Ґердани Прикарпаття внесли до нематеріальної культурної спадщини України: деталі

25.07.2023

Міністерство культури та інформаційної політики внесло до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України традиційну жіночу прикрасу з бісеру на Прикарпатті — ґердан.

Про це йдеться на офіційному сайті відомства.

Окрім цього, до переліку нематеріальної культурної спадщини України внесли традицію й технологію вишивки жіночої сорочки на Гадяччині (Полтавська область).

Читайте також: Тренд Лесі Українки: український бренд випустив благодійні ґердани

«Ґердан, жіноча стрічка-прикраса у вигляді плесканого ланцюжка чи ажурного комірця з різнокольорового бісеру (пацьорки), яку дівчата й жінки носили (носять) на шиї або на голові, ще має інші назви: “силянка”, “стрончка”, “лучка”», — розповіли у міністерстві.

Населення Прикарпаття виготовляло ґердани впродовж багатьох століть, про що свідчить автентика прикрас.

«Фрагментарні відомості про вироби з бісеру виявлено ще в Галицько-Волинському літописі за 1223 та 1288 роки. Етнограф і письменник австрійського походження Р.Ф. Кайндль у монографії “Гуцули: їх життя, звичаї та народні перекази” повідомляв, що жінки мають “на шиї — малі бубонці (колотильці) або барвисте скляне намисто різної величини і форми (блискауки, пацьорки), які служать оздобою”. Елемент був поширений на всій території Прикарпаття (Косівський, Верховинський, Надвірнянський, Коломийський, Городенківський, Долинський райони, місто Яремче Івано-Франківської області). Це засвідчують колекції ґерданів, зібрані науковими співробітниками Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського (м.Коломия), Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею під час експедицій селами цього регіону», — додали в МКІП.

Читайте також: Український бренд «Ґроно» презентував колекцію декору за мотивами розписів Поліни Райко: фото

Орнаментика ґерданів символізує незнищенну пам’ять роду, безперервний рух із вічним оновленням, сонячну енергію розвитку, несе гармонію, добро і захист.

«Характерною особливістю ґерданів Прикарпаття є поліхромність, соковитість та багатобарвність. Кольорові акценти у своєрідній динаміці символізують: червоний — життєдайність Божої енергії, синій — велику таємницю і незбагненність неба, зелений — відродження життя і волю, жовтий — світло і Боже благословення, білий — чистоту помислів, свіжість колориту. Орнаментальні мотиви і колористика ґерданів є естетичною формою молитви до вищих сил, оберегом від зла, запорукою доброї волі», — зауважили в міністерстві.

Читайте також: Польський бренд створив літню колекцію одягу за мотивами картин української художниці: фото

Кожне село Гуцульщини має давні традиції виготовлення ґерданів, локальні художньо-стильові особливості, кольорову гаму, різні варіанти поділу на орнаментальні площини. Виготовлення ґерданів не потребує особливих пристроїв, але передбачає точний рахунок пацьорок та переплетінь ниток.