Хоче поневолити або знищити людство: найкращі фільми про небезпечний штучний інтелект

23.07.2023

Сьогодні всі бояться того, до чого приведе розвиток штучного інтелекту (ШІ), адже штучний інтелект зараз широко поширений у Голлівуді, будь то Пол Маккартні, який використовує ШІ, щоб працювати з вокалом Джона Леннона в майбутній пісні Beatles, або Marvel, які використовують ШІ, щоб допомогти своїм аніматорам створити перші титри для Secret Invasion.

Проте є інша сторона медалі. Джеймс Кемерон, режисер фільмів «Термінатор», «Чужий» і «Аватар» вважає, що світ вже може бути захоплений штучним інтелектом, але люди цього можуть просто не знати, бо технологія контролюватиме інформацію.

«Мене дуже турбує можливість неправильного використання ШІ. Я думаю, що ШІ може бути дуже хороший. Я думаю, що це також може бути буквально кінцем світу… І ми дійсно хочемо битися з кимось розумнішими за нас, ніж ми не є? У нашому власному світі? Я так не думаю», — поділився режисер.

Читайте також: Як мотивувати себе? ТОП-10 надихаючих фільмів, які варто подивитися всією сім’єю: трейлери

Також слід зазначити, що з травня 2023 року в Голлівуді тривають масштабні страйки. Гільдія сценаристів США оголосила протест з вимогами покращити умови праці та регламентувати доступ штучного інтелекту до наробітку сценаристів. А 13 липня до страйку доєдналась Гільдія кіноакторів, яка так само вимагає контролювати використання ШІ у кіновиробництві.

Протести навколо штучного інтелекту зумовлені й тим, що люди втрачають робочі місця. До прикладу візьмемо те, що індійська компанія замінила 90% свого персоналу чат-ботом зі штучним інтелектом (ШІ). І це не одиничний випадок. Тому пропонуємо вам відволіктись від новин і погляну на власні осі, що може статися, якщо штучний інтелект отримає владу над людиною. Ми підготували цікаву добірку фільмів про ШІ, який намагається контролювати, поневолити або знищити людство.

Читайте також: Штучний інтелект на ТБ: у Кувейті представили віртуальну ведучу новин

ТОП-10 найкращих фільмів про штучний інтелект, який хоче отримати владу над людиною 

Серія фільмів «Термінатор» (1984-2019)

The Terminator

Очевидно, що розпочинає наш список найкращих фільмів про штучний інтелект — це серія фільмів про Термінатора. Ви не можете говорити про ШІ без згадки про Скайнет – програму, яка здобула розум й оголосила війну людству. Якщо найгірше, що зробить ШІ – це позбавить роботи кількох журналістів, ми не багато втратимо. Але раптом комп’ютери, котрі раптом ожили, спричинять ядерний удар по Землі через жорстоке ставлення людей до них, то ці картини стануть найпорочнішими в історії. Якщо нам, звичайно, вистачить тих мікросекунд перед вибухом для усвідомлення цього.

М3ҐАН (2022)

M3GAN

У сюжеті фільму жахів «М3ҐАН» молода жінка інженер Джемма забирає до себе свою 10-річну племінницю Кеді і прагне зробити все можливе, щоб життя осиротілої дівчинки в її будинку стало комфортним і нормальним наскільки це можливо. Але Джемма зовсім не знає, як виховувати дитину, адже через свою роботу у великій корпорації з виробництва новітніх іграшок вона не має часу і не дбає навіть про домашні рослини. На допомогу приходить нещодавно створена лялька-андроїд М3ҐАН, яка не тільки виглядає як людина, а й рухається, розмовляє і навіть має штучний інтелект. Але невдовзі лялька починає приносити не радість, а одні неприємності.

Читайте також: Що подивитися перед відпусткою: ТОП-6 кращих романтичних комедій про курортний роман

Той, хто біжить по лезу 2049 (2017)

Blade Runner 2049

Продовження культового фільму Blade Runner 1982 року. У першій частині розповідається історія правоохоронця, який розслідує загадкове вбивство і стикається з реплікантами — штучно створеними людьми. Друга — продовжує її, тож варто подивитися обидві. Фільм піднімає питання про сутність людства та штучного інтелекту.

