«Це резюме, маніфест і любовний лист водночас»: уривок з книжки «Заразлива щедрість. Ідея, яку варто поширювати»

Кріс Андерсон, автор книжки «Заразлива щедрість. Ідея, яку варто поширювати», що скоро вийде у видавництві Лабораторія, впевнений, що не все втрачено і ми можемо перетворити розчарування на оптимізм. Все зводиться до переосмислення однієї з найфундаментальніших людських щедрот: а якщо щедрість стане заразливою? 

Лондонський перукар, який почав пропонувати стрижки людям без даху над головою і став каталізатором цілого руху. Двоє анонімних жертводавців, що роздали по десять тисяч доларів для двохсот незнайомих людей, і виявили, що більшість отримувачів хочуть «віддячити» своїми щедрими вчинками. І TED, який перетворився з нішевого щорічного саміту на глобальний маяк ідей, транслюючи доповіді онлайн і надаючи мільйонам людей доступ до безплатного навчання. 

Андерсон розповідає історії, що надихають, і пропонує інструкцію того, як почати робити щедрі вчинки: дарувати гроші, час, талант, зв’язки чи доброту — і завдяки інтернету надавати їм здатність до самовідтворення, що змінює світ.

Отже, любий читачу, ми разом подорожували в пошуках нового розуміння щедрості. Ви щедро долучилися до моїх роздумів та емоцій. Але що далі? Що ви робитимете з усім цим? Ось фінальні слова, які, я сподіваюся, ви понесете із собою, повертаючись до свого зайнятого життя.

Це резюме, маніфест і любовний лист водночас.

Кожна людина має потенціал віддавати. Необхідність робити це закладена глибоко в кожному з нас, щоб її спонукати, потрібно лише бути відкритим до потреб інших. Коли ми ділимося своїм часом, грошима чи креативністю, ці дії можуть викликати відповідну реакцію. Отже, щойно вона розпочнеться, щедрість може поширитися як лісова пожежа. Переходячи від однієї людини до іншої, вона здатна торкнутись багатьох життів. І наше колективне усвідомлення того, на що здатні люди, об’єднавшись у спільній справі, може подолати цинізм, який сьогодні панує.

Інтернет пропонує можливість трансформувати посилення людської доброти. До цього часу він занадто часто грав на наших найгірших інстинктах, породжуючи обурення, страх і розкол. Але ми можемо це побороти. Пов’язаність між собою дає змогу нам виражати щедрість способами, які раніше були просто неможливими, поширюючи найкращі наші знання і творіння серед мільйонів людей у всьому світі. І, окрім того, це дає змогу нам ділитися історіями щедрості способами, які можуть надихати й тішити.

Кожен може зіграти тут свою роль. Вам не обов’язково бути багатієм чи творчим генієм. Якщо ви здатні прийняти щедрий спосіб мислення, шукати шляхів зрозуміти людей, з якими ви не згодні, й писати добрі слова замість жорстоких, то ви можете допомогти змінити ситуацію. Немає єдиного шляху до щедрого життя. Але кожен може прагнути віддавати більше, ніж він бере.

Ключову роль також відіграють компанії та організації. Наша пов’язаність змінила правила щодо того, що ми маємо віддавати, а за що маємо триматися. Кожна організація має витратити хоча б день, щоб помріяти про те, що вона може подарувати, чим може здивувати та потішити світ. Що сміливішими та креативнішими ви будете, то ймовірніше, що ваша щедрість приведе до потужних ланцюгових ефектів, які можуть змінити вашу репутацію.

Щедрість починається з вдячності. Зупинившись на мить, ми, ймовірно, згадаємо незліченну кількість речей, за які можемо бути вдячні. Якщо ми зробимо це прекрасною щоденною звичкою, це природним чином приведе до бажання повертати отримане добро всесвіту і вбудовувати щедрість у наше повсякденне життя. Це може бути дуже легко: наприклад, зобов’язатися робити одну невеличку добру справу щодня або присвячувати час розв’язанню важливих для нас проблем, займаючись волонтерством, наставництвом чи долучаючись до онлайн-інформування. Можливий і варіант фінансового зобов’язання — щорічно жертвувати десять відсотків нашого доходу або два з половиною відсотки нашого особистого капіталу на цілі, які ми обдумано відзначили пріоритетом. Якби такі зобов’язання були широко прийняті, то це зібрало б достатньо грошей для розв’язання всіх проблем, з якими стикається людство.

Навіть найщедрішим серед нас буває важко зрозуміти, коли і як краще дарувати. Це завдання і для серця, і для голови. Постарайтеся провести час, занурившись у проблему, яка вас хвилює. І водночас ставте серйозні запитання: Наскільки масштабна проблема? Наскільки можливе її розв’язання? Наскільки критична проблема? Шукайте впливові організації. Дайте їм шанс скористатися вашими грошима. Ви ніколи не будете впевнені в тому, як «найкраще» використати свої кошти. Краще робити внесок і вчитися, ніж боятись і відмовлятися ризикувати. Найголовніше, шукайте однодумців для співпраці. Робота над змінами приносить набагато більше задоволення, коли виконується в команді. Об’єднуючи зусилля, ми можемо досягти набагато більшого, а також отримати від цього більше радості.

Настав момент для переосмислення того, як щедрість здатна змінити нас. Це шанс помріяти про сміливу благодійність, зосереджену на потребах усього світу. Про компанії з баченням досягнути правильного боку історії. Про глобальне повстання звичайних громадян, які мають намір змінити інтернет і зробити його силою добра в нашому світі. Чи готові ми знову бути в захваті від майбутнього? Час настав!

А для вас особисто йдеться про найневловимішу та прекрасну річ, яка надихає: пошук сенсу. Ми народжені, щоб бути на зв’язку. Тож даруйте добро будь-яким способом, яким ви відчуваєте, що в змозі це робити. Даруйте творчо. Даруйте сміливо. Даруйте разом. І хай магія щедрості розливається у всесвіті.

Якщо ви це робитимете, то не дивуйтеся, коли одного дня прокинетеся й почуєте шепіт зсередини: «Я ніколи не почувався таким щасливим».