Булінг депутатки у Рівному. Чому в Україні продовжуються напади на жінок, які працюють з дітьми

Чи можна змінити роботу у держустановах враховуючи потреби депутаток, які мають маленьких дітей

03.03.2021

Анастасія Багаліка, оглядачка WoMo

У Рівному депутатку місцевої ради Оксану Майбороду почали булити за фото з дитиною на робочому заході. Під постом із фото Оксани з дочкою Поліною на обговоренні створення в Рівному «Зелених коридорів», яке виклав у мережу колега по фракції депутат Зураб Кантарія — понад 800 коментарів. Більшість з них не про «Зелені коридори», а про те, як жінка насмілилася взяти дитину з собою на офіційний захід. «А що, в садочку місця не знайшлося?» — один з найбільш ввічливих коментарів. 

«В мене було раніше багато фото з публічних заходів, де я була з дитиною, і не зустрічались подібні коментарі незнайомців з питаннями, чому не в садочку, чому не забезпечила кращі умови, чому тато не забрав. Зараз я маю статус депутатки міської ради й далі продовжую просувати питання міського озеленення, це моя основна тема, де вже напрацювали певні результати і тепер маємо можливість впроваджувати. Захід, до організації якого я безпосередньо була долучена, якраз по цій темі, і я мала короткий виступ як ініціаторка. Зі мною цього разу була моя менша дитина. Мій колега та друг зробив фото і виклав допис на своїй сторінці, де похвалив, що я «молодець», бо про зелені коридори розповідала з дочкою на руках. Коли я побачила його, там вже були коментарі людей, які думали інакше. Я відповіла, жартома натякаючи на стереотипне бачення коментаторів щодо ролі жінки. Це зачепило коментаторок, мені написали як вони бачать, коли мама “молодець” і що дитина не повинна потерпати від бажань мами. Я відповіла, що моя дитина — це моя справа, і що жінку, яка втрутилася в особисте, вважаю невихованою”, — розповідає WoMo Оксана МайбородаІ ділиться своїм баченням, що ж спровокувало ситуацію.

Оксана Майборода. Фото з Facebook

«Для мене є чітка межа між публічним і приватним, що я і хотіла показати, але вони сприйняли мої коментарі як зневагу від депутатки і образилися. Тобто від мене як депутатки вони очікували пояснень причин участі на заході моєї дитини. Самі вони там не були. Але почали активно ділитись баченням, як я маю поводитися, на кого мені залишати дитину, як ходити на роботу і чим займатися, а не прикриватися дитиною, і взагалі змінити імідж мами з дитям. Висунули версію, що дочка у мене для піару, бо без дитини я б ніякої уваги до себе не привернула. Думаю, ці жінки хотіли б, щоб їх люди теж похвалили за те, як вони гарно справляються: і роботу роблять, і дітей своїх влаштували. Тому почали мені нав’язувати свій спосіб виховання як правильний та надто залізли в моє приватне життя, то ж доброзичливий діалог не склався», — говорить депутатка.

Агресивні коментарі жінок під фото жінки з дитиною на роботі — це прояв внутрішньої мізогінії, вважає Оксана Майборода.  «В цій ситуації я відчула кілька проявів внутрішньої мізогінії. Це в першу чергу знецінення моєї діяльності та досягнень — типу, якщо я з дитиною, то ніякої важливої роботи не роблю. Це вони ще не знали, що більша частина мого робочого часу — це діяльність на громадських засадах і що грошей, відповідно, не заробляю. Мою громадську активність як мами в декреті не вважають як щось серйозне. Бо робота  — це куди ходять, і діти там будуть заважати. Також мізогінія проявилась і в тому, якою мамою, на їхню думку, я мала б бути, якби у мене була дитина в пріоритетах.»

У міськраді депутати, які знають Оксану Майбороду особисто, висловлюють підтримку. А регламентна комісія вже почала обговорювати питання створення дитячої кімнати у Рівненській міськраді. «Я в тимчасовій комісії, де працюємо над оновленням регламенту, і там вже піднімала питання доступності та облаштування дитячої кімнати в приміщеннях ради. В першу чергу для громадян, які приходять зі своїми питаннями на комісії чи сесійні засідання. Сама теж приходила на розгляд сесії і було дуже складно з дитиною чекати своєї черги, щоб виступити. Іноді це займало кілька годин, тому з власного досвіду знаю, як це. Обговорили на тимчасовій комісії потребу в такій кімнаті і для депутатів та депутаток з дітьми. Депутатська робота не оплачується. Наприклад, коли я йду на комісію чи сесійне засідання, то з моєю дочкою лишаються, зазвичай, няня або тато, і це, відповідно, витрати нашої сім’ї. Ідею дитячої кімнати підтримую», — розповідає Оксана Майборода.

Вікторія Войціцька

У жовтні 2015 року дитячу кімнату відкрили у Верховній Раді. Тоді ініціаторкою її появи була народна депутатка VIII скликання Вікторія Войціцька. «Так склалися обставини і інтереси різних людей. Адже вагітні депутатки в Раді були і до мене. Ініціювали звернення депутати з різних фракцій. А тодішній голова парламенту Володимир Гройсман (ред. спікер парламенту з 27.11.2014 по 14.04.2016), сам, до речі, батько кількох дітей, підтримав нас«, — розповідає WoMo Вікторія Войціцька.

Під дитячу кімнату виділили одне з приміщень парламентських кав’ярень. Приміщення обладнали під дитячі потреби, там була доглядальниця. Депутати водили туди дітей, особливо коли починалися канікули. «Я їздила годувати дитину додому, бо живу за містом і мені було незручно привозити дитину з собою» — каже депутатка.

