Головна задача лідерів – створювати нових лідерів: Чому для дітей важливе менторство

13.10.2021

Якщо порахувати кількість витрачених на рro bono годин та вартість послуг, в безоплатну допомогу у світі інвестовано близько $212 млн. Ця сума складена з точкових зусиль менторів, інтелектуальних волонтерів різних сфер. Як це працює та чому важливо для всього суспільства, говорили спікери мітапу «Менторство в твоїй ДНК». 

Сьогодні в Україні потрібно змінювати систему освіти та інтегрувати волонтерські можливості. Тоді ще більше українських дітей зможуть розмовляти мовою діджитал, створювати невдовзі власні проєкти, які потім фонди інвестуватимуть і виводитимуть на міжнародну арену. І в Україні з’являтиметься більше саме продуктових компаній, вважає засновниця і керівна партнерка TA Ventures, президентка ICLUB Global, засновниця Code Club Україна, Вікторія Тігіпко.

Засновниця і керівна партнерка TA Ventures, президентка ICLUB Global, засновниця Code Club Україна, Вікторія Тігіпко

«Менторство – це точно тренд, 76% організацій в Європі пропонують менторство своїм співробітникам. Останні самі роблять запит на менторство як соціальний пакет. В США щорічно 5-20 тис. дол. і більше отримують ті люди, які декларують, що в них є ментор. І 85% стартапів визнають, що потребують ментора. Наприклад, в наших проєктах ми вчимо резидентів підприємництва, програмування. Не обов’язково, щоб всі стали підприємцями або IT-фахівцями, але точно треба змінити сприйняття підприємництва в нашій державі. Мислення треба змінювати, створювати цю підприємницьку культуру зі шкільної парти, зокрема і за допомогою менторства«, — каже президентка фонду K.Fund, керівниця Школи малого і середнього підприємництва Лідія Пащук. 

Президентка фонду K.Fund, керівниця Школи малого і середнього підприємництва Лідія Пащук

За 8 років в «Code Club Україна» безплатно навчалися понад 30 000 студентів, ініціатива залучила понад 2 500 менторів. У рамках проєкту не тільки навчають юне покоління IT, але й навчають IT-фахівців бути менторами: викладати за принципом Tell-Show-Do, наставляти, знаходити підходи до сучасних дітей. Для цього розроблені тематичні вебінари, зустрічі з експертами різних сфер, досвідчені ментори діляться експертизою з новачками. Так формується менторське ком’юніті, яке надихає все більше людей.

«Дійсно, всі потребують менторства у різні періоди свого життя. Компанії та проєкти, які зібралися на мітапі, і є тією рушійною силою, яка будує екокультуру менторства в Україні. Вже скоро кожен з нас буде записувати в резюме, взагалі всюди, що він є ментором, з яких питань до нього можна звернутися та отримати відповіді», – каже керівниця ініціативи Аліна Щербина.

Керівниця ініціативи Аліна Щербина

Віктор Галасюк, президент Української асоціації Римського клубу, у свою чергу відзначив, що лідерство – це дуже важлива історія, адже від того, якими будуть ці люди та з якими цінностями, залежить вектор розвитку нашого суспільства. І саме в процесі менторства можна закладати цю базу.

«Повністю погоджуюся зі словами, що головна задача лідерів – це створювати нових лідерів. Загалом люди діляться на дві категорії: 97% – це користувачі реальності, ті, хто приймають правила гри. Вони пливуть за течією, дуже часто живуть в моменті та інколи навіть не усвідомлюють, що живуть за сценарієм, створеним кимось іншим. Друга категорія людей, всього 3%, – це архітектори, лідери, які певним чином задають правила гри», – пояснює Віктор Галасюк. 

Президент Української асоціації Римського клубу, Віктор Галасюк

Менторство – це виклик сьогодення, водночас величезна відповідальність і честь. Тренд активно розвивається в Україні, поступово змінюючи сучасну бізнес-культуру, освіту та соціальний фон. Про це говорили учасники дискусійної панелі «Тенденції та тренди менторства в Україні та світі».

За досвідом виконавчої директорки Української кіноакадемії, генеральної директорки ОМКФ Анни Мачух, головні скіли волонтерів, які працювали на ОМКФ, це ініціативність, гнучкість, креативність, системність. Сьогодні стати волонтером на фестивалі непросто, адже пропозиція більша за потребу. Тож відбирають лише вмотивованих, організовують програму підготовки, а потім розподіляють по департаментах, відповідно до характеристик.

Виконавча директорка Української кіноакадемії, генеральна директорка ОМКФ Анна Мачух

Вадим Зелініченко, директор з управління персоналом Таскомбанк, відзначив, що менторство – це одна зі складових не тільки його роботи, а й суспільного життя. Він впевнений, що пропонувати менторство потрібно тільки зацікавленим та вмотивованим у власному розвиткові фахівцям, і цей процес обов’язково має бути двостороннім. І менті, і ментор мають отримувати користь та зростати кожен у своєму напрямку.

Владислав Махлай, директор Департаменту корпоративного бізнесу TAS Life, розповів, що компанія практикує менторство не тільки всередині, а й навчає дітей в «Code Club Україна» фінансової грамотності, розуміючи нагальну потребу українців у таких знаннях.

«Загалом менторству підлягає кожна людина на різних етапах свого життя. В Uklon це добре розуміють, тому впроваджують різноманітні програми менторингу, наприклад, шерінг нових знань всередині компанії та особистий ментор для співробітника«, — каже МCRM Lead Uklon Олена Орлова. На її думку, менторство дітей – це фундамент розвитку країни, світу, який потрібно підтримувати.

Єрмек Кадирбаєв, Cloud and Key SDET Manager у SQUAD, з досвіду роботи в різних галузях зробив висновок, що саме в IT менторство дуже розповсюджене. У SQUAD він практикує менторство безплатно, за власним бажанням, тому що має таку внутрішню потребу. Загалом же компанія має цікавий принцип найму працівників: вчитися та бути допитливим, наймати кращих та розвивати їх.

Досвід менторства показує фахівця з кращої сторони, впевнена Ксенія Тюрікова, Head of PR Communications and Employer Branding BetInvest. Окрім того, що ментор має комунікаційний скіл, відчуття команди, тімбілдінгу, він дійсно має знання і бажання робити суспільно важливі речі. На цьому і вибудовується екосистема всередині компаній, адже існує довіра та взаємодопомога між колегами.

Організаторами заходу виступили волонтерська ініціатива «Code Club Україна» та Фонд Василя Хмельницького K.Fund, приймав захід Unit.City.