GET Business Festival 2024: які гранти та ваучери на перенавчання персоналу масштабують ваш бізнес

30 Грудня 2024

В умовах змін та викликів, які постають перед бізнесом, важливо відкрити двері до нових ресурсів, які не доведеться повертати, як кредити у банки. Йдеться про грантові програми, навчальні ініціативи та пріоритети донорів у 2025 році. Тому під час GET Business Festival 2024 на панелі про пошуки стратегічного ресурсу для масштабування малого та середнього бізнесу був справжній аншлаг.

Служба зайнятості перетворилась на консультаційний центр з отримання грантів

Служба зайнятості реалізує дві грантові програми: «Власна справа» і гранти для ветеранів «Є робота».

«Ми вже видали понад 2000 грантів на суму понад 450 мільйонів гривень по всьому Києву. Також понад 100 грантів для ветеранів на суму близько 50 мільйонів гривень», – повідомив Директор Київського міського центру зайнятості Дмитро Новицький. 

За словами спікера, підприємці можуть звернутися до офісу «Кар’єрного центру», який у місті Києві працює за адресою Хрещатик, 19. Їх там проконсультують щодо грантів, які надає не лише уряд України, але і міжнародні донори. Врахують фахівці і особливості конкретного кейсу. Початківцям нададуть допомогу у складанні бізнес-плану. Також можуть проконсультувати з інших урядових програм, наприклад, «Доступні кредити 5-7-9%»  чи щодо енергонезалежності.

Працевлаштування інших осіб вже не є обов’язковою умовою

До 2025 року перекочували усі гранти з 2024 року – вимоги навіть трохи полегшили. Працевлаштування інших осіб вже не є обов’язковою умовою. Тобто грантові кошти надаються фактично для самозайнятості.

«Підприємці віком до 25 років можуть податися на грант до 150 тисяч гривень без вимоги влаштовувати когось іншого. Кому понад 25 років, за таких же умов можна взяти грант 75 тисяч гривень. Фактично це створення  власного ФОПа. Якщо ви працевлаштовуєте двох людей, ви можете претендувати на грант «Власна справа», яка передбачає фінансування до 250 тисяч гривень. Якщо створюєте одне робоче місце і вам понад 25 років, ви можете претендувати на грант у розмірі до 150 тисяч гривень», – повідомив Дмитро Новицький.

Для ветеранів умови відрізняються. Вони можуть отримати грант до мільйона гривень, створивши чотири робочих місця. Також грант може отримувати чоловік або дружина ветерана в розмірі до 500 тисяч гривень – працевлаштувавши двох осіб. Вимогою гранту у  розмірі до 250 000 – створення одного робочого місця. Але якщо сума гранту перевищує 500 тисяч гривень, то умовами його отримання передбачається співфінансування в розмірі 30%. Це можуть бути власні кошти бізнесу, кредитні кошти або гранти від інших донорів.

Після отримання гранту підприємця супроводжують представники офісу. Вони консультують щодо можливостей отримання компенсації за працевлаштування певних категорій осіб.

За словами Директора Київського міського центру зайнятості Дмитра Новицького, якщо ви тільки отримали грант та будете когось оформлювати на роботу, ви точно можете отримати певну компенсацію. Бо є, наприклад, компенсаційна програма просто за створення нового робочого місця. Вона передбачає компенсацію від 21 тисячі гривень. Якщо ви працевлаштуєте внутрішньо переміщену особу, то отримаєте 24 тисячі гривень за однієї програми, але за іншої – можете отримати компенсацію у 96 тисяч гривень. Якщо ви працевлаштовуєте, наприклад, ветерана, можете податись на компенсаційну програму, за якою ви отримаєте 48 тисяч гривень, але протягом певного періоду. Це не буде єдиною сумою. Термін сягатиме від шести до дванадцяти місяців. Також якщо працевлаштована внутрішньо переміщена особа має інвалідність, ця сума вже може бути подвоєна. У підприємців є багато варіантів та багато джерел, які полегшать вам бізнес.

