Булгаков, Глінка, Ахматова. Ще три пам’ятники історичним постатям в різних локаціях Києва хочуть прибрати з публічного простору. За відповідне рішення голосувала робоча група з декомунізації з огляду на рекомендації Українського інституту національної пам’яті. Про це повідомила депутатка Київради Людмила Ковалевська.
«Проголосувала за наступні рішення: демонтаж памʼятника Ахматовій у Міському саду; демонтаж з перенесенням памʼятника Глінці з Міського саду на зберігання (це памʼятка національного значення); демонтаж памʼятника Булгакову на Андріївському узвозі».
Також депутати робочої групи розглянули питання щодо ВДНГ. Вони погодилися з істориками стосовно того, що цілісний комплекс цікавий насамперед з історичного погляду. І саме там на думку має бути Музей тоталітарної пропаганди, який планують створити після війни.
У коментарях до допису Ковалевської більшість негативно поставилася до новини. “Коли нарешті припиниться нищення садиби Терещенків в самому центрі Києва, яка є об’єктом історично-культурної спадщини?”. “Булгаков писав про вас”. “Ви на справді швондери та шарікови нашого часу”. “Коли вже ви – породження лихих часів, перестанете вирішувати долю країни, історії, життів людей!”. “На місці зруйнованого пам’ятника Булгакову треба встановити величний монумент Оресту Шариківу, як символ епохи!”. “Не поспішайте з тим, щоби прибирати ці пам’ятники. Це помилкове кон’юнктурне рішення, виконання якого може завдати істотної шкоди. Не з пам’ятниками треба боротися, а з невіглаством”. Здебільшого такі коментарі залишали читачі під дописом.
Декомунізація триває
Суспільні суперечки щодо постаті Михайла Булгакова у публічному просторі виникають вже далеко не вперше. Раніше експерти УІНП визнали письменника символом російської імперської політики. Проте Літературно-меморіальний музей Булгакова не погодився, заявивши, що висновки комісії є емоційними й недостатньо аргументованими.Тоді ж активісти закликали петицією демонтувати пам’ятник письменнику, «прикрасивши» його «українофобними цитатами» з літературних творів. Також неодноразово з’являлися пропозиції закрити музей Булгакова.
На фоні процесів навколо Булгакова багатьох дивує рішення прибрати пам’ятники композитору Михайлу Глінці й особливо поетесі Анні Ахматовій. Тим більше, що розташовані вони у тій частині парку, яка закрита для відвідувачів.
Анна Андріївна Ахматова (дівоче прізвище Горенко) народилася в Одесі. Двічі номінантка на Нобелівську премію з літератури й почесний доктор літератури Оксфордського університету. Дружина репресованого Миколи Пуніна, вдова розстріляного в 1920 році Миколи Гумільова, мати репресованого Льва Гумільова.
Фінальне рішення про демонтаж пам’ятників буде ухвалювати Київрада. Проте загалом їх висновки збігаються з рішеннями робочої групи.
Читайте також: Затятий українофоб Михайло Булгаков. Експерти УІНП визнали письменника символом російської імперської політики