е-рецепт з 1 квітня: у Helsi пояснили, чому це не страшно

01.04.2023

З 1 квітня в Україні стартує придбання рецептурних лікарських засобів за електронним рецептом. Ця новина стала «холодним душем» для українців, які здебільшого споживають ліки на постійній основі. У соцмережах новина набуває все більшого хайпу – та насправді причин для цього немає. 

Реформу охорони здоров’я України розпочали у 2016 році: вона передбачає перехід медичної інформації на сучасний електронний облік. Зокрема, це стосується і виписування рецептів. Сам процес переходу на виписування е-рецептів є плановим і поетапним. З 2021 року запустили е-рецепти, що стосуються найбільш поширених хронічних та соціально значущих хвороб. Серед них: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, профілактика інфарктів та інсультів, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, епілепсія та інші. З серпня 2022 року обов’язковою стала виписка е-рецептів на антибіотики. 

Саме ці препарати належать до рецептурної групи препаратів. Наступним запланованим кроком є перехід з 1 квітня 2023 року на виписку е-рецептів решти рецептурних лікарських засобів. Тих, що мають лише рецептурний статус. Це зроблено для пацієнтів: щоб забезпечити професійний підхід до лікування складних хронічних чи гострих захворювань. Це також і запобігання ускладненням та смертності від помилкового самостійного вибору ліків. Українці часто експериментують із власним здоров’ям без належних медичних знань. Зовсім мало споживачів уважно читають інструкцію після придбання препаратів.

Саме тому з 1 квітня рецепт стає обов’язковим лише на ліки з рецептурним статусом. В аптеках їх можна придбати і за е-рецептом, і за паперовим. Упродовж діючого воєнного стану аптеки можуть приймати як електронні, так і паперові рецепти. До 1 квітня рецептурні ліки також мали відпускатися за рецептом, але лише паперовим. Якщо аптека відпускала такі ліки без рецепту – вона свідомо порушувала закон. Тобто, з 1 квітня нічого не змінюється. Просто додався е-рецепт. 

Чим відрізняються рецептурні й безрецептурні препарати 

Безрецептурні препарати – це препарати безрецептурного відпуску: група ліків, які пацієнт може придбати в аптеці без рецепту лікаря. Вони – для симптоматичного лікування, бо не впливають на причину і механізм розвитку хвороби. І розраховані на вживання протягом відносно короткого проміжку часу. Ризик для здоров’я незначний, навіть якщо перевищити рекомендовану дозу.

Характеристики цих препаратів: низька загальна токсичність, без впливу на репродуктивну функцію, без виявлення генотоксичної або канцерогенної дії, із низьким ризиком побічних реакцій. Це також і відсутність взаємодії з широко вживаними ЛП*, що можуть призвести до виражених побічних реакцій. До цієї групи входять такі категорії ліків: анальгетики, жарознижувальні, протизастудні, протикашльові, протиалергічні засоби. Тобто, щоб вилікувати застуду – рецепт не потрібен.

Рецептурні препарати — група ліків, на які потрібен рецепт. Приналежність ліків до категорії рецептурних залежить від фармакологічних властивостей, ризику неправильного використання та наявності відшкодування вартості (повної чи часткової).

Директива Ради ЄС 92/26/ЕЕС від 31.03.1992 р. (з урахуванням деталізації в іншій від 06.11.2001 р.) визначила принципи поділу ЛП на рецептурні та безрецептурні. Це зроблено для гармонізації законодавчих положень серед різних країн. Відповідно до рамкових правил ЄС, існують загальні критерії, на підставі яких ЛП стосуються того чи іншого типу. Тому відпуску за рецептом підлягають ліки, що:

  • можуть спричинити пряму або непряму загрозу здоров’ю за використання без лікарського контролю
  • мають статистику, яка демонструє їх неправильне використання багатьма людьми
  • у складі містять субстанції, дію та побічні ефекти яких треба додатково вивчати
  • лікар призначає для парентерального застосування (наприклад, внутрішньовенно) — вони є рецептурними, бо існує додатковий ризик щодо їх введення

Отже, додаткове введення електронних рецептів — це зовсім не раптове ноу-хау. Із наступного тижня  усі ліки кожен українець зможе перевірити у додатку Helsi і одразу зрозуміти: чи є вони рецептурними, чи ні. А отже — чи потрібен рецепт на ті, чи інші ліки.


*ЛП — лікарські препарати 

Додаткове джерело для ознайомлення

Helsi.me — це сервіс запису на медичні послуги та безпечного зберігання медичних даних. Сервіс дозволяє пацієнтам швидко і зручно записуватись на прийом до лікаря, діагностику, аналізи, вакцинацію і замовляти медикаменти. Лікарням – брати участь у реформі Міністерства охорони здоров’я і впорядкувати роботу клінік. Користувачами мобільного додатку Helsi являються вже понад 4,6 млн людей, кількість бронювань консультацій на місяць – 10 млн, кількість онлайн консультацій – 3 млн на місяць. Системою користуються