Допомагати модно: як Ukrainian Fashion Week та “Освіторія” надихають дівчат з інтернатів

09.09.2020

Минулого тижня в Мистецькому Арсеналі відбувся український тиждень моди. За лаштунками головної фешн-події країни побували вихованки інтернатів, які роблять свої перші кроки в напрямку модної індустрії: вчаться шити одяг, робити візаж та зачіски. Дівчата поспілкувалися з молодим дизайнером Богданом KASS, отримали заряд натхнення від генерального продюсера Ukrainian Fashion Week Володимира Нечипорука, подивилися на роботу професіоналів на backstage та побували на модному показі. Так проєкт “Перша професія”, заснований громадською спілкою “Освіторія”, допомагає дітям, які опинились у складному життєвому становищі, знайти своє покликання в житті.

Один до десяти: шанси на “нормальне” життя

В Україні наразі діють 696 інтернатів, у яких загалом проживають і навчаються майже 100 тисяч дітей. Згідно з дослідженнями, лише 10% випускників інтернатів соціалізуються, у той час як близько 76% бояться залишитися без освіти, роботи та стати безхатченками. Понад 10 років тому українська підприємниця та громадська діячка Зоя Литвин почала допомагати вихованцям інтернатів, навчаючи їх практичних навичок — даючи не рибу, а вудку.

Зараз “Перша професія” — це 32 гуртки у 21 інтернаті, де підлітки вчаться шиття та дизайну одягу і взуття, візажу, перукарської майстерності, кулінарії, будівельних та інших практичних професій. Усі учасники гуртків отримують професійне обладнання та матеріали, проходять тематичні майстер-класи, екскурсії й мотиваційні зустрічі із зірковими профі. Після закінчення гуртків вони можуть продовжити профільне навчання або одразу влаштуватися на роботу, маючи за плечима вже кількарічний досвід. Це ламає стереотипи про випускників інтернатів в українському суспільстві, на яких часто навішують ярлики нездібних чи пропащих.  У гуртках навчаються також діти з порушенням інтелектуального розвитку: це не стає їм на заваді отримати професію та знайти своє місце в житті.

“Хочу теж так навчитись!”

Під час Ukrainian Fashion Week вихованки інтернатів поспілкувалися з молодим дизайнером Богданом KASS, який розповів їм, як почати кар’єру з нуля: “Будь ласка, не пробуйте копіювати стиль інших дизайнерів. Загальні тренди вам треба знати, але орієнтуватися на когось — ні. Робіть і не бійтеся. Тільки якщо будете пробувати, щось вийде путнє”.

Запевняю вас, дизайнер — це не про крій і шиття. Дизайнер — не той, хто вміє «строчити» на машинці. Це про мислення, — поділився з дівчатами професійними настановами генеральний продюсер UFW Володимир Нечипорук.

Моя вам порада — вчіться з нуля, навіть якщо до того ви вчилися «не на того». Зараз є всі можливості отримувати знання просто вдома, — порадив Дмитро Топоринський, зірка проєкту «Топ-модель по-українськи».

Таке спілкування чи не важливіше для дівчат, ніж власне уроки професійної майстерності: вихованці інтернатів часто замкнені всередині маленького світу своїх закладів.

Дівчата побували на backstage та познайомилися з роботою професійних стилістів, візажистів і перукарів під час модного показу й набралися вражень під час показу молодих дизайнерів. Одного разу вони сподіваються знову потрапити на UFW — вже як професіонали.

Майбутня візажистка Марина Родіна з Великополовецького інтернату коментує: “Я не думала, що всі ці люди, яких я раніше бачила тільки з екранів ТБ, такі прості та відкриті. Мені сподобалось, що не було дистанції і я змогла поставити питання, які мене цікавлять. Я вражена і здивована побаченим за лаштунками тижня моди: усе відбувається паралельно й блискавично швидко. Шалено цікаво було спостерігати, як візажисти підбирають кольори для мейкапу. Хочу теж так навчитись!”

Зоя Литвин про рольові моделі

Великою проблемою для дітей, позбавлених батьківської опіки, є відсутність рольових моделей, адже їхні батьки, на жаль, не в змозі виконувати цю функцію, зазначає голова громадської спілки «Освіторія» та засновниця проєкту “Перша професія” Зоя Литвин. Другою є соціалізація. Саме тому знайомства з людьми та світом поза стінами інтернатів мають визначальну роль у становленні молодих людей.

Насправді, один із секретних компонентів успіху «Першої професії» — це виїзд на реальні підприємства, можливість спостерігати за роботою в компаніях, які займаються пошиттям одягу, у перукарнях та салонах краси, які побудували успішний бізнес. Для дівчат це величезне натхнення. Саме зараз мають змогу набратися досвіду від 4–5 крутезних рольових моделей — організаторів UFW, дизайнерів, моделей, візажистів і перукарів.”

Ірина Данилевська: порядність і професіоналізм

Співзасновниця UFW Ірина Данилевська не вперше допомагає дітям: за 23 роки існування Ukrainian Fashion Week приймали в себе в гостях дітей із сиротинців, передавали швейні машинки до дитячих будинків та навчали дівчат шити на них. “Коли до нас цьогоріч завітали на UFW дівчата з «Першої професії», яку втілює «Освіторія», я зраділа. Вони поспілкувались із представниками багатьох професій та зрозуміли на ділі, як все працює й що потрібно, аби прогресувати, рухатись вперед і досягати успіху,” — ділиться вона.

На думку Ірини Данилевської, головний секрет успіху полягає у двох компонентах: порядності та професіоналізмі: “Хочу, щоб молодь не забувала, що професійності можна навчитись, її можна підтягнути. А ось твоя порядність і відповідальність — обов’язкова”.

Загалом, понад 400 вихованців інтернатів отримали першу професію завдяки “Освіторії”. Окрім Ukrainian Fashion Week, проєкт «Перша професія» підтримують численні партнери: Фонд Олени Пінчук «АНТИСНІД», Віннер Автомотів Груп, міжнародна організація IWCK, Клуб Добродіїв, ADV coupon, Кока-Кола Беверіджиз, Всі.Cвої, w8less, Artview та багато інших небайдужих компаній, організацій та приватних доброчинців. Дізнатися більше про проєкт та підтримати його можна на сайті.

Фото: Олег Батрак.