Blago даря: Принципи десяти від Дмитра Кулеби

Як віддавати, помножуючи мотиваційне відчуття, і привчати до цієї практики дітей

Blago даря: Принципи десяти від Дмитра Кулеби

Редакція WoMo продовжує свій експеримент, що має на меті показати в дії «принцип десятини». Ми запропонували успішним, відомим, харизматичним людям протягом тижня обмежитися на 10% у певних звичках, на які витрачаються різні ресурси, і за цей період зрозуміти щось нове про себе та навколишнє. Сьогодні в експерименті бере участь дипломат Дмитро Кулеба, постійний представник України при Раді Європи, який поділився надихаючими та корисними результатами.

Відняти 10%: Вино та прокрастинація

Протягом тижня я мав себе обмежити на 10% у двох сферах – вживанні вина та прокрастинації, тобто відкладанні справ на невизначене майбутнє. З вином було доволі просто, оскільки в середньому я випиваю в тиждень 2-3 пляшки вина, то можна було залишати 10% вина у пляшці – це й був інструмент вимірювання. А щодо прокрастинації, то напередодні початку експерименту я порахував всі ті справи, які я постійно відкладаю і не хочу робити, їх виявилося вісім, відрізав від них 10% і, відповідно, поставив собі завдання ці справи виконати. Від восьми я відрізав півтори справи, і виконував їх.

За відчуттями з вином було найцікавіше, бо дуже боляче залишати у пляшці 10% вина, і рука постійно тягнулася завершити цей процес і припинити страждання – і пляшки, і мене. Але все-таки я залишав пляшку недопитою, і це було найспокусливіше, адже дуже легко налити і випити. З прокрастинацією було менше вагань, я знав, що справу треба зробити, і почав нею займатися. В цьому випадку сила волі подавила інші почуття, емоційно з вином було складніше.

Я таки виконав свою справу. В цій частині урок експерименту в тому, що насправді ми самі собі вигадуємо заборони чи перешкоди, що ми можемо чи не можемо, що ми хочемо чи не хочемо. Це виключно питання концентрації і виконання завдань. Насправді, людині підвладно все, і потрібно собі ставити чітко завдання і налаштовуватися на його виконання. Тому, коли я виконав свою справу, то подумав: «Дивно, чому я її так довго відкладав, адже вона виявилася не такою складною, як здавалося».

Надалі з вином, мабуть, прийдеться здатися, бо залишати 10% на дні пляшки дуже важко. Але, думаю, можна зменшити вживання вина на 20-30% і перейти з пляшки на келихи. А з прокрастинацією для мене був цікавий поштовх, бо я маю звичку відкладати певні справи в довгу скриню, але цей проект показав, що потрібно зосередження, і потім, коли ти справу виконуєш, то наступає полегшення – від результату.

Додати 10%: Спілкування на роботі

Я вважаю, що в роботі надзвичайно важливо резервувати час на спілкування з людьми. Умовно кажучи, якщо у вас є година роботи з комп’ютером чи документами, то з неї 10% треба в обов’язковому порядку виділяти на спілкування з колегами, з якими ви працюєте безпосередньо. Бо автономізація кожної людини в офісному просторі знижує ефективність команди. Навіть обмін в месенджерах не компенсує людського спілкування. Тому цей підхід – мінус 10%, мінус 20%, в залежності від конкретних обставин, можна адаптувати і до робочого часу, виділяти цю квоту для живого людського спілкування. Це перше, що потрібно зробити, що в мене сформулювалося ще в процесі експерименту.

Помножити на 10%: Заощадження на добру справу

Я впевнений, що віддавати 10% свої ресурсів може робити кожен. Я довгий час практикував це – ще до війни, революції, два роки відкладав 10% свого заробітку на заощадження. Потім мені ці гроші дуже допомогли, тому що коли я змінив роботу, повернувся на державну службу, і моя зарплатня стала дуже маленькою, то в критичний момент ці заощадження виступили гарантом, фінансовою подушкою, що дозволили протриматися в цей період.

За своїм досвідом скажу, що відмовлятися від 10% доволі легко. Просто потрібно це систематизувати і поставити собі функцію «за визначенням», тим більше, що зараз банківські сервіси дозволяють це робити, автоматично ставити списання коштів на резервний рахунок. А коли ти не залишаєш ці 10% не собі на чорний день, а віддаєш на добру справу, це створює ще більш сильне мотиваційне відчуття. Насправді, займатися благодійністю на 10% свого прибутку може кожен, я в цьому абсолютно переконаний.

Думаю, що майбутнє покоління до звички віддавати треба привчати так само, як і до всього іншого. Тут є два принципово важливих правила. По-перше, говорити з дітьми, не нав’язувати, а пояснювати, чому це важливо і корисно для них. По-друге, сприймати дітей як рівноцінних партнерів. Якщо ви відкладаєте 10% на благодійність, то й діти підуть за вами, якщо ви поясните їм, чому це важливо. Дитина це ж саме робитиме зі своїми іграшками, подарунками. Це працює не тільки для правила «мінус 10», а й в принципі до будь якого життєвого правила.

— Читайте також: Blago даря: Принципы десяти от Стеллы Захаровой

Новини партнерів