Фантастичні книжки: 10 переможців премії Hugo

27 августа, 2018

Премія «Г’юго» присуджується щорічно за твір в жанрі наукової фантастики чи фентезі. У голосуванні беруть участь не письменники-фантасти (як у випадку премії «Небьюла»), а зареєстровані учасники Всесвітнього конвенту любителів фантастики WorldCon, тому премію вважають «читацькою».  Отже, 19 серпня цього року було оголошено переможців: у жанрі «Найкращий роман» втретє перемогла Н.К. Джемісін з романом «Кам’яне небо». У категоріях «Найкраща повість», «Найкраща коротка повість» та «Найкраще оповідання» перші місця також дістались жінкам-письменницям: читачі відзначили «All Systems Red» Марти Веллс, «The Secret Life of Bots» Сьюзан Палмер, «Welcome to your Authentic Indian Experience» Ребекки Роанхорс. У цій добірці ми розкажемо про книги інших видатних переможців премії «Г’юго», видані українською.

Каллокаїн

Карін Боє, «Видавництво Жупанського»

Премія «Г’юго» була заснована 1953 року, але віднедавна її присуджують і романам, написаним до цієї дати, так би мовити, «заднім числом». Дійсно, написаний 1941 року антиутопічний роман шведської письменниці Карін Боє більш, ніж заслуговує на широке визнання. З початком Другої світової війни перспективи світу були дуже похмурими. Два тоталітарні режими, Радянський Союз та Нацистська Німеччина, надихнули Боє на створення великого роману. Почесне місце у короткому списку «Г’юго» роман «Каллокаїн» дістав 2016 року.

Чарівник Земномор’я. Книга 1

Урсула ЛеГуїн, «КМ-Букс»

22 січня 2018 року Урсули ЛеГуїн не стало. Вона отримала «Г’юго» не за популярну серію про Земномор’я: 1970 року цією премією було відзначено її роман «Ліва рука темряви», а в 1970 — «Знедолені». Та поки що ці книжки не перекладені українською, то ж читаймо «Хроніки Земномор’я». Це цикл романів, які любителі фентезі називають навіть кращими за твори Толкіна, для багатьох поціновувачів таланту ЛеГуїн ці книжки є «особистою біблією», яка вчить про життя, смерть, гідність, любов.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Книга Судного дня

Конні Вілліс, «Навчальна книга — Богдан»

У 1993 премію здобув фантастичний трилер-детектив про невловимого вбивцю, який є джерелом епідемії, що накрила університетський Оксфорд. Є думка, що хворобу занесено у наш світ за допомогою машини часу, яка побувала у Середньовіччі, де вирувала «чорна смерть». Машина часу цілком реальна, а у Англію 1348 року «закинули» з 2054 студентку Квірін. Шукає (і знаходить) відповіді на питання «прототип» професора Ленгдона — професор Джеймс Данворті. Зрештою, причини масової недуги виявляються зовсім не фантастичними.

Гаррі Поттер і келих вогню

Джоан Роулінг, «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»

Переможець 2001 року — авторка, що створила легендарну історію для цілого покоління. Це четвертий роман серії, напередодні виходу якого здійнявся справжній ажиотаж, адже письменниця попередила, що одного з персонажів буде вбито. Звісно, Гаррі переміг і цього разу, але похвилюватися своїх фанів він змусив. За обсягом «Келих вогню» значно перебільшує попередні частини серії. Обсяг наступних романів є більшим або приблизно дорівнює обсягові четвертого тому.

Ті, що не мають коріння

Наомі Новік, «Клуб сімейного дозвілля»

Цей роман про фантастичні пригоди в стилі казок братів Грімм та легенд Толкіна не здобув премії у 2016 році, але потрапив у короткий список. Проклятий Ліс захоплює території давно ворогуючих королівств. Ліс стримувала магія Дракона, який за свої послуги щодесять років отримував «данину» від жителів: до нього відправляли найгарнішу й найрозумнішу дівчину. Цього разу повинна була йти Кася, але Дракон несподівано для всіх обрав нечупару Аґнешку. Саме вона покликана розгадати таємницю Проклятого Лісу і знищити його.

Американські боги

Ніл Гейман, «КМ-Букс»

Переможець «Г’юго» за 2002 рік — якісне урбаністичне фентезі. Виявляється, що у США мешкає безліч богів Старого світу, у яких люди перестали вірити, тому боги й втратили колишню могутність і розділили долю пересічних іммігрантів. Але тепер Одін збирає Старих Богів для епічної битви з Новими Американськими Богами, які є втіленнями сучасного життя та технологій. Блискавки проти Інтернету. Захоплююче, як і серіал, знятий за книгою.

Нейромант

Вільям Гібсон, «Видавництво»

Найкраще видання 1985 року нещодавно вийшов у розкішному виданні українською мовою. Ця книга у жанрі «кіберпанк» — перший роман Гібсона, що відкриває трилогію «Кіберпростір». У цих книжках розглядаються поняття і терміни, які тільки нещодавно стали популярними у масовій культурі: штучний інтелект, віртуальна реальність, генна інженерія, транснаціональні корпорації, матриця, комп’ютерна мережа.

451° за Фаренгейтом

Рей Бредбері, «Навчальна книга — Богдан»

Антиутопія, яку ми згадуємо навіть частіше, ніж «1984» та «Оповідь служниці». Роман отримав «Г’юго» у 2004 році за 1954 рік. Бредбері змалював майбутнє, у якому книжки заборонені, бо вони змушують людей думати, а розумні люди дуже незручні для урядів та корпорацій. Ходити пішки й бігати теж не можна. Спілкуватись наживо — не бажано. Треба тільки сидіти перед телевізором та слухати брехливі новини, мчати у ізольованих авто, купувати розрекламований непотріб. А якщо хтось повідомить, що десь є книжки — прибуває спеціальна команда, яка їх спалює. А якщо хоч одна сторінка вціліє, якщо «спалювач» візьме її до рук і прочитає?

Проблема трьох тіл

Лю Цисінь, «BookChef»

Що ми знаємо про сучасну китайську літературу? А про сучасну китайську наукову фантастику? Є чудова нагода надолужити: перед нами роман фантаста Лю Цисіня про Піднебесну: реальну, історичну, роздерту жорстокою революцією, та химерну, кіберпанкову. Поціновувачі жанру вважають, що ця трилогія — один з найкращих китайських товарів на експорт. Пошук позаземних цивілізацій може мати зовсім небажані результати, памятаймо про це. Роман виборов премію «Г’юго» у 2015 році.

Людина у високому замку

Філіп Дік, «Komubook»

У 1963 враження від Другої світової війни були ще дуже болісними: у своєму романі Філіп Дік описав світ таким, яким би він був, якщо б Гітлер виграв війну. Нацистська Німеччина та Японська імперія поділили б світ між собою, між ними буфером була б маріонеткова держава Штати Скелястих гір. «Нижчі» раси по всьому світу поступово винищувалися, Африка стала практично безлюдною. Японська імперія була більш ліберальною і саме на її території з’явилась у продажу дивна книга «І обважніє коник», у якій автор, відомий як Готорн Абендсен або ж «Людина у високому замку», описує інший світ, де країни-агресори зазнали поразки в 1945 році.

— Читайте також: 10 книжок до Дня Незалежності: Найкраще від українських авторів за рік