Читайте також: Педофіли використовують штучний інтелект, щоб створювати й продавати дитяче порно — BBC

Апгрейд (2018)

Upgrade

Сюжет стрічки розгортаються в недалекому майбутньому, де різноманітні технології контролюють практично всі аспекти людського життя. Головний герой — технофоб Грей Трейс. Одного вечора невідомі грабіжники вбивають дружину Грея, а його самого відправляють в інвалідне крісло. Незабаром якийсь мільйонер-розробник пропонує Грею унікальний метод для позбавлення від паралічу, за допомогою якого Трейс також зможе помститися за свою дружину. Грею доводиться поступитись принципами, то ж він приймає пропозицію молодого бізнесмена та дозволяє впровадити собі в голову особливий чіп під назвою «Stem». Невдовзі Грей не просто починає ходити, а стає смертельно небезпечною машиною для вбивства.

Читайте також: Топ-8 поетичних аніме про жіночу меланхолію та побутовий ескапізм: трейлери

Творець (2020)

Archive

Дія нетривіального фільму з несподіваною розв’язкою відбувається у 2046 році. У секретній лабораторії працює молодий вчений Джордж. Його робота полягає у пошуку можливості продовжити життя за допомогою комп’ютерних програм. Але справжня мета героя інша – він намагається воскресити свою дружину, яка загинула кілька років тому. Для геніального вченого немає нічого неможливого. Він просто чекає відповідного часу, щоб завантажити свідомість дружини у створеного ним робота.

Серія фільмів «Оселя зла» (2002-2016)

Resident Evil

Сюжет фільму заснований на однойменній комп’ютерній грі. Головна героїня стрічки Еліс очолюють загін командос, що повинен за три години знищити експериментальний «Т-вірус», здатний повертати до життя мертвих, перетворюючи їх на жахливих мутантів. Завдання виявляється надзвичайно складним, оскільки поширенням пекельної зарази керує суперкомп’ютер «Червона королева» (штучний інтелект).

Читайте також: Найкращі серіали 2023 року, які номіновані на «Еммі»: список та трейлери

Дитя робота (2018)

I Am Mother

Науково-фантастичний проєкт від Netflix – фільм про машину зі штучним високотехнологічним інтелектом. Робот-матір, навчений стати опікуном для людської дитини у мовах виживання після катаклізму, де на Землі не залишилося нічого живого. Але завбачливими вченими було створено бункер, де зберігаються ембріони. З одного зародка робот-мати виховує дитину – йому призначена місія відродити загиблу планету. Незабаром дитина починає ставити дуже багато запитань, а на порозі бункера з’являється жінка.

Тау (2018)

Tau

Топ фільмів про штучний інтелект продовжує малобюджетний камерний трилер. 25-річна злодійка Джулія одного разу прокидається у загадковій в’язниці, де вона стає учасником експерименту. Щодня її інтелект проходить тести, результати яких переносяться у надра комп’ютера. Втекти практично неможливо – весь будинок напханий електронікою й управляється комп’ютером.

Читайте також: Найцікавіші детективні серіали за останні роки: трейлери

Перевага (2014)

Transcendence

Фільм про розумні програми, здатні захопити світ, розповість про те, що може статися, якщо об’єднати штучний інтелект і розум людини, яка прагне влади. Доктор Вілл Кастер – вчений, який створив унікальну програму. Програма зібрала знання, накопичені за всю історію людства. Якось члени радикального угруповання вбивають Вілла. А його дружина у спробі повернути коханого завантажує копію його свідомості у комп’ютер. Хоча тіло Вілла вмирає, його розум відроджується в машині, таким чином знаходячи цифрове безсмертя й отримуючи доступ до всієї інформації у світі.

Я, робот (2004)

I, Robot

Дія фільму відбувається в далекому майбутньому, де роботи є звичайними помічниками людини. Головний герой — поліцейський, що ненавидить роботів, розслідує справу про вбивство вченого, в якому замішаний робот. Мова йде про можливе порушення «Закону про роботів» (робот ніколи не підніме руку на людину), що, в принципі, неможливо. Ситуація близька до катастрофічної: якщо машини можуть порушувати цей закон, то вже ніщо не зупинить їх від захоплення контролю над людьми, тим більше, що людство вже давно стало повністю залежне від роботів.

Читайте також: Понад 8 тисяч письменників виступили проти використання своїх книг у навчанні штучного інтелекту: деталі