Добро це весело! Як і навіщо навчати дітей благодійності?

30.11.2020

Благодійність може бути цікавою, надихаючою та навіть модною і, якщо вірити дослідженням, у кінцевому результаті вона потрібна всім нам, бо добрі справи допомагають світу змінюватися на краще для кожного. Щоб мода на них поширювалась, займатися благодійністю треба вчити з дитинства. Як? Директорка благодійного фонду Zagoriy Foundation Євгенія Мазуренко розповідає, як перетворювати добрі справи в корисну та приємну звичку вашої дитини.

Євгенія Мазуренко — директорка благодійного фонду Zagoriy Foundation

Власний приклад

Є такий напівжарт, що виховувати потрібно не дітей, а себе, бо до певного віку малюки переважно повторюють за дорослими. Щоб у дитини з’явилася звичка ділитися, варто давати приклад.

На Подкасті Великих Історій рестораторка Олена Борисова розповідала, що у дитинстві батьки пропонували їй сортувати власні іграшки і частину віддавати у Дім малюка, який знаходився через дорогу. Тепер Олена виховує у власних дітей звичку ділитися за тим же принципом.

У будь-якій справі важлива мотивація і контекст: якщо діти розуміють, в чому цінність благодійності, вони роблять добрі справи легко, органічно, не відчуваючи суму від того, що віддали іграшки чи частину кишенькових грошей на користь інших.

Класні теми та креатив

У будь-якому віці ми прагнемо робити не те, що наказали, а те, до чого прагне серце. Саме тому варто разом з дитиною обирати напрямок благодійності до душі. 

Нехай добродій сам обирає, кого підтримати. Хочеться допомагати стареньким? Чудово! Є бажання долучитися до підтримки вуличних тварин? Супер! Будь-яке бажання дитини просто варто посилити своїм “дорослим” ресурсом та разом знайти оптимальний шлях реалізації прагнення допомагати.

Варто пам’ятати, що ділитися можна не тільки фінансами, але й часом, заннями та талантами — саме цю ідею сповідує День добрих справ “Щедрий Вівторок”.

Наприклад, одна із учасниць руху #ЩедрийВівторокДіти 10-річна Марія у цьому відео розповідає, як стала волонтером притулку для тварин “Сіріус”. Дівчину турбувала доля безхатніх тварин, тому одного разу вона попросила батьків відвести її в місце, де можна їм допомогти. Так родина стала постійними волонтерами притулку.
Шлях благодійника і для дитини, і для дорослих починається з теми, яка викликає внутрішній відгук. Турбота про тварин зазвичай близька дітям. 

Звісно, у часи пандемії бути волонтером складніше через карантинні обмеження. Але і тут можна шукати шляхи долучення. Наприклад, чимало організацій та фондів пропонують сувеніри, повна вартість яких направляється на підтримку підопічних організації. Приклад — ось тут

Дозвілля з бонусом

Фестиваль “Кураж-Базар”, благодійні десерти в кафе або ж випущені до Щедрого Вівторка цукерки Львівської майстерні шоколаду — це також хороші і легкі методи долучення до добрих справ.
Домашній лимонад влітку, кошти з продажу якого йдуть на добрі справи, флешмоби на кшталт Ice Bucket Challenge, шкільний благодійний ярмарок — все це легкі і приємні способи долучитися до добрих справ.
Один з варіантів благодійної допомоги, актуальний у карантинний період — фандрейзинг (збір коштів) на користь певної організації. 

Тут дитина також може проявити себе і допомагати не фінансово, а часом або талантами. Легкий спосіб стати родиною фандрейзерів — зареєструватися на платформі dobro.ua. Участь у зборі коштів на добрі справи — це чудова активність, варіант родинного дозвілля, який об’єднує вас навколо спільної мети і дозволяє кожному з членів родини розкритися творчо.
Добрі книжки — теж чудовий спосіб розвивати емпатію та бажання допомагати. Наприклад, є така “Чорна книга кольорів” авторки Менени Коттін про хлопчика, який не бачить кольорів. Видання ніби заохочує кожного, хто взяв його до рук, спробувати відчути світ так, як його відчувають люди з вадами зору. Презентацію книжки можна подивитися тут.

Конкретна дата

Ще один дієвий спосіб зацікавити дитину в благодійності — це святкування добрих справ. Любити один одного варто частіше, ніж раз на рік — тим не менш, існує День Святого Валентина, який ще раз нагадує про важливість кохання. Так само і з Днем дорих справ Giving Tuesday, який в Україні називається Щедрий Вівторок — весь світ включно з нашою країною святкує його у перший вівторок після Дня подяки. Цього року він припадає на 1 грудня.

Пам’ятаєте, як у школі на уроках англійської говорили про Хеловін чи День святого Валентина? Giving Tuesday, або ж Щедрий Вівторок — це також чудовий привід зацікавити дитину і вивченням англійської, і благодійністю. Таким чином, вона здобуде і знання, і компетенції — вміння застосовувати ці знання на практиці. До того ж, благодійність допоможе розвинути емпатію, вміння комунікувати та інші так звані soft skills, без яких людина перетворюється на машину. І навіть якщо ваш нащадок фанат “Трансформерів” і така перспектива його приваблює, варто нагадати, що залізна воля не відміняє доброго серця. І досвід “Залізної людини” це тільки підтверджує.