Нові зміни відбуваються регулярно, саме тому навіть обласні та міські центри зайнятості стали осередками розвитку підприємництва.

На «Є-роботу» я подавався 10 разів

Олександр Ткачук

Співзасновник ТМ «Вишиваночка» і засновник ТОВ «РБ Добряк» Олександр Ткачук розповів про власний досвід отримання грантів.

«Ми з дружиною у 22-му році відкрили нову справу – з виробництва етнічного одягу. У 23-му році відкрили інший бізнес – з виробництва дронів. Загалом ми залучили грантових коштів близько трьох мільйонів гривень. З них два з половиною мільйони державних коштів отримані у рамках програм «Власна справа», «Є-робота» та «Є-робота для ветеранів». До речі, на «Є-роботу» я подавався 10 разів. І на 10-й раз, звичайно, прийняли заяву. Ще пів мільйона – фінансова підтримка Українського ветеранського фонду та неурядові гранти», – розповів підприємиць.

Чому десять разів держава не приймала заявку? Через наявність повного тезки за іменем та прізвищем Олександр Ткачук не проходив скоринг. І коли через окрему постанову уряду був ведений додатковий скоринг ця проблема була вирішена. Довелось займатись і самоосвітою. У 22-му році підприємець навіть відвідував курси від центру зайнятості з написання грантів, бо було незрозуміло, як можна отримати 250 тисяч грн від держави – і не повертати.

«Дивувало, що кошти надходять на рахунок без жодних додаткових зобов’язань. Ви працюєте, як звичайний бізнес».

Радить подружжя Ткачуків досліджувати місцеві програми. Наприклад, у Львівській області є більше можливостей, ніж у всій Україні разом взятих. Тому що, крім урядових програм, є обласні та міські гранти на релокацію бізнесу та для запуска  виробництва приладів для ЗСУ. Є приватні закордонні донори, які активно працюють на Львівщині. Чеська гуманітарна місія опікується бізнес-освітою. «Горизонт – Європа» готова вкладати гроші в Україну, але не у приватні бізнеси, а у кластери або громадські організації, які співпрацюють з бізнесом. Інші області таких проєктів не впроваджують.

Надія Артем’єва – менеджерка грантової програми Українського Жіночого Фонду

Портал Womo.ua  чекав на виступ Надії Артем’євої – менеджерки грантової програми Українського Жіночого Фонду, який опікуються підтримкою українок з 2000 року та дуже багато робить для розвитку компетентності підприємиць.

«У 2022-2023 роках основний фокус нашої уваги був на жінках-переселенках, які були змушені переїхати в інші регіони та розпочинати  часто життя заново, і в тому числі якось давати собі раду з базовими економічними питаннями. У 2025 році ми плануємо сфокусуватися на родинах ветеранів, на дружинах та партнерках ветеранів, які так само матимуть змогу отримати грантову підтримку на розвиток вже наявного бізнесу, або на старт і розвиток нового», – повідомила спікерка.

Заступниця директора Ресурсного центру ГУРТМарія Утюж повідомила, що впродовж 30 років їх установа інформує та розвиває місцеві громади до рівня економічної самодостатності та спроможності. З цією метою ГУРТ надає підприємцям грантову підтримку на мікро- та малий бізнес – на відкриття, розвиток та на відновлення, наприклад, якщо бізнес було зруйновано або релоковано.

«Ми впроваджуємо цю програму за підтримки Міжнародної організації праці. З 2022 року підприємцям було надано мікрогрантів на понад 16 мільйонів доларів. Це було переважно для бізнесів, які допомагають підвищувати стійкість громад проти російської агресії, а також для ветеранського бізнесу і бізнесу ВПО».

90%  успіху апліканта – це правильне заповнення заявки

ГУРТ вже оголосив, що у 2025 році запускає новий проєкт за підтримки Міжнародної організації праці за фінансування уряду Бельгії. Також буде надано підтримку підприємцям мікро- та малого бізнесу. Умови та напрямки можна дослідити на сайті.

