Бути окей: 12 книжок про збереження психологічного здоров’я та боротьбу із травмами

05.08.2022

Під час війни важливо зберегти своє емоційне здоров’я та за потреби — вміти надати психологічну підтримку іншій людині. Ми підготували для вас найкращі терапевтичні та пізнавальні книжки, які допоможуть примножити знання з психології та підтримати себе та інших у критичних ситуаціях.

«Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я»

Нам важливо «бути окей», бо від психічного здоров’я залежить наш фізичний стан, здатність про себе подбати, бути успішними у своїй професії та задоволеність життям загалом. Але бути «не ок» — це теж нормально.

Про психічне здоров’я в Україні досі говорити соромно, думати лячно, звернутися до лікаря дорого – і не відомо навіть, як його знайти.

У книжці «Бути окей: Що важливо знати про психічне здоров’я» ви знайдете не лише базову інформацію про психічне здоров’я із посиланнями на медичні протоколи, а й певну систему орієнтирів. Авторка Дарка Озерна орієнтується на український контекст: що в нас про що кажуть, які існують стереотипи, які виникають проблеми, що їх спричиняє та які їхні можливі наслідки.

У першій частині зібрана загальна інформація про психічний стан людини, його зв’язок із фізичним станом, а також описані принципи роботи мозку і прояви емоцій. У другій – розглянуто найпоширеніші психічні розлади. Завершується книжка «Бути окей» розглядом історичної травми як чинника, що впливає на колективне психічне здоров’я.

Практична психологиня Марина Царенок вважає, що ця книга грамотно і доступно розповідає про найпоширеніші розлади та їх лікування, а сама книжка, на її думку, написана зрозумілою для широкого загалу мовою з використанням прекрасних метафор, що роблять сприйняття матеріалу легким і цікавим.

«П’ять травм і масок, які заважають бути собою»

Багатьом людям просто страшно бути собою через суспільну думку, поширені стереотипи, страх розчарувати близьких чи свої власні травми. Проте жити ховаючись за маскою — лише шкодити собі, вважає авторка книги Ліз Бурбо. Вона певна, що час зняти маску без страху та дискомфорту. Прийняти та полюбити себе з усіма шрамами та недосконалостями.

Вона певна, що «недосконалість» — вигадка і кожен з нас прекрасний та особливий, головне — стати господарем свого життя.

У своїй книжці вона описує найпоширеніші травми маски — відторгнення, покинутість, приниження, зрада тощо. А також — описує, як це можна пропрацювати на психологічному рівні.

«Несподівана радість самотності»

Авторка книги Кетрін Ґрей певна, що ми живемо в культурі, яка цінує переважно повноцінні парні стосунки, а самотніх таврує білими воронами, винятками, «не-як-усі-люди», нездатними знайти когось, хто б їх покохав. Утім, якщо бути без пари так жахливо, то чому понад половина нас вважають за ліпше залишатися самотніми?

Багато книжок із словом «самотній» у заголовку зосереджуються на одному: як покінчити із самотнім статусом і знайти партнера. Ця книжка не входить до «компанії» таких видань. Вона не є спробою розбити щасливі пари, чи назвати шлюб дешевою фікцією, чи стверджувати, що бути самотнім ліпше.

Ця книжка про те, як прийняти самотність, знайти радість у ній та абстрагуватися від тиску громадської думки, яка вимагає парних стосунків.

«Як взаємодіяти з проблемними людьми»

Проблемні люди — замкнені, агресивні, токсичні, надто чутливі чи надто амбітні, і щоб робота була ефективною, ми маємо знайти підхід до кожного з них.

У цій книжці автор Рой Ліллей зібрав поради, як швидко та правильно визначити проблемні сторони кожної людини і зробити їх корисними. Як встановити контакт та співпрацювати з такими людьми, які є методи керування ними та як отримати бажаний результат за допомогою практичних навичок у книзі.

«Як взаємодіяти з проблемними людьми» — це навігатор у світі кривдників, причеп, маніпуляторів і любителів поскаржитись. Діалоги-приклади й ефективні техніки допоможуть уникнути складних ситуацій і зберегти спокій під час спілкування з людьми, які доводять до сказу. Розуміючи мотиви та поведінку проблемних людей, можна буде приборкати власну агресію, перемогти ніяковість і лишитись кращою особистістю. Практичні вправи, корисні моделі й цінні поради дозволять вийти переможцем із найгіршої ситуації, навчать давати раду складним покупцям, проблемним людям у царині інформаційних технологій, допоможуть поставити на місце кривдника і дати відсіч босу.

«Радикальне прощення»

Метод радикального прощення, розроблений Коліном Тіппінгом, завоював мільйони прихильників по всьому світу. Він допомагає людям переоцінити своє минуле, позбавитися гніву, страху, сорому й таким чином змінити майбутнє.

Автор пропонує п’ять основних етапів радикального прощення й докладно пояснює, як за їх допомогою позбавитися архетипу жертви й зробити своє життя досконалим.

