Фантастичні книжки: 10 переможців премії Hugo

Подорож невідомими світами

27.08.2018

Премія «Г’юго» присуджується щорічно за твір в жанрі наукової фантастики чи фентезі. У голосуванні беруть участь не письменники-фантасти (як у випадку премії «Небьюла»), а зареєстровані учасники Всесвітнього конвенту любителів фантастики WorldCon, тому премію вважають «читацькою».  Отже, 19 серпня цього року було оголошено переможців: у жанрі «Найкращий роман» втретє перемогла Н.К. Джемісін з романом «Кам’яне небо». У категоріях «Найкраща повість», «Найкраща коротка повість» та «Найкраще оповідання» перші місця також дістались жінкам-письменницям: читачі відзначили «All Systems Red» Марти Веллс, «The Secret Life of Bots» Сьюзан Палмер, «Welcome to your Authentic Indian Experience» Ребекки Роанхорс. У цій добірці ми розкажемо про книги інших видатних переможців премії «Г’юго», видані українською.

Каллокаїн

Карін Боє, «Видавництво Жупанського»

Премія «Г’юго» була заснована 1953 року, але віднедавна її присуджують і романам, написаним до цієї дати, так би мовити, «заднім числом». Дійсно, написаний 1941 року антиутопічний роман шведської письменниці Карін Боє більш, ніж заслуговує на широке визнання. З початком Другої світової війни перспективи світу були дуже похмурими. Два тоталітарні режими, Радянський Союз та Нацистська Німеччина, надихнули Боє на створення великого роману. Почесне місце у короткому списку «Г’юго» роман «Каллокаїн» дістав 2016 року.

Чарівник Земномор’я. Книга 1

Урсула ЛеГуїн, «КМ-Букс»

22 січня 2018 року Урсули ЛеГуїн не стало. Вона отримала «Г’юго» не за популярну серію про Земномор’я: 1970 року цією премією було відзначено її роман «Ліва рука темряви», а в 1970 — «Знедолені». Та поки що ці книжки не перекладені українською, то ж читаймо «Хроніки Земномор’я». Це цикл романів, які любителі фентезі називають навіть кращими за твори Толкіна, для багатьох поціновувачів таланту ЛеГуїн ці книжки є «особистою біблією», яка вчить про життя, смерть, гідність, любов.

Книга Судного дня

Конні Вілліс, «Навчальна книга — Богдан»

У 1993 премію здобув фантастичний трилер-детектив про невловимого вбивцю, який є джерелом епідемії, що накрила університетський Оксфорд. Є думка, що хворобу занесено у наш світ за допомогою машини часу, яка побувала у Середньовіччі, де вирувала «чорна смерть». Машина часу цілком реальна, а у Англію 1348 року «закинули» з 2054 студентку Квірін. Шукає (і знаходить) відповіді на питання «прототип» професора Ленгдона — професор Джеймс Данворті. Зрештою, причини масової недуги виявляються зовсім не фантастичними.

Гаррі Поттер і келих вогню

Джоан Роулінг, «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»

Переможець 2001 року — авторка, що створила легендарну історію для цілого покоління. Це четвертий роман серії, напередодні виходу якого здійнявся справжній ажиотаж, адже письменниця попередила, що одного з персонажів буде вбито. Звісно, Гаррі переміг і цього разу, але похвилюватися своїх фанів він змусив. За обсягом «Келих вогню» значно перебільшує попередні частини серії. Обсяг наступних романів є більшим або приблизно дорівнює обсягові четвертого тому.

Ті, що не мають коріння

Наомі Новік, «Клуб сімейного дозвілля»

Цей роман про фантастичні пригоди в стилі казок братів Грімм та легенд Толкіна не здобув премії у 2016 році, але потрапив у короткий список. Проклятий Ліс захоплює території давно ворогуючих королівств. Ліс стримувала магія Дракона, який за свої послуги щодесять років отримував «данину» від жителів: до нього відправляли найгарнішу й найрозумнішу дівчину. Цього разу повинна була йти Кася, але Дракон несподівано для всіх обрав нечупару Аґнешку. Саме вона покликана розгадати таємницю Проклятого Лісу і знищити його.

Американські боги

Ніл Гейман, «КМ-Букс»

Переможець «Г’юго» за 2002 рік — якісне урбаністичне фентезі. Виявляється, що у США мешкає безліч богів Старого світу, у яких люди перестали вірити, тому боги й втратили колишню могутність і розділили долю пересічних іммігрантів. Але тепер Одін збирає Старих Богів для епічної битви з Новими Американськими Богами, які є втіленнями сучасного життя та технологій. Блискавки проти Інтернету. Захоплююче, як і серіал, знятий за книгою.

Нейромант

Вільям Гібсон, «Видавництво»

Найкраще видання 1985 року нещодавно вийшов у розкішному виданні українською мовою. Ця книга у жанрі «кіберпанк» — перший роман Гібсона, що відкриває трилогію «Кіберпростір». У цих книжках розглядаються поняття і терміни, які тільки нещодавно стали популярними у масовій культурі: штучний інтелект, віртуальна реальність, генна інженерія, транснаціональні корпорації, матриця, комп’ютерна мережа.

451° за Фаренгейтом

Рей Бредбері, «Навчальна книга — Богдан»

Антиутопія, яку ми згадуємо навіть частіше, ніж «1984» та «Оповідь служниці». Роман отримав «Г’юго» у 2004 році за 1954 рік. Бредбері змалював майбутнє, у якому книжки заборонені, бо вони змушують людей думати, а розумні люди дуже незручні для урядів та корпорацій. Ходити пішки й бігати теж не можна. Спілкуватись наживо — не бажано. Треба тільки сидіти перед телевізором та слухати брехливі новини, мчати у ізольованих авто, купувати розрекламований непотріб. А якщо хтось повідомить, що десь є книжки — прибуває спеціальна команда, яка їх спалює. А якщо хоч одна сторінка вціліє, якщо «спалювач» візьме її до рук і прочитає?

Проблема трьох тіл

Лю Цисінь, «BookChef»

Що ми знаємо про сучасну китайську літературу? А про сучасну китайську наукову фантастику? Є чудова нагода надолужити: перед нами роман фантаста Лю Цисіня про Піднебесну: реальну, історичну, роздерту жорстокою революцією, та химерну, кіберпанкову. Поціновувачі жанру вважають, що ця трилогія — один з найкращих китайських товарів на експорт. Пошук позаземних цивілізацій може мати зовсім небажані результати, памятаймо про це. Роман виборов премію «Г’юго» у 2015 році.

Людина у високому замку

Філіп Дік, «Komubook»

У 1963 враження від Другої світової війни були ще дуже болісними: у своєму романі Філіп Дік описав світ таким, яким би він був, якщо б Гітлер виграв війну. Нацистська Німеччина та Японська імперія поділили б світ між собою, між ними буфером була б маріонеткова держава Штати Скелястих гір. «Нижчі» раси по всьому світу поступово винищувалися, Африка стала практично безлюдною. Японська імперія була більш ліберальною і саме на її території з’явилась у продажу дивна книга «І обважніє коник», у якій автор, відомий як Готорн Абендсен або ж «Людина у високому замку», описує інший світ, де країни-агресори зазнали поразки в 1945 році.

— Читайте також: 10 книжок до Дня Незалежності: Найкраще від українських авторів за рік