союзі. І тепер моя робота, моя мета і моя пристрасть – надихнути наступне покоління жінок приєднатися до технологічного сектору.

Дехто з вас може подумати, що історія про Джоан Роулінг була просто історією. Але ні, це була не історія. Це було вікно можливостей у абсолютно новий світ – у світ необмежених можливостей. 

Чому потрібно показати дівчатам та жінка, що в цифровому світі є безліч можливостей?

За підрахунками, 2 з 10 осіб, які працюють у сфері технологій, кібербезпеки та науки, — жінки. Авжеж, це причина для занепокоєння. І ми хочемо зробити ще більше, щоб сприяти розвитку гендерної рівності у цьому секторі. Це один із способів досягнення повної рівності суспільства в цифрову епоху.

Саме тому ми повинні говорити про необхідність залучення більшої кількості жінок у цей сектор. Ми також хочемо обговорювати методи підтримки і розвитку талантів серед жінок у галузі технологій. Згідно з даними, навіть якщо жінки починають працювати у сфері технологій, після народження дітей більшість із них не продовжує кар’єру у цій галузі. Звісно, здебільшого це не завжди добровільне рішення. Щоб вирішити це питання, необхідна участь політиків і гравців галузі. Вони повинні гарантувати, що народження дитини не означатиме кінець кар’єри.

А є статистика про дівчат в сфері технологій?

Освітні можливості дійсно є першою перешкодою для жінок на шляху до технологічного сектора. Згідно зі звітом іспанської асоціації DigitalES, більше половини від загальної кількості випускників університетів Іспанії у 2017 році — жінки. Проте це лише 18,6% випускників за технологічними спеціальностями.

Після серії обговорень із вченими у цій галузі ми дійшли висновку, що стереотипи є основною причиною, чому жінки рідше обирають технічні програми порівняно з чоловіками.

Наприклад, коли ми говоримо про кібербезпеку, більшість із нас уявляє хакера, який віртуально бореться зі складним кодом. Проте світ кібербезпеки значно ширший і в реальності зовсім не схожий на науково-фантастичний фільм.

Одна з причин, чому молоді дівчата та жінки навіть не замислюються про отримання ступеня у цій сфері або не йдуть працювати у галузь кібербезпеки, криється саме у цих стереотипах. Вони зовсім не відповідають поняттям інклюзивності та рівності.

Тому ми не шкодуємо ресурсів на підтримку ініціатив, які допомагають жінкам і, найголовніше, дівчатам, усвідомити, що це також їхній світ. Технології не лише створені для них, вони можуть бути створені ними. Демонстрація жінкам прикладу для наслідування допоможе зробити невидиме видимим.

А що робить компанія Huawei ати жінок та дівчат, щоб вони могли проявити себе у сфері інформацйно-комунікаційних технологій?

У рамках нашої програми «Жінки в цифрову епоху» ми організували конференції, спрямовані на залучення політиків, гравців галузі, вчених та представників неурядових організацій до обговорення ключового питання — гендерної рівності в галузі. Наразі воно є пріоритетним і першочерговим. Співробітники як серед жінок, так і серед чоловіків, від топменеджерів до стажерів, активно ініціювали ці обговорення, надавали поради, організовували публічні виступи, демонстрували приклади для наслідування, обмінювалися практичним досвідом тощо.

Рівність, різноманітність та інклюзія — основні цінності діяльності Huawei. На нашу думку, цих принципів повинні дотримуватися кожна компанія, галузь та установа. Це дійсно допоможе подолати гендерний розрив. Щоб зміни відбулися, громадськості дійсно потрібно повірити у них.

Чи у 2020 році нерівність стала помітнішою?

Питання нерівності загострилося через пандемію. Аби подолати виклики, людству необхідно розкрити свій потенціал на повну потужність. Жінки — це половина населення світу, а отже, й половина світових талантів. Коли нам потрібні всі можливі ресурси для вирішення важливих питань, так важливо залучати жінок!

А що нового ви почали робити у 2020 році?

Наприклад, ми запустили проєкт Huawei Women Power Talks. У його рамках ми запрошуємо жінок, які досягли успіхів у сфері технологій, поділитися їхнім досвідом у простій і доступній формі. Так, переглядаючи випуски проєкту, інші жінки та дівчата зможуть відчути, що сфера технологій та кібербезпеки також їм підходить.

