Дослідження української культури Олесі Геращенко: від Гамлета до Марчука

Якщо ви шукаєте чого б цікавого почитати про сучасне Українське мистецтво, то ми маємо для вас крутий проєкт

26.03.2023

Мистецтво завжди є відгуком на той час, у якому воно створюється. Адже це своєрідний акт переосмислення подій, комунікацій та простору. Митець або митскиня грає роль провідника та передає глядачам своє бачення, при цьому, він чи вона роблять лише половину роботи — решту робить глядач(-ка). Адже на перетині двох ліній — авторської роботи та розуміння глядача — і відбувається мистецтво. Мистецтво, що сповнене символами, власною філософією і жагою до життя.

Олеся ГеращенкоОлеся Геращенко (Шамбур), культурологиня та дослідниця, додала у розуміння мистецтва ще одну лінію — безпосередні роздуми художників і художниць стосовно подій, які вплинули на їхню творчість. Чи може мистецтво сприяти вирішенню конфліктів? Чи може воно бути опорою? Це тонка вервечка, яка допомагає не лише побачити досі затемнені кути тих чи інших подій через призму мистецтва, а подекуди й зрозуміти щось зовсім нове. 

(Не)свідоме мистецтво. Художні рефлексії. Україна після 2013

Перша книга з дослідження важливої для культорологічного світу теми — рефлексії сучасної художньої спільноти на події в Україні після 2013 року вийшла у травні 2022 року. Авторка зібрала понад 100 репродукцій мистецьких робіт та провела більше 50 інтерв’ю із визначними персонами українського сучасного мистецького пантеону, куратор(-к)ами та творчою інтелігенцією, якій на події, які відбулися у нашій країні, починаючи з Революції Гідності. 

«Мистецтво має творчий потенціал до виявлення й загоєння, а також силу для налагодження стосунків. Воно стає містком не лише до внутрішнього світу особистості, а й до динамічного ландшафту взаємин між людьми, сім’ями, громадами та націями. Мистецтво поєднує в собі колективний наратив, який охоплює свідчення про страждання, втрату, конфлікт і дискримінацію, а також дає можливість найслабшим бути почутими. Воно здатне створити відчуття безпеки, у межах якого з’являється місце для порозуміння, возз’єднання та прощення», — розповідає культурологиня та дослідниця Олеся Геращенко (Шамбур). 

У книзі можна дізнатися, що зірка стрит арту Гамлет у 2014 році отримав пропозицію на пожиттєву стипендію, якщо переїде в Австрію. Чи що Матвій Вайсберг пішов на Майдан не як митець, а як громадянин. А Іван Марчук вважає, що пояснювати, що саме мав на увазі художник, марно, адже кожен бачить своє. 

Книга вийшла у 2022 році у видавництві «Основи», має позитивні відгуки. Мистецький оглядач і публіцист, Олег Вергеліс, так прокоментував цю роботу:

«Видання «НеСвідоме мистецтво» є одночасно і серйозним дослідженням у царині сучасного артпростору, і вишуканим художнім альбомом, що концентрує увагу поціновувача українського мистецтва на яскравих і принципових творах сучасного вітчизняного артконтексту».

Книгу можна придбати за посиланням

Анастасія Ніколаєнко