Булінг у школі – досить складна тема як для дітей, так і для вчителів та їх батьків. У сучасних українських школах, за даними ЮНІСЕФ, 59% школярів переживали епізоди цькування від однолітків. Треба розуміти, що діти досить жорстокі, а особливо яскраво це проявляється у підлітковому віці, коли кожна дитина шукає своє місце під сонцем та досить часто самостверджується за рахунок слабкіших однолітків.
Так, булінг у дитячих колективах був завжди, однак ще 15 років тому булінг закінчувався між кривдниками та жертвою, а сьогодні ми досить часто бачимо, що на особистих образах справа не закінчується. Вона продовжується в соціальних мережах, і це, звичайно, ускладнює ситуацію.
Хто найчастіше піддається булінгу
В першу чергу булінгу піддаються діти, які чимось відрізняються від однолітків, хто не може дати відсіч; хто слабкіший фізично і так далі. Як правило, цькування у школі починається з психологічної агресії, і якщо на даному етапі нічого не зробити, вона переросте у фізичний прояв, або навіть сексуальний. Окремим видом цькування може стати інтернет-булінг.
Головна задача дорослих, які знаходяться поряд із дитиною, – своєчасно розпізнати ситуацію, правильно втрутитися та запобігти важким наслідкам. Як найкраще це зробити? Про це ми і поговоримо у сьогоднішній статті.
Булінг у школі: що робити батькам
Звичайно, далеко не кожна дитина прийде до батьків та відверто скаже, що її булять. В уявленні дитини це соромно та незручно, тому діти найчастіше приховують факт цькування до останнього. Тому батькам треба дуже уважно спостерігати за тим, що відбувається з дитиною та як вона себе поводить.
Останні новини
- Як вивести карʼєру на новий рівень завдяки менторству: безплатний вебінар для українок від STEM is FEM
- Вийшов саундтрек до фільму «Буча»
- #RomanEmpire: 10 найкращих фільмів і серіалів про Стародавній Рим та Римську імперію
- Український гурт Bahroma презентує композицію «Квітень», що стала офіційним саундтреком фільму «Буча»
- Український бренд NAZARELLI презентує осінню колекцію, створену за концепцією smart capsule Новости на главной
Головні ознаки, що дитина піддається знущанням:
- дитина не хоче ходити до школи та повертається звідти в пригніченому настрої;
- у дитини не має друзів, вона любить бути на самоті;
- можуть з’явитися прояви агресії (та навіть самоагресії);
- дитина не хоче брати участь у загальних шкільних заходах;
- дитина не розмовляє про школу та не ділиться новинами;
- дитина втрачає інтерес до навчання.
Якщо ти побачила ці ознаки у своєї дитини, не треба панікувати. Це не обов’язково свідчить про те, що її булять, однак розібратись, що не так іде в її шкільних справах, однозначно потрібно.
По-перше, необхідно делікатно поговорити з дитиною. По-друге, конфіденційно обговорити питання з вчителем та шкільним психологом, щоб вони звернули увагу на дитину та зі своєї сторони розібрались, що ж відбувається.
Якщо стане відомо, що дитину справді булять, необхідно:
- Не ігнорувати проблему. Вона не вирішиться сама собою, і порада «не звертати уваги» призведе тільки до серйозних психологічних травм у дитини, які впливатимуть на все доросле життя.
- Підтримати дитину. Вона має знати, що її батьки завжди підтримають її, а вдома вона завжди може почуватися безпечно;
поговорити з вчителем та адміністрацією школи. Якщо є докази булінгу, передайте їх керівництву навчального закладу;
звернутись до психолога. Батьки не зможуть оцінити реальний вплив булінгу на психологічний стан дитини, та й імовірно, що вона не розкаже вам все, тому є сенс звернутись до спеціаліста. - Допомогти дитині відволіктися. Це може бути відпустка в новому місці, або нове захоплення, або щось іще. Задача – відволікти дитину від ситуації в школі.
- Подумати про план «Б». Іноді ситуація з булінгом не закінчується позитивно: навіть якщо адміністрація в школі доклала всіх зусиль, не завжди вдається покращити психологічну атмосферу у класі. Тоді розумний вихід – це зміна школи. Після роботи із психологом, ймовірніше, таких самих проблем там не буде.
Куди звертатись, якщо дитину булять
Перше, що потрібно зробити – поговорити з класним керівником та адміністрацією школи. Якщо цього недостатньо, ваші дії мають бути такими: напишіть офіційну заяву на ім’я директора про факт булінгу у школі. В ній мають бути вказані: факти булінгу (без емоцій), ваш статус (представник жертви, жертва і так далі), тривалість булінгу, ваш підпис та дата.
Секретар директора має зареєструвати заяву. Після розгляду заяви директор формує комісію, яка має розслідувати факт булінгу та винести своє рішення: чи був факт цькування. Якщо так, дані кривдників мають бути передані до Національної поліції України та Служби у справах дітей. Якщо комісія визнає відсутність факту булінгу, а ви з цим не згодні, можна подати заяву до поліції та прикріпити копію заяви до керівництва школи, докази булінгу і так далі.
Важливо: якщо факт булінгу був, а директор школи не хоче передавати ці дані по поліції, він буде нести адміністративну відповідальність та матиме заплатити штраф.
Якщо з якихось причин батьки не хочуть звертатись до адміністрації школи, вони мають право відразу звернутись до Національної поліції України з відповідною заявою та до Служби у справах дітей.
Булінг в Україні визнаний адміністративним правопорушенням та карається штрафом або громадськими роботами.
Важливо: якщо хтось з вашого оточення піддається булінгу, можна також звернутись на гарячі лінії:
- дитяча лінія — 116 111, або 0 800 500 225;
- гаряча лінія протидії булінгу — 116 000. Дзвінки безплатні.