Спікерка підкреслила про важливість вдосконалення навичок у команд, які готують адекватний грант. Адже 90% успіху апліканта – це правильне заповнення заявки. Серед типових помилок – люди не заповнюють аплікацію грантодавця, а просто копіюють форми з попередніх заявок, не звертаючи уваги на специфіку кожного конкурсу.

Також важливо враховувати, на що саме фокусуються грантодавці. Для одних важливо створення нових робочих місць, для інших – розробка інноваційних продуктів, а для третіх – самостійність грантоотримувачів. Тому перед подачею заявки необхідно ретельно вивчити пріоритети донора.

«У нас був випадок, коли перша грантова заявка, яку я подавав, дійшла до фіналу. Це була заявка на невеликий грант у розмірі 5 тисяч доларів для запуску Інтернет-магазину вишиванок. Однак, умови конкурсу виявилися більш жорсткими, ніж я очікував. Грантодавець не фінансував товари, пов’язані з війною, а я згадав у заявці про відшивання флісок для військової форми. Це стало причиною відмови. Цей досвід навчив мене уважно читати умови конкурсів і точно відповідати на поставлені запитання»,– навів приклад з власного досвіду співзасновник ТМ «Вишиваночка» і засновник ТОВ «РБ Добряк» Олександр Ткачук. Зараз компанія “Вишиваночка” має виробництво в Івано-Франківську, магазини у Львові та навіть у Торонто. Це яскравий приклад того, як можна масштабувати свій бізнес, починаючи з невеликого проєкту.

Здається, що умови гранта є дуже елементарною вимогою, але донори зазначають, що 80% заявок відхиляють саме через недотримання їх вимог.

Якщо вашу  грантову заявку відхилили – вимагайте пояснень щодо причин

Якщо грантову заявку апліканта відхилили, не варто сприймати це надто близько до серця. Якщо вам не повідомили причину відмови, то  ви можете звернутися до організаторів і попросити роз’яснити ситуацію. Більшість організацій із задоволенням надають зворотній зв’язок, який допоможе вам у подальших спробах. Сприймайте відмову як урок і можливість покращити свою заявку. Експерти рекомендують дослідити досвід переможців попередніх конкурсів.

«Аналізуйте їхні проєкти, шукайте спільні риси та розумійте, що саме привернуло увагу журі. Зараз багато організацій, наприклад, House of Europe, проводять спеціальні вебінари та тренінги для потенційних грантоотримувачів. Скористайтеся цими можливостями для підвищення своїх знань. Хочу додати, що для успішного запуску бізнесу важливі не лише знання про гранти, а й експертність у своїй справі та сильна мотивація. Наприклад, до нас звернувся ветеран, який отримав ваучер на навчання за напрямом реабілітації. Він чітко уявляв свою цільову аудиторію та мав бажання розвивати цю справу. Зараз він відкриває власний кабінет», – порадила Надія Артем’єва.

Якщо грантова програма вас зацікавила, і в оголошенні зазначені  контакти для зв’язку, обов’язково скористайтеся цією можливістю. Не соромтеся ставити питання щодо умов участі, критеріїв відбору та інших незрозумілих моментів. Адже ці контакти надані не просто так. За ними стоять люди, готові допомогти вам підготувати якісну заявку.

Вони можуть пояснити нюанси заповнення форми, підказати, на що звернути особливу увагу, і навіть спрямувати вас до додаткових корисних ресурсів. Головна мета цього зауваження – уникати втрати часу на виправлення помилок та очікування після повторного подання. Серед типових помилок  – неправильно розраховані податки.

Згадали і про колосальний дефіцит грантової підтримки і програм  для людей поважного віку, хоча кількість людей понад  45 років лише буде зростати. Тому варто продумати, яким чином у вашій грантовій заявці, ви можете врахувати гендерно змішані команди та об’єднання  фахівців різних поколінь у ваших командах.

Ваучери на навчання персоналу не гірші за гранти

Багато людей не знають, що держава надає ваучери на навчання для певних категорій громадян, зокрема, для людей віком від 45 років, внутрішньо переміщених осіб та учасникам бойових дій.

