Зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті: що сталося з дівчинкою після розголосу справи

Нагадаємо, що 20 березня 2023 року троє підлітків зґвалтували тоді ще 14-річну дівчинку. Воловецький райсуд визнав їх винними, однак змінив кваліфікацію справи на більш м’яку статтю та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. А через неповнолітній вік звільнив підлітків від відбування покарання, призначивши натомість випробувальний термін на два роки.

Такий вирок судді сколихнув соціальні мережі, ЗМІ та привернув увагу відомих людей. Серед перших, хто звернув увагу на несправедливий вирок суду стала телеведуча Маша Єфросініна, яка надала публічного розголосу справі та знайшла дитині психолога.

Також після розголосу справи адвокат Масі Найєм разом із групою адвокатів узявся захищати дівчинку не тільки від нападників, несправедливого суду, а й від журналістів 1+1, пише «Детектор медіа»

Читайте також: Українські дівчата-підлітки не говорять з батьками про жіноче здоровʼя — дослідження

В «1+1» вирішили присвятити темі зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті випуск у ток-шоу «Говорить вся країна», для чого відправили знімальну групу на Закарпаття та планували ефір. Команда ток-шоу Олексія Суханова готувала випуск, «дотримуючись усіх журналістських стандартів, моральних та етичних норм і мала письмові дозволи на зйомку від дорослих учасників процесу».

«Команда проєкту готувала випуск, дотримуючись усіх журналістських стандартів, моральних та етичних норм та мала письмові дозволи на зйомку від дорослих учасників процесу — рідних героїні. До цього ж, участь дівчини у студії не планувалася. Участь неповнолітніх у програмі не планувалася взагалі», — йдеться зокрема у відповіді пресслужби «1+1».

Читайте також: росія не хоче віддавати з полону поранених і жінок: подробиці

Натомість адвокат дівчинки Масі Найєм повідомив, що журналісти проєкту намагалися запросити в ефір бабусю та батька дівчини, а також і її саму.

«Журналісти намагались хитрощами виманити в цей етер бабусю постраждалої, її батька і саму постраждалу. Дякуючи адвокатам … нам вдалось цьому запобігти… в наш час це сюрр. Сюрр — протидіяти діям журналістів, коли питання стосується такої теми», — написав Найєм.

За його словами, він спілкувався з журналістом телеканалу «1+1», який показав сценарій ефіру, де йшлося, що у студію планують запросити експертів і бабусю дівчинки з молодшими онуками, які мали переглянути відео з подіями того дня.

Читайте також: Підвал тортур: що пережили українські діти під час депортації до росії

«Я казав йому, що у вас є певна інформація та матеріали, які можуть нашкодити судовому процесу, якщо це оприлюднять раніше. Однак він відповів мені, що буде до останнього боротися за це і показав мені сценарій […]. Докази того, що журналісти мали намір це запустити, є в мене в аудіозаписі», — розповів Масі Найєм.

Як розповів адвокат, канал привіз із Закарпаття шестеро людей: постраждалу дівчину, її батька, її молодших брата і сестру, їхню бабусю, а також жінку, що супроводжувала родину просто як подруга. Зворотні квитки на потяг творці токшоу людям, яких привезли, обіцяли видати після запису програми. Канал орендував для них однокімнатний номер у хостелі на Борщагівці. За словами Найєма, він та його колеги перевезли людей, щоб розмістити їх у більш зручному місці.

Читайте також: Самозахист для дівчат: відеоінструкції, як убезпечити себе в громадських місцях

«Планувалося, що постраждала дівчина буде сидіти в окремій темній кімнаті, її будуть знімати зі спини і будуть щось питати, якщо це буде потрібно під час запису програми», — стверджує Масі Найєм. Після того, як він вирішив взятися за захист прав зґвалтованої дівчини і почав збирати для цієї роботи групу адвокатів, він перебував на зв’язку із представниками команди токшоу «Говорить вся країна». Зокрема, із Найємом контактував Максим, який представився як «шеф-редактор “1+1”».

