Довіра і відповідальність: 10 спостережень про фінську освіту від Олександра Елькіна

Як виглядає найкраща у світі система шкільної освіти

13.03.2017

Ні для кого не секрет, що фінська система освіти вважається кращою у світі і стала вже на кшталт світового бренду. Олександр Елькін, співзазновник руху EdCamp в Україні, продюсер освіти, кандидат технічних наук, розповідає про свої враження від фінської школи Tikkurila Upper Secondary під час освітньої експедиції до Скандинавії. 

Нашу освітню експедицію приймає найбільша школа не тільки у Фінляндії, а взагалі у всій Скандинавії. Усюди панує атмосфера довіри і відповідальності. Саме ці якості зацементовано в фундамент не тільки фінської освіти, яка наробила багато галасу, а й взагалі усього суспільства. Може здатися, що це чергове бла-бла-бла, але ми бачимо, як це працює навіть у дрібницях — від запаркованих велосипедів без замків до відсутності страху в учніства говорити про те, що не зрозуміло. Довіра і відповідальність — цих слів достатньо, щоб пояснити успіх освіти — усе інше вже деталі. Та про деякі цікавинки нижче у переліку:

1. Стандарти

1970, 1985, 1994, 2004, 2016 р. … майже кожні десять років випускалися нові державні стандарти. Сьогодні це лише рамки, які надають багато свободи на рівні регіону або школи.

2. Автономність

Фіни пройшли 30-річний шлях, щоб перейти від традиційної централізованої системи до сучасної автономної. Більш конкретно? Скажімо, директор не відвідує уроки вчителів і вчительок, а обмежується годинною щорічною бесідою, щоб обговорити індивідуальний план розвитку.

3. Кожна дитина — обдарована

У Фінляндії немає особливої уваги до роботи з обдарованими дітьми, бо тут вірять, що усі талановиті мають зони для розвитку. Можливо, саме цьому у тестах розрив між слабкими і сильними результатами невеликий.

4. Шкільна освіта безкоштовна

Уся. Підручники, їжа, транспорт, навчання. На це держава виділяє 6% від свого ВВП, а це 7 тисяч євро на рік у середньому на освіту однієї дитини.

5. На всю Фінляндію існує лише декілька приватних закладів

Державна політика — надати рівні можливості отримати якісну освіту будь-де у країні. При цьому — увага! — політика не має впливу на освіту.

6. Зарплатня

Багато питали про зарплату: молодий вчитель на початку кар’єри отримує десь 3 тисячі євро, спеціаліст/-ка з досвідом — 3,840 євро. Справедливо, що вчитель/-ка мови має менше навантаження в класі, ніж фізкультури або музики, тому що треба ще перевірити есеї учнівства.

7. У Фінляндії не залишають на другий рік

Тільки 0,3% відсотки не отримають обов’язкову середню освіту. А ось у туалетах можна усамітнитися: усюди окремі кабінки з дверима, які зачиняються зсередини.

8. Професія вчителя — це престижно

Вчитель мистецтв, з яким ми сьогодні спілкувалися, був у 20-ці з 400-х абітурієнтів в університеті, який він закінчив. Бути вчителем — кар’єра мрії. Гідна оплата праці, повага суспільства, довгі канікули.

9. Немає обов’язкового для всіх національного тесту

47% учнівства отримують професійно-технічну освіту або одразу після школи йдуть працювати.

10. Школа — магніт місцевої громади

Навіть програма навчання адаптована до потреб і можливостей локальної спільноти. Наприклад, якщо у місті є центр для допомоги біженцям, то діти роблять проекти у партнерстві з ними.

І наостанок трохи надихаючого:

— Робіть помилки! — говорить своїм колегам і колежанкам 35-річний директор школи Арі. — Бо якщо ти не спробував/-ла, то не можеш казати «Це не працює».

Фото Олександра Елькіна

— Читайте также: Ярослава Гресь: «Чтобы школа стала другой, нам нужно поколение, которое вырастет и будет против этой системы»

Новини партнерів