Читальня для всіх: Нова дитяча серія для порівневого читання

Щоб читання стало улюбленою справою

Нова дитяча серія видавництва «Ранок» призначена для порівневого читання, адже дитині на кожному етапі її розвитку читацьких здібностей потрібна правильна книжка. Наталія Гладких, вчитель-дефектолог, соціальний педагог, яка увійшла у п’ятірку лідерів Global Teacher Prize Ukraine, коментує серію «Читальня для всіх».

Ідея та втілення

Мені пощастило тримати в руках та читати Дбайливу серію для самостійного читання дітей. Я прочитала такі книги як «Хлопчик і відьма» Сергія Лоскота, «Драконе, киш!» Ані Хромової, «День народження» Тетяни Стус.
Ці книги створені для порівневого читання:

  • 1 рівень – пропонує книжки для тих, хто щойно навчився самостійно читати;
  • 2 рівень – для читачів, які вже зробили перший крок і тепер набувають читацького досвіду в різних літературних жанрах, формах і стилях;
  • 3 рівень – для тих, хто вже став чи готується стати читачем невеличких дитячих повістей.

Такий розподіл допомагає дитині поступово навчитися читати, починаючи з поскладового читання до глобального. Дитина крок за кроком може засвоїти таку необхідну для неї навичку — читання. Книги написані літературною українською мовою, яка вживає гарні українські слова та вислови, у книзі також подано тлумачення деяких з них. Головною особливістю кожної книги є запропоновані завдання в кінці. Завдання побудовані за змістом книги та відповідають рівню читача.

Оформлення

Шрифт книжок – великий, який може підійти навіть дітям з деякими порушеннями зору. Для дітей з порушеннями зору дуже важливим є шрифт чорного кольору на білому з кремовим відтінком папері, хоча було б краще ще й виділення тексту жирним шрифтом. Сюжети книжок створені відповідно до сучасності та вподобань дітей: в книжках багато фантазійного та непередбачуваного, що розвиває пізнавальну активність дітей. Картинки чорно-білого кольору, сірих відтінків або таких кольорів, що не перенавантажують візуальне сприймання дітей.

Емоції

Дуже важливим завданням для дітей молодшого шкільного віку є вивчення емоцій. В кожній книжці є відповідні ситуації, які відображають певні дитячі почуття. Кожна дитина може впізнати себе в тій чи іншій ситуації і знайти з неї вихід. В книжках також описані взаємовідносини між батьками та дітьми, тому вважаю, що книжки будуть корисні для читання батькам та дітям разом з їх подальшим обговоренням. Їх також можна використовувати у шкільній та позашкільній роботі, для індивідуальної чи групової форм роботи з учнями, а також для самостійного опрацювання дітьми.

Драконе, киш!

Аня Хромова

Перший рівень читання. Зазвичай дракони живуть у холодних печерах і ковтають корів прямо з рогами. Та одного разу дракон завівся в сучасному місті, і дівчинка Юля має його перемогти. У реалістичному оповіданні Ані Хромової йдеться про бурхливі дитячі емоції та тепле родинне спілкування, яке допомагає опановувати свої почуття.

Велет нам програє!

Оксана Лущевська

Перший рівень читання. Ліпити снігові фігури зимового дня – чудова гра. Особливо якщо поруч загадкові манюсики та Велет. Хто вони, де живуть і чому Велет програє? Оповідання Оксани Лущевської яскраво й водночас загадково передає настрій, захоплення, фантазію та емоції дітей.

Синя коробка

Галина Ткачук

Перший рівень читання. Герой книги Богдан любить динозаврів. Він малює їх, вирізає та ставить на полицю. Однак, коли хлопчик іде до школи, у динозаврів починається власне життя. Оповідання Галини Ткачук – це і несподіване бачення відомої народної казки, і весела історія про дитячу фантазію та неслухняних динозаврів.

Хлопчик і відьма

Сергій Лоскот

Другий рівень читання. Темного осіннього вечора хлопчик вирушає в парк до озера. Він хоче спіймати те, що живе в темній воді. Але на березі сміливця чекає несподівана зустріч. Це оповідання Сергія Лоскота – про приязнь і порозуміння.

Лісовеня сова

Лариса Денисенко

Другий рівень читання. Одного разу крихітне лісовеня несподівано опиняється в незнайомому місці поруч із невідомими істотами. Воно чимало дізнається про відмінності між лісом та світом людей, знаходить нових друзів і отримує нове ім’я. Оповідання Лариси Денисенко для читачів, які люблять природу та фантастичні історії.

День народження

Тетяна Стус

Третій рівень читання. В цій книзі міська дівчинка святкує свій день народження в селі, у великому родинному колі. Серед інших подарунків вона отримує курочку на ім’я… Мишко. Подальші пригоди Мишка та Даринки запрошують читача поміркувати над тим, що і як впливає на пошук свого «я». Це оповідання Тетяни Стус – про силу родини, дружби та любові.

— Читайте также: Лагідні сторінки: Книги для емоційного розвитку дітей