Ми навіть присвятили жінкам кампанію з нагоди святкування 20-річчя Huawei в Європі. Таким чином ми хотіли надихнути дівчат вивчати предмети, пов’язані з технологіями, та обрати шлях розвитку кар’єри саме у цій сфері.

Жінки складають половину населення світу — і це означає, що жіночий талант також становить половину світових талантів. У сучасному суспільстві, коли нам треба залучити всі таланти, щоб вийти сильнішими із кризи, пов’язаної з ковідом, ми не можемо дозволити не залучати таланти жінок. Ми просто не можемо.

Ось чому ми повинні показати нашим дівчатам  – бо вони є жінками завтрашнього дня — що, коли вони виростуть, вони можуть стати вчительками, лікарками або письменницями, так; але вони також можуть стати експертами з кібербезпеки, інженерами або вченими. Одним словом, вони можуть стати ким завгодно: двері до світу  технологій для них відкриті.

І це не абстрактна річ. Такі жінки дійсно є: наприклад, жінки, які забезпечують безпеку Європейського кіберпростору; або жінки, котрі сторюють рішення з використанням штучного інтелекту у відповідності до європейських цінностей 21-го століття.

А чи є у Європейському Союзі приклади змін на краще, прикладів успішних жінок у сфері ІКТ? 

У цих жінок є імена та обличчя. Насправді, я з гордістю можу сказати, що деякі з них працюють поруч зі мною. Наприклад, Софі, Наша директорка з кібербезпеки та конфіденційності даних, або Ангелікі, яка також є нашою експерткою у галузі штучного інтелекту та зелених технологій.

Під керівництвом Марії Габрієл (Mariya Gabriel), комісарки ЄС із питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, запроваджено багато нових ініціатив. Деякі з них, наприклад Women4Cyber Registry, допомогли жінкам у галузі стати помітнішими, а також залучити більше жінок до обговорень теми. Ми знаємо, наскільки це важливо, і дійсно пишаємося тим, що саме жінка, Софі Батас (Sophie Batas), виконує обов’язки директорки з питань кібербезпеки та конфіденційності даних у нашій компанії.

Однак існує ще чимало можливостей для розвитку, якщо індустрія та установи ЄС об’єднають зусилля. Партнерські відносини між державним та приватним секторами доповнюють такі ініціативи, як програма «Еразмус» і нормативи ЄС, що розроблені для зниження рівня безробіття серед молоді. А також сприяють подоланню розриву між містом і невеликими населеними пунктами, де проживає чимало «прихованих талантів», як серед чоловіків, так і серед жінок.

Також важливо об’єднати зусилля і разом відзначати важливі дати, що нагадують суспільству про важливість рівності і дій для якнайшвидшого подолання гендерного розриву. Наприклад, святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня 2021 року відкриває чимало можливостей для установ в ЄС і галузі. Це ще одна можливість об’єднатися і показати, що рівність має значення, що це наша спільна мета, за яку потрібно боротися разом.

Ми всі повинні пліч-о-пліч працювати разом, щоб разом створити кращий світ. Світ, де для кожної людини є місце, де ніхто не залишиться осторонь.

Саме тому ми в Huawei переконані: для того, щоб зміни відбулися, все суспільство  має в них вірити. І саме тому ми також закликаємо інші компанії, організації та установи, незалежно від того, великі вони чи маленькі, вірити в зміни – активно домагатися змін щодня. Тому що лише тоді, коли ми дійсно віримо в зміни, ми можемо їх здійснити.

Щоб ви побажали дівчатам та жінкам в Україні?

Я хочу, щоб сьогоднішні дівчата, які читають книжки у школі або гортають вебсайти на своїх ноутбуках, телефонах або планшетах знали, що існує цілий світ необмежених можливостей – весь світ саме для них. Цей світ – цифровий, і мова йде не лише про майбутнє: цифровий світ – це наше сьогодення, тут і  зараз. 

І саме тому в Huawei ми не шкодуємо ресурсів для підтримки ініціатив, які можуть допомогти дівчатам зрозуміти, що цифровий світ — це і «їх світ». Технології не тільки створені для них, дівчата і жінки можуть створити нові технології та змінити існуючі технології.

Інтерв’ю підготувала спеціально для WoMo Аліна Севастюк, менеджерка із зв’язків із громадськістю «Хуавей Україна»