Тоді, п’ять з половиною років тому, були і невдоволені таким рішенням. «Дітям тут не місце, це серйозна установа«, — такі коментарі можна було почути в кулуарах в бік ініціативи. Помічники нардепів, які водили у дитячу кімнату своїх дітей, навіть стикалися з тим, що їх, дітей тобто, не хотіли пропускати. «Процес пропуску дітей в приміщення був забюрократизований. Охорона особливо була не в захваті«, — пригадує Вікторія Войціцька.

«Але основну проблему з роботою у парламенті це не зняло«, — каже народна депутатка VIII скликання. Адже у сесійну залу ніхто, окрім депутатів, заходити не має права, так записано у регламенті Верховної Ради. Всі інші відвідувачі парламенту мають знаходитися в ложах. Тому якщо народна депутатка, яка має новонароджену дитину, захоче взяти малюка на роботу, голосувати з ним на руках вона все одно не зможе. А у дитячій кімнаті немає кнопок для голосування. «Насправді це найбільша перешкода. Виходить, ми таким чином не в рівних умовах. Обратися в парламент жінка може, а далі їй доведеться обирати: або виконуй свої обов’язки як депутатка, або дбай про дитину, — говорить Войціцька. — Цю дискримінацію потрібно прибрати на всіх рівнях: як загальнонаціональному, так і місцевому, — переконана колишня народна депутатка.

Ірина Виртосу

«Не так багато є дискримінаційних справ за ознакою материнства, які б «дійшли» до суду, — говорить експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA, членкиня громадської ради при МФО «Рівні можливості» Ірина Виртосу. — З одного боку, українські суди воліли б розглядати не стільки дискримінаційний аспект, скільки в «традиційній» для них сфері — трудові відносини. До прикладу, як було зі справою Тетяни Федорович, яку звільнили з роботи, одразу дізнавшись, що жінка вагітна. Відвідавши майже кожне судове засідання, можу зауважити, що суд першої інстанції із цікавістю вислуховував аргументи про дискримінаційний бік справи, але, зрештою, все звів до трудового спору. Інша, більш успішна справа, коли матері об’єдналися, щоб довести, що щодо них відбувається дискримінація, коли у медичних закладах вони не можуть пройти із візочком. Обидві справи розглядала юристка Юлія Науменко, і обидві з них – таки дійшли до суду.«

Але бувають й інші кейси. «Інший бік, коли матері могли себе захистити від дискримінації — це резонансність випадку і згуртування задля розв’язання проблеми. Як от коли Ольгу Мирцало вигнали з кінотеатру «Жовтень» через те, що вона годувала сина (грудне вигодовування). По-перше, кінотеатр переглянув свою політику щодо матерів і спільно з мамами були організовані «Кіно +0» — кіно для батьків з малюками. По-друге, за ініціативи Ольги Мирцало та інших небайдужих батьків була створена спільнота «Київ дружній для батьків і малюків». І коли траплялися дискримінаційні випадки, як от не пустили в «Пінчук Арт Центр» на відкриту виставку мам із дитячими візочками, мами дуже швидко організувалися і провели акцію протесту проти цього. Як результат — музей сучасного мистецтва спробував вибачитися, і таки впустив мам до зали”, — пригадує експертка. І додає: «Як тільки я сама стала мамою, для мене особисто було важливим – говорити про це вголос: із якими бар’єрами зіштовхуються молоді батьки. І від фізичних, як от сходи, які потрібно долати з візком і дитиною на руках, аж до неприйняття – коли ідучи у Верховну Раду, мене охоронці не хотіли пускати, бо я… з дитиною в слінгу. І тільки перевіривши мене у списках (і на дитину також був дозвіл) і зробивши кілька телефонних дзвінків, чи не помилка, мене пропустили з коментарем у спину про «мою безвідповідальність». Я переконана, що видимість такої групи людей, як батьки з малюками, зокрема працюючих мам з дітьми – підбадьорюватиме жінок з дітьми бути більш видимими, не робити вибір між кар’єрою і родиною, підсилюватиме дискусію про розподіл обов’язків між обома подружжями щодо виховання дітей.«

Депутатка Оксана Майборода каже, що з дискримінацією за ознакою материнства стикалася і раніше: «Зі старшим сином була одного разу ситуація. Прийшла з ним на публічний захід, який мене зацікавив. Але організатори не повідомили, що буде зйомка. Тож коли дитя почало видавати звуки, захід перервали і мене публічно попросили вийти, бо дитя заважає ефіру. Малому було 6 місяців тоді, на подію мені прийшло запрошення і я вирішила сходити, на жаль, організатори не зазначили заздалегідь, що участь у заході тільки без дітей. Було дуже неприємне відчуття. Також дуже багато недоступних просторів, навіть в деякі магазини неможливо зайти з дитиною та візочком. Щоб легко долати бар’єри, я активно використовувала слінг, але це не для всіх може підходити. Наприклад, на 4 поверх в нашу сесійну залу жінці дуже складно фізично піднятися з дитячим візочком

У випадку з депутаткою Оксаною Майбородою, яку зацькували в коментарях, на думку  експертки з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірини Виртосу, потрібні роз’яснювальні інформаційні кампанії, підтримка спільноти і чіткі сигнали з боку держави та бізнесу на захист працюючих мам.

Між тим на підтримку рівненської депутатки Оксани Майбороди запустили флешмоб #дитинунароботу. Люди постять фотографії з малюками на робочому місці. Примітно, що участь у флешмобі беруть не лише жінки, а й чоловіки.