Читайте також: В Україні розробляють новий соціальний проєкт «Від боротьби за свободу до боротьби за інклюзивність»

Також адвокат розповів, що поки працював із дівчиною та її батьком, творці токшоу зв’язалися із бабусею, разом з якою були молодші онуки, розпитали адресу її перебування, приїхали та відвезли її у знімальний павільйон токшоу, що розташований на території кіностудії ім. О.Довженка. Вже звідти бабуся подзвонила батькові дівчини, і так адвокати дізналися, що телевізійники готуються до зйомок попри те, що вже отримали відмову. Адвокати Ілля Воробйов та Наталя Баранова оперативно виїхали до бабусі, вивели її з павільйону і фактично зірвали запис випуску «Говорить вся країна».

Позиція 1+1

«Сьогодні (28 березня — «ДМ») командою проєкту «Говорить вся країна» планувався запис випуску про жахливий випадок зґвалтування неповнолітньої дівчини, а головне — про вирок суду, який обурив всю країну. Головною метою випуску було розглянути усі факти та обговорити з експертами, що саме потрібно зробити, щоб юридична система України захищала всіх українок та українців. Команда проєкту готувала випуск, дотримуючись усіх журналістських стандартів, моральних та етичних норм та мала письмові дозволи на зйомку від дорослих учасників процесу — рідних героїні. До цього ж, участь дівчини у студії не планувалася. Участь неповнолітніх у програмі не планувалася взагалі.
Як відомо, саме суспільний резонанс та увага з боку медіа у багатьох подібних випадках допомагає зрушити юридичні процеси з місця. Такі випадки були й у досвіді команди проєкту «Говорить вся країна». У даному конкретному випадку вся країна знає, яке судове рішення винесене у цій справі, і тому суспільство і ЗМІ відчувають на собі відповідальність захищати та встановлювати справедливість. До того ж команда проєкту уже декілька місяців була на зв’язку із родиною по цій справі, пропрацьовуючи майбутній випуск. У великій мірі саме завдяки роботі журналістської спільноти, і в тому числі роботі команді «Говорить вся країна», родина отримала фахову підтримку відомої юридичної фірми, що підвищує шанси довести справу до дійсно справедливого вироку в змагальному судовому процесі.
Оскільки деякі гості відмовилися від запису програми, зйомки не відбулись. Зі свого боку «1+1» продовжує стояти на засадах професійності, відкритості та всебічного висвітлення подій, які становлять суспільний інтерес. Команда діє винятково в рамках закону. Ми знаємо, що за справу взялися професійні адвокати, які також були запрошені до обговорення у студії, тож бажаємо їм якнайшвидше довести справу до логічного завершення, адже зло має бути покаране.
Нагадаємо, «Говорить вся країна» — це токшоу, в якому у форматі журналістського розслідування автори проєкту розкриватимуть деталі подій, які викликали суспільний резонанс. За допомогою сюжетів, героїв та свідків крок за кроком проявлятимуться нові факти кейсів, які сколихнули всю країну. Місія ток-шоу «Говорить вся країна» — віднайти правду та встановити справедливість у найскладніших життєвих ситуаціях, навіть в умовах воєнного часу», — ідеться у позиції «1+1», пише «Детектор медіа».

Читайте також: Усиновлення викрадених дітей з України: якою буде відповідальність для росіян

Маша Єфросиніна звернулася до українців через зґвалтування на Закарпатті, яких попросила «зупинитися, стишитися, набратися терпіння» і дочекатися рішень у юридичній площині. Також вона попросила журналістів не знімати дівчинку, навіть, якщо вона боїться відмовити в інтерв’ю.

«Не показуйте її обличчя. Ваші сюжети розлетяться мільйонами репостів, а їй далі з цим жити. Будьте людяними. Небайдужі публічні люди, не шукайте її контакти. Не тисніть надмірною увагою, яка зараз її сильно лякає. Даймо дівчинці максимально спокою, наскільки це можливо в цій ситуації», — наголосила телеведуча. 

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Masha Efrosinina (@mashaefrosinina)