Інклюзія в Україні: Інноваційна платформа поширення інклюзії для розвитку українського бізнесу

16 Грудня 2024

Більше ніж два роки повномасштабної війни призвели до збільшення людей з інвалідністю та кількості ветеранів. Натепер в Україні налічується 1 мільйон 300 тисяч ветеранів та понад 3 мільйони людей з інвалідністю. Вони мають величезний потенціал, навички та креативні ідеї, які можуть реалізувати у різних сферах. Очевидно, що післявоєнна відбудова України має базуватися на принципах інклюзії, щоб зменшити перешкоди в адаптації та реалізації особливих категорій працівників.

Але що таке інклюзія? Інклюзія — це принцип, що передбачає забезпечення та заохочення повної реалізації всіх прав людини та основоположних свобод, незалежно від її фізичних чи ментальних особливостей та інших ознак. Сфера ІТ в Україні є однією з найдоступніших для осіб з особливими потребами та досвідом, оскільки забезпечує умови для ефективної роботи та розвитку всіх груп населення. Цей сектор пропонує віддалену роботу та гнучкий графік, доступність навчання, різноманітність ролей та можливість розвитку. 

Інноваційна платформа поширення інклюзії в українському бізнесі була створена для підтримки ветеранів у перекваліфікації та працевлаштуванні та розвитку інклюзивного бізнесу в Україні. Цей безкоштовний сервіс забезпечує надання тренінгів з інклюзії для компаній, які не мають достатньо знань та інструментів для впровадження інклюзивних практик, та допомогу у розробленні інклюзивної політики. Для ветеранів комунікаційна платформа пропонує навчальні лекції та воркшопи для успішної перекваліфікації, адаптації та інтеграції у технічні команди. Інклюзивність і різноманітність робочого середовища сприяють не лише ефективній інтеграції людей з уразливих груп, але й допомагають компаніям зміцнити свої позиції на міжнародному ринку.

Бар’єри на шляху до інклюзії в ІТ

Для компаній

Недостатнє усвідомлення важливості інклюзивності

Як показав звіт DDI, організації з високим рівнем різноманіття демонструють фінансові результати, що у 2,4 рази перевищують показники їхніх конкурентів. Однак деякі керівники та менеджери не розуміють ключову роль інклюзії, тому стратегії та практики щодо різноманіття не будуть впроваджені.

Брак інклюзивних практик та культур в організаціях

Деякі компанії не забезпечують реалізацію стратегій, які сприяють підтриманню рівних можливостей для всіх працівників. Наприклад, не пропонують гнучкі умови праці або не мають спеціальних програм для підтримки ветеранів та людей з інвалідністю.

«Брак інклюзивних практик та культур в організаціях призводить до кількох серйозних наслідків:

  • Втрата талантів і зростання плинності кадрів

Співробітники, які не відчувають себе прийнятими або цінними, ймовірно, залишають організацію, що підвищує витрати на рекрутинг і адаптацію.

  • Погіршення репутації бренду

Компанії, що нехтують інклюзивністю, можуть втратити позитивний імідж, особливо серед молоді та глобальних партнерів, які цінують соціальну відповідальність.

  • Зростання конфліктів і токсичної атмосфери

Відсутність підтримки для різних груп може призвести до напруги та недовіри серед співробітників, що негативно впливає на продуктивність і залученість”, говорить Анна Панченко, менеджерка проєкту WiT.

Відсутність необхідних знань та інструментів

Компанії не мають належних знань щодо ефективних методів та інструментів для створення доступного середовища для людей з особливими потребами. Без належного навчання та менторства вони не зможуть застосувати ефективні підходи щодо забезпечення соціальної інклюзії.

Нестача системних підходів щодо підтримки ветеранів та людей з інвалідністю 

Відсутність чітко розроблених програм, які забезпечують рівні можливості та всебічну підтримку різних груп населення на державному або організаційному рівні, призводить до того, що у компаній немає інклюзивних практик та ресурсів для їх впровадження.

