Деякі українки на окупованих територіях були зґвалтовані перед вбивством — експерти

26.04.2022

Судово-медичні експерти, які проводили патологоанатомічні дослідження тіл у братських могилах в Київській області, повідомили про докази зґвалтування українок перед тим, як їх убили російські окупанти.

Про це пише The Guardian.

«Ми вже побачили докази, що деяких жінок ґвалтували перед розстрілом. Ми не можемо надати більше подробиць, оскільки мої колеги досі збирають дані й нам ще потрібно дослідити сотні тіл […] Є багато обпалених і сильно знівечених тіл, які просто неможливо впізнати», – сказав український судмедексперт Владислав Перовський, який разом із командою коронерів провів десятки розтинів мешканців Бучі, Ірпіня та Бородянки.

Він додав, що на тілах деяких жінок, які вони оглядали, були ознаки того, що вони були вбиті автоматичною зброєю. Деякі з них мали до шести слідів пострілу в спину. Команда Перовського оглядала близько 15 тіл на день, багато з них були понівечені.

«Є багато обгорілих і сильно понівечених тіл, які просто неможливо опізнати», — сказав він. 

Старший прокурор Київської області Олег Ткаленко повідомив, що деталі ймовірних зґвалтувань передають до його офісу, який з’ясовує обставини, як-от місце розташування та вік постраждалих. Ткаленко повідомив, що жінки неохоче зверталися до поліції із заявами про акти сексуального насильства, бо вважали, що злочинців не зловлять. Натомість вони зверталися за допомогою до психологів та лікарів.

«Психологи працюють із жертвами зґвалтування, а потім із детективами», — сказав Ткаленко. 

Іноземний коронер, який працює на півночі від Києва, поділився, що деякі тіла «перебувають у такому поганому стані, що буває нелегко знайти ознаки зґвалтування та сексуального насильства».

Після виведення російських військ з міст та передмість навколо столиці десятки жінок розповіли поліції, ЗМІ та правозахисним організаціям про звірства, які, за їхніми словами, чинили російські солдати. Слідчі заслухали свідчення про групові зґвалтування, напади із застосуванням зброї та зґвалтування, скоєні на очах у дітей.

Уповноважена з прав людини України Людмила Денісова розповіла про 25 жінок, які утримувалися у підвалі та систематично піддавалися насильству у Бучі. Влада попередила, що ці випадки можуть бути лише верхівкою айсберга. Один із волонтерів, який прибув 1 квітня до звільнених районів, щоб допомогти евакуювати жителів, розповів, що зіткнувся з трьома оголеними жінками, які виходили з будинків та підвалів.

«Зазвичай трапляється так, що жертви згвалтування спочатку хочуть розповісти свою історію, але потім передумують, і лише за кілька місяців повертаються, щоб поговорити», — сказав він.

Більшість доказів, зібраних українською прокуратурою, незабаром направлять до Міжнародного кримінального суду, який розпочав розслідування військових злочинів та злочинів проти людяності в Україні.