Христина Сосяк: «Компанія моєї мрії — це та компанія, яку я відкрию сама»

Спікерка конференції для тінейджерів "Завтра_2037" про те, чому жінки та дівчата в ІТ - це велика сила

15.03.2018

У свої 17 років Христина Сосяк з Івано-Франківська — авторка соціального проекту «ІТ-школа майбутнього», співавторка україномовної книги з програмування для дітей, координаторка програми стартап-інкубатора для підлітків та курсу з програмування Python. Три роки тому вона вирішила, що програмування — це те, що її драйвить, і те, що вона повинна вивчати. А сьогодні вона сама допомагає пізнавати технології своїм одноліткам та однодумціям. В інтерв`ю Христина, спікерка нашої конференції «Завтра_2037» у Львові, пояснює, чому жінки та дівчата в ІТ — це велика сила, та радить корисні ресурси для тих, хто теж хоче вивчати програмування. 

Ти самостійно почала вивчати програмування у 9 класі. Що наштовхнуло? Чому ти обрала сферу ІТ?

Насправді, у дев’ятому класі я вже перебрала всі професії від дизайнера до юриста і зовсім не знала, що робити далі. І десь саме в цей час приїхав знайомий із США і сказав, що я маю бути програмістом. І тоді для мене, дівчини, яка до математики ставилась дуже обережно, обрати програмування за мету, мабуть, було найбільшим та найризикованішим челенджем. Але виклик прийняла і почала працювати. Було дуже важко, вставала і встаю зараз о п`ятій ранку для того, щоб перед школою вчитись і досягнути тієї мети, яку поставила. Зі свого досвіду бачу, що здібності — не ключове. Важливо наполегливо працювати, навіть якщо одразу не бачиш результат. Бо за три роки я змогла зрозуміти математику і почати програмувати штучний інтелект. І якщо змогла я — зможе кожен.

Чи стикалась ти із стереотипами, що ІТ — це світ хлопців та чоловіків, а не дівчат? Що відповідаєш на подиви людей, що ти — програмістка?

Зі стереотипами зустрічалась дуже часто. Мабуть, найсильніше було відчутно, коли прийшла на олімпіаду з програмування і з усіх боків чула: що вона тут робить? Навіщо дівчат сюди пускають? Але насправді в ІТ є дуже багато людей, які добре ставляться до дівчат та виступають за їх права в цій галузі. Жінки та дівчата — це велика сила, і в ІТ вони дуже потрібні, бо їх склад розуму є особливим і він ідеально доповнює цю галузь. Можливо, дівчатам трохи важче в ІТ, але це робить їх ще сильнішими та майстернішими. На подив людей відповідаю, що я не тільки дівчина-програмістка, я дівчина, яка любить те, чим вона займається, і це приносить їй безмежне задоволення.

Які навчальні ресурси з ІТ ти би порадила підліткам-одноліткам, які також хочуть вивчати програмування?

Ресурсів безліч, і все залежить від того, чим ви хочете займатись. Я програмую Data Science, Machine Learning та AI, і це досить специфічні галузі, які вимагають багато теоретичних та практичних знань.

Мій топ-5:

Google.ai — дуже практичний ресурс, багато базової інформації з низьким порогом для входу в AI.

Coursera, Adx та Udemy — ресурси, де можна знайти різноманітні курси програмування. Ті курси, які я проходила, дали мені глибоке розуміння теорії та того, як все побудовано в тій чи іншій технології, особливо курс від MIT та Stanford.

Kaggle — має матеріали, по яких можна вчитись працювати над реальними проектами.

Курс по Python від Microsoft  дуже хороший курс для початківців, веселі викладачі.

Learning python by Mark Lutz — читайте книги, вони того варті, щоб ви витратили на них свій час. Особливо ця!

Ти багато вчителюєш, виступаєш у ролі ментора. Чи плануєш зв’язати своє майбутнє з навчанням інших або хочеш у майбутньому працювати у якійсь ІТ-компанії?

Вже майже рік я викладаю і це мені подобається. Цей досвід, який я здобула, навчаючи інших, є дуже цінним для мене. Він дав багато можливостей для розвитку себе в таких галузях, у яких навіть не думала працювати. Я просто залежна від нових знань, досвіду та навчання. Я присвятила цьому багато часу та зусиль. І маю ще багато ідей, які хочу втілити, але вже не як викладач, а як член команди, який працює над навчальними програмами і векторами розвитку освітнього проекту «РобоклубІФ», у якому поєднані дві мої пристрасті: ІТ та освіта. Працювати я хочу в ІТ — це те, до чого я йду вже стільки років, це те, що змушує мене вставати о п`ятій ранку і йти вчитись. Це те, від чого я не відмовлюсь, доки не спробую.

Яким зі своїх проектів ти пишаєшся найбільше?

Проект, яким я найбільше пишаюсь, мабуть, це той проект, який я ще не реалізувала! Насправді, на даний момент стартап-інкубатор, який був придуманий як проект, щоб заохотити дівчат йти в ІТ, — це один із найбільш челенджових проектів за останні півроку. Коли ми почали, я кожен раз хотіла його завершити, сказати, що змінила думку. Але, насправді, кожне заняття — це новий виклик, і кожен цей виклик робить мене та тих, хто поряд, кращими. Попереду ще багато нових проектів людей, міст та країн. Головне — йти далі разом.

Чи існує у світі компанія твоєї мрії?

Можливо, це прозвучить тривіально, але компанією моєї мрії був Google через їх корпоративну культуру та підхід до проектів. Але зараз з кожним днем мене все більше приваблюють стартапи, які живуть як одна сім’я, разом створюють щось нове та мають гарний затишний офіс, у якому хочеться залишитись, навіть якщо твій робочий день вже давно закінчився. Розуміння того, що ти робиш щось нове та постійно мусиш доводити собі та іншим, що те, чого ти так хочеш, — реальне, — це про стартапи. І це надихає. Компанія моєї мрії — це та компанія, яку я відкрию сама. І я вже знаю, де вона має знаходитись та що робити. Але… про це у 2037-му!

Розмовляла Тетяна Касьян

— Читайте також: Watch Тhis: 12 найпопулярніших підлітків-відеоблогерів України

Поспілкуватись із підлітками, які вже сьогодні є засновниками проектів, прибуткових для індустрії креативності та довкілля, ви зможете на всеукраїнській конференції унікальних тінейджерів «Завтра_2037». Зареєструватися, щоб взяти участь у події, ви можете за ПОСИЛАННЯМ.

Купити квиток

— Читайте також: Watch Тhis: 12 найпопулярніших підлітків-відеоблогерів України