Для ветеранів

Перекваліфікація

Багато ветеранів вирішують обрати сферу ІТ завдяки рівним та різноманітним можливостям, які вона пропонує. Однак перекваліфікація потребує набуття певних знань та навичок, які може бути складно отримати через технічні та психологічні бар’єри, фінансові обмеження та відсутність наставництва.

Проблеми працевлаштування

Деякі ІТ-компанії мають упередження щодо адаптації ветеранів та їх гнучкість.

“Для цього проєкту нам було дуже важливо провести анонімне дослідження в IT-компаніях, щоб зрозуміти, з якими упередженнями насправді треба працювати. Насамперед виявити приховані упередження, а також страхи, про які людина може не здогадуватись або не може сформулювати, а вони при цьому впливають на ухвалення рішень і стоять на шляху успішного наймання ветерана/ветеранки”, — наголошує Оксана Заболотна, HBD Qubit Labs.

Неналежна адаптація та інтеграція

Недостатня підготовленість компаній для роботи з ветеранами, відсутність спеціальних програм щодо адаптації та розвитку ветеранів та нерозуміння їх особливих потреб може бути серйозним викликом для всіх, хто прагне адаптуватися до цивільного життя.

Унікальна роль комунікаційної платформи у просуванні інклюзивності в українських компаніях та адаптації ветеранів

Для українських компаній, які хочуть створювати інклюзивне робоче середовище, але не знають, з чого почати, Women in Tech Ukraine підготувала широкий спектр навчальних матеріалів, ресурсів і практичних рекомендацій.

Ексклюзивні відеолекції з ключових аспектів інклюзії

Ми пропонуємо комплексні лекції, які охоплюють найважливіші теми, такі як інклюзивна комунікація, рекрутинг, адаптація, інклюзивна культура компанії, офіс без бар’єрів та юридичні норми працевлаштування ветеранів.

Тренінги з інклюзії та допомога у створенню інклюзивних політик

Освітні заняття для HR спеціалістів щодо створення інклюзивного робочого середовища та практичні поради допоможуть керівникам компаній інтегрувати найкращі практики інклюзії в їхні процеси.

Поради військового психолога

Виняткові поради спеціаліста допоможуть краще зрозуміти потреби ветеранів та специфіку їх адаптації.

Рекомендації сертифікованого тренера з ненасильницького спілкування із США

Карл Плеснер, міжнародний експерт з відновлення соціальних зв’язків після деструктивних подій та медіатор, поділиться порадами щодо ненасильницького спілкування та усуненню соціальних бар’єрів.

Для ветеранів Women in Tech пропонує різноманітні освітні лекції та воркшопи, які допоможуть їм ефективно інтегруватись в нові робочі умови.

Навчальна лекція щодо погляду суспільства на адаптацію військових до цивільного життя

Ця інформація допоможе ветеранам краще зрозуміти психологію цивільних та очікування майбутніх роботодавців.

Поради цивільного психолога 

Практичні рекомендації спеціаліста допоможуть зрозуміти принципи взаємодії з цивільними, щоб уникнути проблем в спілкуванні з колегами.

Лекції з екологічного рекрутингу та підготовки до співбесід

Ці безкоштовні освітні матеріали допоможуть ветеранам зрозуміти принципи співбесід, типи тем для обговорення та стратегії відповідей на неетичні запитання. Також будуть надані поради для успішного проходження співбесід.

Долучайтеся до нашого проєкту, отримайте цінні поради та знання, впроваджуйте інклюзивні практики та станьте частиною змін!

Детальніше про проєкт читайте за посиланнями:

Унікальна платформа поширення інклюзії в українському бізнесі є важливим інструментом як для компаній, так і для ветеранів, для забезпечення рівних умов для різних груп населення, впровадження та розвитку інклюзивних практик та ліквідування бар’єрів для професійної адаптації та розвитку. Долучайтеся до цього проєкту, щоб стимулювати інновації, створювати рівні можливості та забезпечувати ефективність бізнесу.

Створюємо інклюзивне майбутнє в ІТ разом!