Групове зґвалтування дівчини на Закарпатті: що відомо про нападників та суд?

Зґвалтування дівчини на Закарпатті
27.09.2023

Воловецький районний суд Закарпатської області розпочав новий судовий розгляд справи про зґвалтування неповнолітньої дівчинки. Раніше цей суд призначив винним умовний термін, однак вирок скасувала апеляційна інстанція.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Верховної Ради Дмитро Лубінець.

В середу, 27 вересня у підготовчому засіданні суд розглядатиме подане прокурором клопотання про розгляд кримінального провадження в закритому форматі. Омбудсмен подав клопотання про присутність працівника свого офісу в судових засіданнях з метою здійснення моніторингу додержання процесуальних прав учасників судового провадження.

Читайте також: Зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті: що сталося з дівчинкою після розголосу справи

«Моніторинг додержання процесуальних прав у цій справі триває. Право на справедливе судочинство має бути забезпечене для кожного громадянина України! Очікую на справедливе та законне судове рішення», — написав Дмитро Лубінець. 

Нагадаємо, що 16 березня Воловецький районний суд Закарпатської області встановив, що троє підлітків вчинили групове сексуальне насильство щодо неповнолітньої дівчини. Процес вони знімали на телефон, а відео поширили серед учнів школи. Сам злочин стався ще в серпні 2021 року. Постраждала пояснила, що була з хлопцями у дружніх стосунках, а до підвалу, куди її покликали, прийшла добровільно. Про подію нікому не розповідала, відчуваючи страх і сором.

Читайте також: Ще один випадок зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті: мати та вітчим ґвалтували доньку з семи років

Суд визнав хлопців — двох 15-річних братів-близнюків та їхнього 14-річного друга — винними за ч. 3. ст. 153 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. Однак через пом’якшувальні обставини суд звільнив підлітків від відбування покарання з випробуванням зі встановленням іспитового строку на два роки. Також суд зобов’язав хлопців виплатити по 60 тисяч гривень і покрити процесуальні витрати — понад 25 тисяч для кожного.

Після такого вироку справа набула розголосу, і омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що взяв її під особистий контроль. Він вбачає у вироку порушення права дитини на захист і справедливе судочинство. Вища рада правосуддя заявила, що перевірить скарги на суддю Оксану Софілканич, яка розглядала справу й призначила умовний термін трьом підліткам. Також будуть перевірені повідомлення судді про «втручання в її діяльність».

Читайте також: Апеляційний суд затягує справу про зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті? Нові подробиці

Закарпатська прокуратура подала апеляційну скаргу з вимогою скасувати вирок та ухвалити новий. Місцевий журналіст Віталій Глагола повідомив, що адвокат Масі Найєм готовий зібрати групу адвокатів для захисту дівчини та підготовки апеляції, а телеведуча Маша Єфросініна знайшла для дівчини «одного з найкращих психологів України».