Гра, радість і метафора: як влаштовано театр для найменших

Вистави для малюків «Кольорові ігри» і «Тік-Так» можна побачити на фестивалі Bouquet Kyiv Stage 22 і 23 серпня

12.08.2020

22 — 23 серпня в рамках фестивалю високого мистецтва  Bouquet Kyiv Stage у саду «Софії Київської» покажуть дві вистави для найменших глядачів. Це – «Кольорові ігри» і «Тік-Так» від громадської організації «Творчий Дім». Інтерактивні вистави були створені спільно з литовським театром Dansema, вони розраховані на малюків від 0 до 3 років.

Українська версія вистави «Кольорові ігри» в 2018 році започаткувала напрямок театру, що сприяє розвитку малюків. Вистава пропонує дітям дослідити мову танцю та гри, вона несподіваними різнобарвними об’єктами, завдяки яким актриса та маленькі глядачі взаємодіють та досліджують рух.

Музична вистава «Тік-Так» створена у 2019 році. Вона дає можливість дітям від 8 до 18 місяців здобути перший в житті театральний досвід. Учасники вистави спільно творять простір, у якому досліджують зв’язок руху та звуку.

Ірина Запольська, голова громадської організації «Творчий дім», керівниця проекту театру для розвитку й акторка у виставах для найменших розповідає про живий діалог без слів і творчість без інструкцій.

Щастя – в простому

Наш проект називається «Перша вистава», він є одним із проектів громадської організації «Творчий дім» і спрямований на родини з дітьми від нуля до трьох років. Інтерактивні вистави для найменших ми навчилися робити разом із литовськими партнерами – театром Dansema. Це вистави без слів, тут актори взаємодіють з дітьми в інший спосіб. Надзвичайно цікаво бачити, як мистецтво пробуджує цей невербальний діалог і показує, що щастя – в простому.

Мене тішить, що українські митці відчувають потребу в пошуку нової мови для взаємодії з дітьми. Мови, яка не буде моралізаторською і яка даватиме малюкам можливість пізнавати, досліджувати і відкривати нове. Для мене, як ініціаторки цих проектів, важливий перехід мистецтва для дітей на наукове підґрунтя. Щоб фахово дати дитині змогу сприймати вислів іншого – митця.

Вік від 0 до 3 років – це вік, коли дослідження є нормою життя. Тому ці вистави побудовані як знайомство із всесвітом. Може це звучить дещо пафосно, але так воно і є. Кожна частинка, кожна деталь, кожен рух, що відбувається навколо дитини, – це всесвіт. І від батьків залежить, що саме дитина побачить вперше: хаос чи гармонію, різнобарвність чи монохромність.

Простір як живий діалог

Як це відбувається? Актори взаємодіють із малюками мовою руху, звуку, кольору. Без слів. Перша вистава – «Тік-Так» – розрахована на малюків від 8 до 18 місяців, це вік, коли людина починає рухатися на двох ногах і відкриває для себе можливість зовсім інакше сприймати світ. Оцей тік-так у назві – якраз про те, що кожна хвилина життя є  наповненою.

Задача цієї вистави – допомогти дитині зрозуміти взаємозв’язок руху і звуку. В цій виставі багато живої музики, а діти долучаються до дійства в будь-який момент, коли вони можуть і хочуть це зробити. У нас немає таких обмежень, що ось тут ви дивіться, а тут – долучайтесь. Це простір, який в певний момент стає живим діалогом. Виставу ведуть двоє дорослих людей, і дуже цікаво спостерігати, як діти сприймають акторів і як та коли починають взаємодіяти з ними.

Для батьків спостереження за виставою – це спостереження за своєю дитиною з нового ракурсу. Багато з відвідувачів потім зізнаються, що ніколи не думали, що їхня дитина перебуває в такому просторі мислення і так це виявляє. Наші вистави – це гра, радість і метафора.

«Кольорові ігри» – вистава хореографічна, в ній дітям пропонують дослідити світ різних форм через рухи гармонійної пластики. Ми використовуємо багато різного реквізиту, який діти можуть порівнювати. І саме в цьому гра: є стрічка тонка і довга, є коротка, є маленька куля і є велика тощо. З кожною з цих речей взаємодія – інакша.

Додаткова радість в тому, що у виставах  взагалі немає слів. Діалог є, діти все розуміють і охоче, з радістю і цікавістю долучаються, коли не відчувають тиску: роби так, сиди тут. Вони мають простір, де можуть самі вибирати й вирішувати, й у цьому є повага до маленьких глядачів. Ми просимо батьків нічого не пояснювати, бо саме від цього залежить, як мислитиме і які рішення ухвалюватиме дитина під час вистави.

Обидві вистави тривають 45 хвилин: 35 хвилин саме дійство і ще 10 хвилин гра за мотивами вистави.

Сила творчості

Варто зрозуміти, що саме ми називаємо мистецтвом. Дорослі називають мистецтвом щось таке, що не потребує участі глядача, що несе якусь певну сформовану ідею, яку треба розшифрувати. У нашому випадку мистецтво, або творчість, – це те, до чого людина доторкається вперше і робить щось дуже по-своєму, без інструкції. І сила такої творчості пробуджується саме в процесі взаємодії і невербального спілкування під час театрального дійства. Дитина відчуває: я роблю свій вибір, я щось пропоную, мене чують, мене підтримують!

Важливо, що це саме діалог, а не просто пропозиція дитині «роби, що хочеш». У своїх виставах ми використовуємо науковий підхід, що базується на серйозних теоретичних розвідках.

Як усе почалося й що далі

Все почалося з фестивалю «ГогольFest» у 2014 році. Як кураторка дитячої програми фестивалю, мала ідею зробити щось для дорослих, які зможуть потім передати це дітям. Саме тоді я зрозуміла, що треба працювати з тими, хто сам безпосередньо працює з дітьми.

Ми познайомилися з литовським проектом Dansema, який приїхав і показав тут свої вистави для малюків. Це була для мене незвичайна подія: я побачила, якими щасливими стають батьки під час вистав, а значить діти бачать щасливий світ дорослих. І це стало моєю мрією – щоб такий простір був і в нас. Хотілося, щоб дорослі у дитячій виставі теж були мрійниками.

З 2014 року у нас було багато зустрічей з Біруте Банявічуте, автором вистав. Ми проводили майстер-класи для хореографів, батьків, акторів. Створювали резиденції в Україні та Литві. Власне, вистава «Тік-Так» є продуктом резиденції, яка відбулася в 2018 році.

Маємо намір продовжувати нашу роботу в цьому напрямі. Знаємо, що в Україні є й інші небайдужі проекти, які пропонують дітям долучатись до мистецтва з самого початку життя.

Дати і час вистав можна дізнатися за посиланням 

Вхід на події вільний за наявності вхідного квитка на територію музейного комплексу «Софія Київська» (100 грн – повний, 50 грн – пільговий) для батьків, діти до 7 років – вхід безкоштовний. Потрібна обов’язкова реєстрація на вистави.