Gap year: Як обрати майбутню професію

Поради від спеціаліста з профорієнтації

До закінчення навчального року залишилися лічені тижні, а далеко не всі випускники вже визначилися з майбутньою професією. Спеціаліст із профорієнтації Анна Різніченко підкаже, що робити, щоб знайти свою справу.

Чи варто йти на gap year

Варто, якщо випускник ще не визначився із спеціальністю, яку б хотів вивчати, але при цьому готовий брати фінансову відповідальність за себе та йти працювати. Або вже знає, де хоче пробувати постажуватися чи пройти практику, а батьки готові підтримати фінансово. У будь-якому випадку, ідучи на gap year потрібно розуміти, що цей час має бути витрачений з користю, для здобуття нового досвіду, нових знань та навичок.

Чи завжди достатньо одного року

Думаю, що так. За цей період є можливість попрацювати/постажуватися та загалом слід пам’ятати, що кожна історія індивідуальна.

Що робити в цей період

Отримувати професійний досвід (влаштовуватися на роботу), постажуватися в тій сфері, яка цікавить. Заробляти власні кошти. Розібратися зі сферою інтересів та визначитися з професійним напрямом. Тут в нагоді стане чудова вправа, яка називається 88 клавіш фортепіано.

До прикладу, вам потрібно визначити сфери чи професії, які були би вам цікаві. На листочку А4 пишете питання, на яке вам потрібно знайти відповідь, і під ним 88 варіантів вирішення цього питання. Тобто 88 сфер, які би вам могли бути цікавими. Або ж 88 професій. І це вже може стати першим кроком. А потім варто знайомитися з людьми у професіях, які вам цікаві та дізнаватися про рутину та прості задачі, які робить спеціаліст упродовж дня. З якими складнощами він стикається, яким чином проходить його день та інші деталі роботи (тестувати професію).

Де шукати собі ментора

Зараз це просто зробити в соціальних мережах. Можна звернутися за допомогою до батьків, їхніх знайомих, організацій та проектів стажування й менторства для молоді. До прикладу є чудовий проект наставництва MakeMeBetter. А портал Happy Monday проводить відкриті семінари з представниками професій.

На які курси йти

Я би порадила курси з психології (а саме робота з самооцінкою, фінансами, презентацією та комунікацією). Вивчати тенденції ринку праці (через звіти консалтингових компаній). Одна з моїх улюблених вправ на консультаціях — питання про морозиво. Яке морозиво ви любите? Упевнена, що ви про нього подумали чи навіть уявили смак. А тепер наступне питання: а як ви про це дізналися? І чи було морозиво, яке не сподобалося? Тож не варто боятися експериментів, адже цей рік саме для них.

Навіщо вища освіта

Однією з задач вищої освіти є формування мислення та логіки сфери у якій людина планує працювати. Плюс навчити аналітиці, дослідженням та іншим речам. На мою думку, є сфери, у яких вища освіта конче необхідна: медицина, психологія, економіка, юриспруденція, біоінженерія, фінанси. Тобто ті сфери, робота в яких потребує великої кількості суміжних знань та теоретичної бази, без котрої перейти до практики не можливо. І однозначно є сфери, які є більш легкими для входу: фотографія, візаж тощо. Але в будь-якій професії диплому про вищу освіту буде замало — і сучасний ринок праці та технічний прогрес вимагають від працівників постійного розвитку.

На мою думку, та система вищої освіти, яка є нині (якщо ми дивимося на Україну), має перспективу на відмирання, якщо не буде оновлюватися та йти в ногу з часом. Викладати мають практики, а не теоретики. Регулярно мають оновлюватися бази знань та системи методик викладання.

Корисна література:

  • Неллі Літвак «Формула призначення»
  • Елена Резанова «Никогда-нибудь»
  • Кен Робинсон «Призвание»
  • Эрминия Ибарра «Обретая Я»

Тест з профорієнтації

— Читайте також: Gap Year In Ukraine: Зачем тинейджерам брать отпуск после школы