Дислексія: Як підтримати дитину

Багато надихаючих історій

25.09.2019

У сучасному світі існує багато програм, організацій та процесів, які спрямовані на подолання певних стереотипів. Усім людям відкривається величезний світ можливостей, але людям з особливими потребами необхідна додаткова підтримка. Що таке дислексія, як її розпізнати і чому не варто її боятися?

Що це таке і як цьому зарадити

Дислексія — це проблема, що зумовлює специфічні труднощі під час навчання. Дитина неправильно сприймає літери, тому їй важко навчитися читати та писати. Раніше людей із таким відхиленням вважали хворими та нездібними, а тому вони не могли розкрити себе. Однак сьогодні завдяки інклюзії у них є всі шанси виявити всі свої здібності. Як розпізнати у дитини дислексію та допомогти їй, розповідає психолог Ганна Шокіна.

Дислексія — це не хвороба

Якщо вашій дитині не поставили діагноз «затримка психомовного розвитку» або інший неврологічний діагноз, то дислексію слід сприймати як порушення роботи між правою та лівою півкулями.

Причини виникнення дислексії можуть бути генетичними, перинатальними, постнатальними, соціальними (різномовне оточення, мінімальне спілкування з дитиною або низький мовний рівень  близьких людей).

Мозок такої дитини бачить літери інакше, ніби у дзеркальному відображенні, і щоб їх перевернути і правильно прочитати, необхідні чималі додаткові зусилля. При цьому у дитини чудовий слух та розвинений інтелект. Дислексія починає проявлятися під час оволодіння дитиною навичками читання та письма.

Ознаки того, що у дитини дислексія:

— переставляє літери під час читання;

— читає повільно, помиляється, намагається вгадати слова за першими літерами;

— дезорієнтація під час читання (не розуміє, де зупинилася минулого разу);

— не розуміє фразу, яку щойно прочитала;

— насилу переказує прочитане, хоча при цьому може цікаво й захоплено розповісти будь-яку історію;

— припускається помилок (пропускає, переставляє літери) під час письма, навіть коли списує текст;

— знання правил орфографії ніяк не поліпшує якість письма;

— може написати слово правильно, а поруч те саме слово неправильно;

— існує проблема з почерком.

Необхідна медична допомога

Насамперед варто звернутися до невролога та логопеда-дефектолога. Для подальшої корекції потрібна робота з нейропсихологом і нейролінгвістом.

Підтримка від батьків

Завжди підтримуйте дитину! Поясніть, що її мозок унікальний і сприймає літери та цифри не так, як інші люди, що це зазвичай ознака обдарованих людей.

Завдання батьків — максимально адаптувати дитину в соціумі, розкрити її найкращі сторони.

Оскільки самим батькам знадобиться багато сил і терпіння, їм варто піти до психолога, щоб знайти у собі необхідний ресурс.

Поради для вчителів

Батьки мають обов’язково розказати вчителям, що у їхньої дитини дислексія. Ось поради вчителям:

— застосувати індивідуальний підхід до дитини;

— не змушувати читати чи писати перед класом, щоб не завдати дитині психологічної травми;

— уникати надмірної фіксації «помилок» дитини, не виправляти червоною ручкою і вигадати індивідуальну систему заохочень;

— акцентувати увагу на сильних сторонах і талантах дитини.

Інклюзивний світ

Яскравим прикладом інклюзії в дії є постать Д. Дзаноні. У нього виявили дислексію, або, як її іноді називають хворобою геніїв, але він спромігся створити для себе щасливе життя. Він разом із логопедом Р. Гренчі написав мотиваційну книгу про геніальних людей з дислексією. «Історії про видатних людей з дислексією» (видавництво «Ранок») — перший збірник історій особистостей, яким дислексія не завадила розвинути свої творчі здібності і зробити безліч відкриттів. Книгу представлятимуть на Book Forum 2019. У ній подано 15 розповідей про найвідоміших людей у світі, які не скорилися діагнозу і досягли неабияких успіхів.

Весь світ знає відомого актора Генрі Вінклера, який зіграв роль Фонзі у популярному серіалі «Щасливі дні». Але мало хто знає, що у дитинстві Генрі вважали повільним і дурним, адже йому важко давалися читання та математика, а правопис снився у найстрашніших снах. Попри усі труднощі, він здобув вищу освіту і став почесним доктором філологічних наук.

Англійка Агата Крісті відкрила у собі талант великої письменниці. Карлу Великому, найвизначнішому правителю Середньовіччя, допомогли досягти успіху дощечки для письма та аркуші пергаменту, які він тримав під подушкою. Ісак Ньютон не розізлився на яблуко, що впало йому на голову, а відкрив закон гравітації. Гелен Тоссінг, яка мала діагностовану дислексію, стала першою жінкою-президентом Американської асоціації кардіологів.

Такі мотиваційні історії допомагають повірити у свої сили, розкрити потенціал. А інклюзія надає неймовірні можливості для людей з особливими потребами, які завдяки своїй наполегливості і вірі у себе досягають неможливого.

 

Ціна книжки: 130 грн.

Де придбати: ranok.com.ua