Don’t Do It: Чого досі не можна робити жінкам Саудівської Аравії

... і що можна

Кілька років тому влада Саудівської Аравії дозволила жінкам самостійно керувати автівкою, а нещодавно — подорожувати без дозволу чоловіка-опікуна (батька, брата, мужа). Але досі для них існує купа заборон. Про це повідомляє Thomson Reuters Foundation.

Приватне та сімейне життя

Не можна. Жінкам, як і раніше, необхідно отримати дозвіл від родича чоловічої статі, щоб вийти заміж або жити самостійно. Ті, хто не слухаються свого опікуна, можуть бути заарештовані.

Жінки, які виходять заміж за іноземців, не можуть передавати громадянство своїм дітям.

Можна. 02 серпня 2019 року, крім надання жінкам старшим 21 року права на отримання паспорта і поїздок за кордон, Саудівська Аравія також дозволила самостійно реєструвати народження, шлюб або розлучення.

Тепер жінкам також можуть видаватися офіційні «сімейні» документи і вони можуть стати опікунами дітей.

Здоров’я та освіта

Можна/Не можна. З 2017 року жінки не потребують згоди опікуна-чоловіки для доступу до таких послуг, як освіта та охорона здоров’я, але жіночі правозахисні групи кажуть, що це здійснюється тільки на разової основі.

Юридичні питання

Не можна. Жінки не можуть подати позов самостійно, що, за словами активістів, обмежує їх здатність повідомляти про випадки побутового насильства.

Можна/Не можна. Вони можуть свідчити в суді, але в деяких випадках їх показання вважаються тільки частиною показань чоловіків.

Можна. У королівстві скасовані вимоги про те, щоб жінка приводила родича чоловічої статі для встановлення їх особи в суді.

Ті, хто були затримані поліцією або потрапили державного притулку, не можуть піти без дозволу свого опікуна.

Робота

Можна. Нововведення передбачають, що всі громадяни мають право на працю без будь-якої дискримінації за ознакою статі, інвалідності або віку.

Можна/Не можна. Влада раніше зняли обмеження на роботу жінок в трудовому кодексі та скасувала формальні вимоги до жінок, які повинні були отримувати дозвіл опікуна працювати, але деякі роботодавці все ще вимагають цього і не несуть відповідальності за це.

Не можна. Чоловіча згода також потрібна, щоб відкрити банківський рахунок або подати заявку на кредит.

Кермування

Можна. У 2017 році Саудівська Аравія зняла заборону на водіння жінками автотранспорту. Але активісти кажуть, що багато хто все ще стикаються з перешкодами в отриманні прав, оскільки автошколи, які обслуговують жінок, нечисленні та дорогі.

Нерухомість

Можна/Не можна. Жінкам дозволяється купувати або орендувати нерухомість, але через соціальні норми одиноким жінкам може бути важко це зробити без допомоги родича чоловічої статі.

Дрес-код

Не можна. Жінки зобов’язані одягатися скромно, але не існує конкретного дрес-коду, і дотримання вимог варіюється в різних регіонах і в різних ситуаціях. На практиці більшість саудівських жінок носять довгу темну абая і хустку.

Можна/Не можна. За дрес-кодом стежить так звана релігійна поліція. Жінок, які вдягаються не за дрес-кодом, затримують та доправляють до відділків. Вимоги не поширюються на жінок-іноземок.

Активізм

Не можна. За словами представників правозахисних груп, ослаблення соціальних норм і правил супроводжувалося придушенням інакомислення, в тому числі арештом і передбачуваними тортурами деяких жінок-активісток, які десятиліттями виступали за поліпшення прав жінок.

Спорт

Можна/Не можна. Консервативні священнослужителі неодноразово заявляли, що жінки, які займаються спортом, є сміливими, навіть коли вони не перебувають на публіці.

Королівство вперше відправило на Олімпіаду двох спортсменок в 2012 році. Чотири вирушили на Ігри 2016 року.

Джерело: news.trust.org

— Читайте також: Київ увійшов до рейтингу найкращих міст для студентів