Затятий українофоб Михайло Булгаков. Експерти УІНП визнали письменника символом російської імперської політики

04.04.2024

Перші дискусії щодо постаті Михайла Булгакова почалися в Україні ще у 2022 році. Тоді приводом для бурхливих обговорень стала пропозиція Спілки письменників України закрити Музей Булгакова в Києві. Всі експонати пропонували передати до архіву, а у приміщенні зробити музей композитора Олександра Кошиця. Черговим приводом для багатьох питань і суперечок стали висновки експертів Українського Інституту національної пам’яті щодо подальшого перебування постаті Булгакова в українському публічному просторі. Ознайомитися з «фаховим висновком» можна на сайті органу виконавчої влади.

Експерти Інституту зазначають, що автор «Білої гвардії», «Собачого серця», «Майстра і Маргарити» за світоглядом був імперцем і українофобом.

«Письменник, не зважаючи на роки життя у Києві, зневажав українців та їхню культуру, ненавидів українське прагнення до незалежності, негативно відгукувався про становлення Української держави та її очільників. З-поміж усіх російських письменників того часу стоїть найближче до нинішніх ідеологем путінізму і кремлівського виправдання етноциду в Україні. Світоглядно був на позиціях російського імперіалізму, білогвардійщини, схвалював експансію російського комунізму», — йдеться у висновку.

Пам’ятник Булгакову в Києві

Фахівці також зазначають симпатію письменника більшовикам, зневажання до України, схиляння перед Сталіним, відсутність «позитивних персонажів українців», пародіювання та перекручування української мови та насмішки над автокефальною православною церквою.

«Булгаківські описи вояків Армії УНР („петлюрівців“) є джерелом пізніших їх карикатурних зображень у комуністичній пресі, а після повної реабілітації письменника в СРСР його тексти, які підтримали парадигму російського шовінізму, значною мірою сприяли формуванню антиукраїнської кампанії в РФ, стали одними з каталізаторів сьогоднішньої російсько-української війни», — пояснюють експерти, цитуючи героїв із творів Булгакова.

Подальше перебування у публічному просторі пам’ятників та пам’ятних знаків на честь Булгакова є пропагандою російської імперської політики, вважають члени комісії.

Фаховий висновок підписали:

  • БАЧИНСЬКА Олена Анатоліївна
  • БРЕХУНЕНКО Віктор Анатолійович
  • ВЕРБИЧ Святослав Олексійович
  • ГЕНЕРАЛЮК Леся Станіславівна
  • ГРЕЧИЛО Андрій Богданович
  • НАУМОВ Сергій Олександрович
  • РУБЛЬОВ Олександр Сергійович
  • СОКИРКО Олексій Григорович
  • СКРИПНИК Анатолій Юрійович

Читайте також: До Великодніх свят. У Музеї Києва відкрилася виставка «Анастазис. Світло Воскресіння»

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram