Безплатно чи безкоштовно: як правильно говорити українською

Тепер ви точно знатимете яке слово у якому випадку варто вживати

14.10.2023

Ольга Клюєва — філолог, копірайтер, редактор, автор телеграм-каналу Мовна база. Створює якісний контент українською і допомагає іншим переходити на українську

“Замовляйте піцу у нас — доставка безкоштовна”, “Реєструйтеся на наш курс: перші два уроки безкоштовні”. Як часто ми чуємо і бачимо такі формулювання у рекламних текстах українською? Дуже часто. Адже часто автори цих текстів помилково вважають, що в українській мові немає слова “безплатний”, тому використовують “безкоштовний”. І роблять помилку. Чому? Читайте далі.

Усі ми знаємо, що слово «бесплатный» — російське. І коли перекладаємо текст українською, шукаємо якийсь «справжній» відповідник. 

Як правильно?

Насправді слово «безплатний» є в українській мові. Так говорять про те, що не потребує оплати, «те, що коштує 0 грошових одиниць». Тобто, якщо я надаю вам послугу і не беру за неї оплату, то вона безплатна. 

Підтвердження знаходимо у творах художньої української літератури минулого й позаминулого століть:

  • Іван Франко, 1882: “Не говорячи вже про дрова, котрих мали безплатно і на топливо, і на всякі будинки, – ліси достачали тухольцям звірини, лісових овочів і меду”

 

  • Степан Васильченко, 1927: “Казав, що їхня школа в Києві охоче приймає селянських дітей, одводить для них при школі помешкання, дає безплатні сніданки”

Щодо правопису цього слова, то тут варто звернути увагу на те, що в українській мові немає префікса бес-, тільки БЕЗ-. Тому правильно писати БЕЗплатний.

Але чому ж не безОплатний?

Слово БЕЗПЛАТНИЙ утворене префіксальним способом: префікс БЕЗ- + слово ПЛАТНИЙ (який дається, надається за плату). Тобто спосіб творення такий самий як і у слів: безцінний, безвідмовний, безкорисний.

А як щодо слова “безкоштовний”? 

Це теж українське слово, яке означає те, «що не має вартості, не потребує коштів». Безкоштовний походить від прикметника «коштовний», який має значення «цінний». БЕЗКОШТОВНИЙ у своєму сенсі наближається до поняття «безцінний» — той, що немає ціни, або його вартість складно порахувати в матеріальних величинах.

Наприклад:

  • Безкоштовна передача рухомого складу між підприємствами в межах залізниці проводиться за поданням начальника залізниці на основі рішення Укрзалізниці, а в межах Укрзалізниці — згідно з наказом її генерального директора.

Тож яке слово правильне?

Правильні обидва. Тільки коли ми плануємо їх вжити, маємо розуміти відтінки їх значення і використовувати те, яке найбільше підходить у контексті.

І це ще не все

Українська мова дуже багато й розмаїта, має багато синонімів. І в розмовному стилі слова “безплатно” й “безкоштовно” можна замінити синонімами:

даром, задарма, дурно, задурно, за так, за спасибі, на дурняк

Пам’ятайте, що кожне слово потрібно вживати у правильному контексті, щоб вас правильно зрозуміли. Переходьте на українську та дбайте про чистоту нашої мови!