До Дня захисника України: Історії наших сучасниць

Можливості навчання, участі у розбудові армії та професійного зростання

14 жовтня — День захисника України. І звісно, це не чоловіче свято, адже у лавах Збройних сил України служать і жінки. Важливі зміни, які відбулися на законодавчому рівні, уможливили повноцінну інтеграцію жінок у військове життя. Нині вони нарівні з чоловіками освоюють військові професії, розбудовують нову українську армію.

За даними Міністерства оборони України, в українському війську проходять службу майже 25 тис. жінок, з яких 3,4 тис. офіцери, а понад 7 тис. брали участь у бойових діях на сході України. Приблизно 31 тис. жінок працює у Збройних силах України на цивільних посадах. Частка жінок серед особового складу становить 10,6%. Середній показник у арміях країн-членів НАТО — 10,9%. Однак чого все ще не вистачає в нашій армії, на відміну від «натівських», так це жінок на керівних посадах.

Принципові реформи

Не останню роль у внесенні необхідних змін до законодавства зіграв жіночий ветеранський рух в Україні, адже багато жінок виконували бойові завдання, хоча офіційно були працевлаштовані на цивільні посади. У такій ситуації жінки не мали права на визнання їхніх бойових заслуг, кар’єрне зростання та передбачені законом пільги. У вересні 2018 року ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях», і тепер військовослужбовиці можуть обіймати всі посади рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ. У 2019 році реформування ґендерно врівноваженого підходу до служби у війську продовжилося триває, і 22 січня почав діяти наказ МОУ № 627 «Про затвердження переліків військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців». Це дозволяє жінкам розпочати військову службу на багатьох військових посадах. Також розширилися можливості здобувати військову освіту. Так, у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна сформували перший жіночий взвод ліцеїсток.
Про нові можливості для жінок розповідають старший лейтенант Олена Джемула та лейтенант Юлія Микитенко.

Олена Джемула

старший лейтенант ЗСУ, заступник командира батальйону з морально-психологічного забезпечення

Кар`єра

Я пішла у військо 18 років тому після закінчення педагогічного університету. Спочатку я три роки була радіотелефоністкою мінометної батареї. Це було досить важко фізично, адже доводилося переносити по п’ять котушок дроту з однієї позиції на іншу, проте я з цим гідно впоралася. Наступні сім років була на кабінетній роботі — працювала діловодом продовольчої служби. Жодних перспектив розвитку. Однак з початком реформ виявилося, що армія потребує кваліфікованих офіцерів. Нарівні з іншими солдатами та офіцерами я служила в АТО, отримала офіцерське звання. Зараз працюю з особовим складом, я заступник командира батальйону з морально-психологічного забезпечення. Це важлива робота, адже військовослужбовці повинні відчувати підтримку та турботу в армії.

Родина

Мій чоловік підтримав мене, коли я почала активно будувати військову кар’єру, адже він і сам військовий. До того ж, для військовослужбовців питання вибору відносне: ми знаємо, що є наказ, що його треба виконати. Наші діти, зважаючи на наші постійні відрядження, ростуть дуже самостійними, вони розуміють, що батьки виконують свої обов’язки, тож наслідують нас у такій суворій етиці.

 

Упередження

Чи зустрічаюся я з упередженим ставленням щодо мене як до військовослужбовиці? Постійно. І я маю щоразу доводити, що право на своє звання й посаду я заслуговую. Зрештою в армії авторитет потрібно заслужити незалежно від статі.

Можливості

Тепер збільшився перелік посад, які може обіймати жінка. Однак жінкам важче обійняти керівні посади. Хоча це не неможливо. Торік Людмила Шугалей отримала генеральське звання — це натхненний приклад для наслідування. Але знову — це медичну управління. В бойовій частині зайняти керівні посади важче. У міжнародній практиці нам є на кого рівнятися. Особисто мене надихає приклад Лори Дж. Річардсон, яка стала генерал-лейтенантом армії США та першою жінкою, призначеною командувати корпусом.

Порада

Жінки, перш ніж обирати військову професію, мають розуміти, що треба повністю їй віддаватися. У війську ти не жінка, а посадова особа, яка за першим наказом , в 4-годинний термін має прибути на місце і послідувати з підрозділом для виконання завдання. Добре, якщо рідні підтримують твій вибір. Але сім’я обділена твоєю увагою. Це факт.

Юлія Микитенко

лейтенант ЗСУ, командир взводу

Кар`єра

Після захисту диплома філолога у Києво-Могилянській академії 2016-го ми з чоловіком вирішили разом піти на службу за контрактом. Він уже мав досвід бойових дій з 2014 по 2015 рік у складі 54-го та 131-го окремих розвідувальних батальйонів. У липні 2016 року ми підписали контракт з 25-м окремим мотопіхотним батальйоном «Київська Русь». З 2016 по 2017 рік я служила при штабі поблизу Світлодарської дуги на посаді діловода і бухгалтера. У 2017-му командування батальйону відрядило мене у Національну академію сухопутних військ ім. П. Сагайдачного навчатися на командира мотопіхотного взводу. Після навчання стала командиром розвідувального взводу. У Київський військовий ліцей (тут вчаться діти 15-17 років) перейшла після загибелі чоловіка у лютому 2018 року.

Жіночий взвод

Експеримент з ліцеїстками, яких іноді неправильно називають курсантками, – це результат кропіткої праці Міністерства оборони, Офісу реформ та ще багатьох посадовців та активістів, стосується він ґендерної рівності в ЗСУ. Дівчат у взводі 20. Вимоги під час складання іспитів з української мови, математики, іноземної мови такі самі, як у хлопців, різняться лише нормативи з фізичної підготовки. Живуть ліцеїстки в окремій казармі. Решта розпорядку дня не відрізняється від хлопців.

 

Можливості

Що дає дівчатам вступ до військового ліцею? По-перше, вони матимуть переваги під час вступу до вищих військових навчальних закладів, де ліцеїстів охочіше беруть з огляду на їхню підготовку. Тепер у жінок більше можливостей для участі у міжнародних навчальних програмах. Іноземці залюбки беруть на навчання жінок і дівчат, ніж українці. Нині у ліцеї готується група для вступу до військової академії США West Point, серед вступників одна дівчина.

Натхнення

Моєю мотивацією і натхненням є діти з моєї роти. Вони вимагають багато ресурсів — як емоційних, так і фізичних, але коли бачиш результат своєї роботи, це якнайкраще спонукає на подальшу роботу. Прикладом військовослужбовиці для мене є Степанів Олена Іванівна (Олена Степанів — український історик, географ, громадська та військова діячка, перша у світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцера, четар Української Галицької Армії. — Ред.). Фактично вона перша жінка-командир у всьому світі. Серед натхненних фільмів раджу подивитися класику — «Солдат Джейн». Щодо книжок: я читала спогади жінок-військових США — «Стріляй як дівчисько» Мері Дженнінґз Геґар, а також біографії жінок УПА.

 

Фото з особистих архівів Олени Джемули та Юлії Микитенко.