Автор — сучасний письменник, психолог-практик, засновник і генеральний директор Інституту радикального вибачення, а також творець унікального методу перетворення негативних емоцій і автор популярних книг з розвитку усвідомленості. Літературна творчість Коліна Тіппінга орієнтована на широке коло читачів і буде зрозуміла як людям, чия професійна діяльність безпосередньо пов’язана з психологією, так і тим, хто просто захоплюється цією наукою.

«Кишенькова книжка емоційного інтелекту. Невеличкі вправи для інтуїтивного життя»

У книжці вміщено теоретичні відомості та практичні поради щодо розвитку емоційного інтелекту та керування своїми почуттями. Ознайомившись із ними, ви навчитеся співіснувати з усіма своїми емоціями та обертати їх собі на користь у будь-якій ситуації, а також розвинете емоційну чутливість та емпатію.

«Кишенькова книга емоційного інтелекту» Джила Хессона — дуже практична книжка, сповнена ідеями та прийомами, які допоможуть вам зрозуміти та навчитися  керувати емоціями.

«Дар.12 уроків, які врятують ваше життя»

Едіт Еґер написала цю книжку на прохання читачів її бестселера «Вибір» і це практичний посібник як подбати про своє ментальне здоров’я – як жити повноцінно і не застрягати у в’язниці власного розуму. Це своєрідні 12 сеансів від видатної психотерапевтки, які дають підказки як сприймати свої емоції, як позбутись комплексу жертви, зцілитись від дитячих травм, переживати втрати та горе, як виходити з конфліктних ситуацій чи не потрапляти у них, як прийняти і полюбити себе, як позбутися відчуття вини, як навчитись контролювати свої страхи та впоратись з тривожністю.

У кожному розділі докторка Еґер ділиться історіями з власного життя та історіями своїх пацієнтів, а в кінці пропонує ключі до звільнення від проблеми. Це установки, вправи або питання, які допоможуть знайти шлях з наших ментальних в’язниць до свободи і радіти життю.

Друге, доповнене видання книжки «Дар» (2022 рік) містить 8 додаткових сторінок Післямови.

«Почувайся добре. Нова терапія настрою»

Почуття, що ви невдаха та бажання втекти від проблем — перші передвісники депресії. Як їх подолати — описав у своїй книзі фахівець  з когнітивно-поведінкової терапії Девід Бернс.

Діагностика власного настрою — перший крок до одужання. Він розповідає, як працювати над самооцінкою й подолати прокрастинацію, як конструктивно сприймати критику, позбавитися смутку та відчуття провини. Як подолати перфекціонізм, любовну залежність і потребу у схваленні від інших людей. Крім того, у книзі є інформація про найпоширеніші антидепресанти.

«Вдивляючись у сонце. Долаючи страх смерті»

Ця книга автора бестселерів «Коли Ніцше плакав», «Шопенгауер як ліки», «Брехуни на кушетці» та «Ліки від кохання».

Страх смерті — у молодих та старих, він однаково переслідує нас протягом життя. Ірвін Ялом знає, як притлумити ці деструктивні та похмурі роздуми і прийняти життя в його неминучій скінченності. З гумором і теплотою автор аналізує причини й наслідки, знаходить інструменти для боротьби з потаємними демонами та страхами. Він вчить нас без остраху вдивлятись у майбутнє, приймаючи життя таким, яким воно є, і знаходити в цьому найбільше задоволення.

«Питання життя і смерті»

Ця книжка — своєрідний щоденник, який вели Ірвін Ялом та його дружина Мерилін у час найтяжчого випробування: у Мерилін було діагностовано рак, і перед подружжям постало питання, як знайти сенс свого існування у новій реальності, як боротися з відчаєм.

Але це не про горе і сум, а про велику любов і життя без жалю. Ірвін і Мерилін Яломи зібрали по крихтах усю мудрість прожитих разом років. Тут немає настанов і мотиваційних порад, а є досвід людей, що навчилися приймати невідворотне і зуміли змиритися з неминучою розлукою.

Книжка стане опорою кожному, хто шукає підтримку, розраду й хоче прожити таке життя, про яке не доведеться жалкувати в кінці шляху.

«Психологічна травма та шлях до видужання. Наслідки насильства — від знущань у сім’ї до політичного терору»

Ця книга – плід двох десятиліть досліджень та клінічної роботи з жертвами сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та жертвами політичного терору. У ній ідеться про відновлення зв’язків: між публічним та приватним просторами, між індивідом та громадою, між чоловіками та жінками.

Книга авторки Джудит Герман стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.

«#ЯНеБоюсьСказати. Найвідвертіша книжка для підлітків»

Настя Мельниченко народилася у 1984 році в Києві. Громадська діячка, в минулому журналістка, мама двох синів — Ярослава і Северина.

У липні 2016 року мережу Інтернет підірвала потужна акція #ЯНеБоюсьСказати, в якій тисячі жінок і чоловіків розповіли свої історії. Це були дуже сильні і важкі історії — історії про насильство. Ця акція прогриміла не лише в Україні, але й за її межами. Тоді ж почалися розмови про те, що робити, аби не допустити такої кількості насильства в світі. Настя Мельниченко, ініціаторка акції, вирішила написати книжку, в якій розповіла підліткам про те, як не допустити сексуальне насильство зі свого боку, а також як поводитися і до кого звертатися, коли насильство вже сталося.