«Звернувшись до центру зайнятості, ви можете отримати детальну інформацію про умови та процедуру отримання ваучера. Наразі сума ваучера становить 30 280 гривень і покриває вартість навчання за затвердженими програмами. Важливо відзначити, що ви можете отримати ваучер навіть якщо ви працюєте», – порадив Дмитро Новицький.

Старша радниця з GESI в Abt Global Україна, програма GGF Світлана Гаращенко розповіла про запит на навчальні програми у жінок-підприємців та ветеранок-початківців.

«У рамках проєкту ДГФ “Інклюзивна економіка” ми працюємо з трьома групами: ветеранки війни, жінки-підприємці та жінки, які хочуть стати підприємицями. Відкривши офіційну онлайн-реєстрацію для всіх охочих жінок, ми побачили, що понад 1300 анкет містили цікаві для нас дані. Крім традиційних запитів на знання про написання грантових заявок, формування команди, складання бізнес-планів, фінансування та облік бізнесу, майже 98% жінок виявили великий інтерес до цифрових інструментів – зокрема, до роботи зі штучним інтелектом та його використання в бізнесі. Це свідчить про актуальність таких знань для сучасних підприємиць», – повідомила спікерка.

Щодо групи ветеранів та ветеранок війни, то більшість з них шукали відповіді на питання про свою роль у цивільному житті після повернення з війни. Багато хто не хотів повертатися до попередньої роботи і шукав нові можливості для власної самореалізації. Тому Abt Global Україна спільно з Києво-Могилянською академією розробив програму інклюзивного підприємництва, яка допомагає ветеранам знайти свою справу і реалізувати себе, адже бізнес для них – це не лише засіб заробітку.

Окремо варто підкреслити важливість звітності та підтримки зв’язку з донорами. Донорські організації, такі як Український жіночий фонд, дуже уважно слідкують за репутацією отримувачів грантів, бо цифровий слід має багаторічну історію.

Джордан Уеслі

«Крім того, грантодавці активно інформують сумлінних грантоотримувачів про нові можливості. Тому важливо будувати довгострокові відносини з донорами. Це є вже усталеною практикою, коли після успішної реалізації першого проєкту підприємці отримали додаткові можливості для співпраці з іншими організаціями. Це свідчить про те, що донори цінують результативність і готові підтримувати успішні бізнеси. Адже грант – це не просто гроші, а інвестиція в ваш розвиток. Також не варто обмежуватися одним джерелом фінансування. Як зазначав Джордан Уеслі, диверсифікація джерел фінансування є важливою стратегією для сталого розвитку бізнесу», – зазначила маркетологиня та комунікаційниця Vision Fund Ukraine.Аліна Севастюк.

Важливу роль, на думку учасників панелі, відіграє підтримка спільноти під час реалізації проєкту. Наприклад, програма “Зростай” показала, що багато учасників, особливо жінок, відчувають брак впевненості у своїх силах як підприємців. Для подолання цього бар’єру було запроваджено програми менторства та психологічної підтримки. Ментори – це досвідчені підприємці, які діляться своїми знаннями та досвідом, та допомагають подолати внутрішні бар’єри.

Ведуча панелі Аліна Севастюк

Якщо немає поруч певної громадської організації однодумців, зверніться до центру зайнятості або організацій, що займаються навчанням підприємців. Такі ресурси є цінними як на початковому етапі, так і під час розвитку бізнесу. Голова столичного Центру зайнятості навів унікальний приклад активності 18-річного юнака. Після отримання гранту він активно співпрацював за іншими  державними програмами, брав участь у різних заходах і зацікавив своїми послугами таку велику компанію, як мережа супермаркетів “Екомаркет”. Цей приклад доводить, що навіть невеликий грант може стати поштовхом для значного розвитку бізнесу, адже відсутність підтримки часто стає причиною закриття бізнесу, навіть якщо ідея була перспективною. А активний обмін досвідом з іншими підприємцями, спільні проєкти та підтримка можуть значно підвищити ваші шанси на успіх. а саме цього організатори GET Business Festival 2024 і прагнули.

Тетяна Марінова