Інна Поперешнюк: секрети успіху співзасновниці «Нової пошти» та співвласниці гастрохолдингу «Інакші»

WoMo.ua разом із грантовою програмою «Власна Справа» від Міністерства економіки продовжує серію коротких інтерв’ю з підприємицями, щоб підтримати тих, хто починає або продовжує свій шлях у бізнесі. «Цього року на грантову програму “Власна справа” передбачено 3,5 млрд грн. Це сотні нових ветеранських бізнесів, які дадуть змогу учасникам бойових дій та їх сім’ям реалізувати власні справи, інтегруватися в цивільне життя та отримувати прибуток. Розвиток українського підприємництва – один з наших головних пріоритетів. Адже малий та середній бізнес – основа нашої економіки. Особливо важливо та ціннісно, коли цей бізнес створюють ветерани», – зазначає Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України.

Ми вже розповіли про шлях Ані Завертайло та Тетяни Шелест. Наша наступна героїня Інна Поперешнюк, співзасновниця «Нової пошти» та співвласниця гастрохолдингу «Інакші», поділилася своїм досвідом підприємництва, дала поради початківцям та розповіла про те, як жінки можуть досягти успіху в бізнесі.

Про мотивацію та початок шляху

У дитинстві я мріяла стати геологом. Дорогою до школи збирала різні камінчики, уява малювала цікаве життя геологів — походи в гори, дослідження, приготування їжі біля вогнища. Усе це здавалось мені дуже романтичним. 

Але початок дорослого життя виявився більш прозаїчним — я стала працювати бухгалтером на великому заводі. Це далеко не була робота мрії. Моя керівниця мала специфічний стиль комунікації, який зовсім не мотивував працювати й розвиватись. 

Проте амбіцій та прагнення до чогось великого у мене було багато. Саме тому ми з друзями, Вячеславом Климовим та Володимиром Поперешнюком, вирішили створити компанію з доставки. На той час усі користувалися для передачі документів та посилок потягами та пасажирськими автобусами. Тобто ринку доставки не існувало зовсім. 

Ніякої впевненості в успіху не було — як тим більше не було й уявлення, що цей напрямок може згодом перерости у щось настільки глобальне, якою сьогодні є Нова пошта. 

У нас не було власних коштів — лише сума, яку позичили у батьків. Але ми мали величезне бажання працювати та створювати.

Перший час було дуже складно: протягом двох тижнів не мали взагалі ніяких клієнтів, але ми продовжували дзвонити та пропонувати свої послуги. Тривалий період, років 6, працювали взагалі без прибутку. Багато хто, звісно, говорив, що це варто покинути. З усім тим, ми продовжували, і вже у 2007 році отримали перший невеликий прибуток. І одразу інвестували його у розвиток. А вже у 2008 році почалась економічна криза, яка змусила багатьох підприємців згорнути свої бізнеси. Але ми, у Новій пошті, діяли навпаки —  зробили ставку на розвиток, в результаті чого стали лідерами ринку.

Поради щодо пошуку фінансування

Можливо, для підприємців-початківців це прозвучить дивно — але фінансування це зовсім не головне. Головне — це ваша ідея та запал її реалізовувати. Якщо маєте цікаву ідею, горите своєю справою, а також готові бути працьовитими й зосередженими на меті — обов’язково все вийде. 

Розробіть детальний бізнес-план та визначте свої фінансові потреби. Це може бути досить складно, якщо ви прагнете робити щось, чого до вас ніхто не робив. Однак така робота допоможе вам краще вивчити не тільки той ринок, на якому ви збираєтесь працювати, але і суміжні. 

Це все дасть можливість оцінити конкуренцію, потреби цільової аудиторії та одночасно дозволить чіткіше сформувати стратегію розвитку. 

Також подумайте про команду: спільні зусилля подвоять ваші шанси на те, щоб знайти необхідні інвестиції. 

Адже саме команда не рідко є найважливішим інгредієнтом успіху майбутнього бізнесу. 

Розгляньте різні джерела фінансування. Це може бути банківський кредит або позика кредитної установи, інвестиції від приватних чи венчурних інвесторів або інвестиційних фондів, або гранти для підприємців. 

І, зрештою, не бійтесь відмов, не втрачайте через них запалу. Адже, як казав Черчіль, успіх — це вміння рухатись від невдачі до невдачі, не втрачаючи ентузіазму. 

Про проблеми жінок-підприємниць

Я б не сказала, що жінки стикаються з якимись особливими проблемами, яких не мають чоловіки. На мій погляд, і в бізнесі, і у житті жінка вже давно грає ті ж ролі, що й чоловіки. Мої головні принципи у роботі — це відповідальність й робота на результат. І я не можу сказати, що ці якості мають якусь гендерну ознаку. 

Особисто про себе можу сказати, що лідерство у мене є вродженою якістю. Величезна мотивація для мене — бути прикладом, надихати, вести за собою. 

У бізнесі, як і у будь-якій справі, важливо знайти свої сильні риси й використовувати їх для досягнення успіху. 

Не лише жінкам, а й чоловікам у підприємництві можуть заважати одні й ті самі похибки — наприклад, страх перед ризиком, або недостатня віра у себе. Потрібно розуміти, що ризик є складовою будь-якого бізнесу, і здатність його приймати та діяти в умовах невизначеності є важливими навичками. 

Тому я б порадила використовувати свої сильні сторони як підприємця і виявляти слабкі — аби працювати з ними та згладжувати або нівелювати їх вплив на бізнес. 

Уроки, винесені з ведення бізнесу

Найголовніший урок — робити те, що приносить задоволення, все має бути в кайф. 

Особисто я завжди дотримувалась цього принципу. Наприклад, я завжди любила готувати, для мене цей процес — перезавантаження й відновлення сил. А ще цікавилась українською кухнею, з юності зберігала рецепти страв від своїх бабусь. Зараз це захоплення переросло ще в один в успішний мій бізнес: у партнерстві з шеф-кухарем Євгеном Клопотенком ми створили ресторан “100 років тому вперед”. Зараз маємо вже цілий гастрохолдинг “Інакші”, мета якого — популяризувати та зберігати традиції української кухні. 

Колись давно я навчилась отримувати задоволення від бігу — і згодом він став невіддільною частиною мого життя. Тепер я не лише бігаю сама, а й поширюю культуру бігу Україною — Нова пошта виступає партнером численних бігових подій в Україні. Ми проводимо марафони, півмарафон, забіги для дітей та для дорослих у різних містах. Я кайфую від бігу і хочу, аби якомога більше українців долучились до цього виду спорту, щоб ми в цілому ставали сильнішою та здоровішою нацією. 

А ще мій урок — це завжди треба питати себе: що я хочу?, — мати чітке бачення та йти до результату. Хоч ми у Новій пошті й не відразу знали, якою буде компанія через 10 або 20 років — але ми завжди знали, якою хочемо її бачити, і йшли до мети. Саме завдяки цьому нам вдалось побудувати найшвидшу та найбільшу доставку країни. 

Для тих, хто хоче почати або розвинути власний бізнес, існує можливість скористатися грантовими програмами. У межах грантової програми «Власна Справа» від Міністерства економіки, ветерани та їхні подружжя можуть отримати до 1 мільйона гривень на розвиток бізнесу. Детальнішу інформацію про це можна знайти за посиланням.