Де пропонують жити українцям, які втратили житло: плюси та мінуси модульних містечок

08.06.2022

Унаслідок обстрілів російських військових деякі будинки українців не підлягають відновленню та мають бути повністю знесені. Деякі з будинків мають відремонтувати, але поки реконструкція триватиме українці мають десь жити.

Тож український архітектор Олег Волосовський разом із українськими виробництвами об’єдналися у платформу і створили виробництво повного циклу модульних меблів MOD та модульного містечка CAMPUS. Проєкт назвали «Peaceful Weapon».

Архітектор Олег Волосовський ділиться, що почав розробляти проєкт ще у перші дні війни, коли перебував у лавах тероборони. Вперше ці модульні меблі випробували ще до війни у хостелі Stalker, що під Чорнобилем.

«Ми випробували цю систему, тож ясно, що маючи цей досвід, з перших днів війни наша компанія не припиняла роботу і розпочала розробку конструкторської документації житлових модулів — це зайняло 1,5 місяця. Модулі мають кілька видів. Вони розраховані на будь-яке приміщення — починаючи з бомбосховищ, закінчуючи офісним центром, спортзалом чи  торговим залом. Там за 1,5-3 години можна зібрати місце для переселенців та біженців  за допомогою 2-4 людей. Зібрати можна навіть без фахової освіти, адже розроблена детальна інструкція», — розповідає архітектор.

Архітектор Олег Волосовський

Розмір модуля може бути 2,5 х2, 7 метрів і завдовжки 6 метрів. Два модулі може перевозити одна фура. У проекті Олега Волосовського один модуль – це спальня та міні-кухня. Другий модуль — два сантехнічні блоки (один для сусіднього модуля) та невелика вітальня. Також є модуль з кухнею, їдальнею, шафами для одягу та багажу, місцем для комп’ютера. У модулях є розетки, Wi-Fi тощо. Тож комфортне перебування на 2-3 місяці, поки відбудовуються будинки — забезпечене.

Каркаси модулів є двох видів — металеві та дерев’яні. Це дає можливість обрати виробництва, розташовані на території, де будуватиметься модульне містечко.

«Ми розуміємо, що зараз може бути із металом. До нас прийшли зі своїми пропозиціями 25 українських виробників, починаючи з Києва, до Львова, Рівного, Дніпра — всі з нами списалися і ми зробили платформу виробників, які зараз на плаву. Тобто мають матеріали, і можливість зробити каркаси досить швидко. Ми передали їм всю робочу документацію аж до того, що ми навіть список інструментів, якими можна зібрати модуль протягом 2-х годин», — розповідає Волосовський.

Він ділиться, що металеві каркаси більше призначені для використання у бомбосховищах та казармах.

«Ми вирішили, що можемо запропонувати нашим військовим жити з кращим комфортом та зручним ліжком. Військові матимуть власний куточок, де можна не лише спати. Їм буде куди скласти бронежилети, каски, валізи», — додає архітектор.

У планах компанії — виробництво модульних збірних будинків — кампусів. Виробництво одного будинку займає близько 2 місяців, а збірка 2-5 днів, включаючи підключення каналізації, водо та електропостачання. Такі будинки збираються з кількох блоків, розмір яких відповідає розміру транспорту, що їх перевозить — вантажівка або вагон. Вартість такого будинку з усім вмістом  — до 2000 доларів. Будинок пристосований до проживання навіть у зиму — до -50 градусів.

«Все розраховано на цілодобове проживання протягом року», — каже Волосовський.

У процесах виробництва залучені та будуть залучені лише українські виробники, аби підтримувати економіку та створити нові робочі місця, бо зараз модулі завозять з-за кордону, як гуманітарну допомогу і їх не вистачає.

«Ми свої ініціативу зробили – за 3 місяці розробили, перевірили із професійними конструкторами та зробили. Ми показуємо готові модулі, які можна доторкнутися. Наступний крок – достукатися до держави, адміністрацій, які в цьому мають бути задіяні», — ділиться Волосовський.