Часто доводиться чути від близьких та знайомих, що відкладати гроші на дорогі покупки (авто, квартиру, дачу, навчання дітей у виші тощо) немає сенсу, адже щороку гривня знецінюється на 8-10%. Але при грамотному інвестуванні свої заощадження можна зберегти й навіть примножити. Як це зробити, розповідає засновник соціального проекту фінансової грамотності «Сімейний бюджет» Любомира Остапіва.
Що таке інвестування
З філософської точки зору, інвестування — це вкладання грошей із метою, щоб вони працювали на нас, на наші фінансові цілі. Поясню на простому прикладі: якщо ми купуємо квартиру чи машину, то ми купуємо актив, який не приносить пасивного доходу, відповідно не може бути інвестицією. Якщо ми купуємо машину і віддаємо її в службу таксі — це вже інвестування, оскільки це авто буде приносити дохід. Так само з квартирою, якщо ми здаємо її в оренду — це інвестиція.
Перед та під час інвестування
Перший крок — створити запас. Перш ніж інвестувати, людина повинна мати резервний фонд, якого б вистачило на 3-6 місяців життя в разі непередбачуваних обставин.
Другий крок — розібратись із боргами. Борги фізичних осіб в Україні дуже дорогі, тому раціонально їх закрити, а вже потім починати інвестувати.
Третій крок — застосувати інвестиційні інструменти. Є дуже багато інвестиційних інструментів і найпростіший з них — депозит. Для відкриття депозиту достатньо 1 тис. грн, тож він доступний кожному. Якщо врахувати, що інфляція в доларі близька 2% річних, то виходить, що ті, хто відкладає «під матрац» за рік втратить 2%. Але якщо відкрити доларовий депозит під 2-3%, то можна хоча б захистити свої збереження від інфляції. У гривні ж інфляція становить близько 10%, тож депозити в українській валюті дозволять навіть трохи примножити свої статки.
Останні новини
Якщо говорити про облігації державної позики, мінімальні суми з якими є економічний сенс інвестувати, — це від 100 тис. грн, або 5 тис. доларів США.
Якщо ж ми говоримо про іноземні інвестиції: акції, облігації, фонди (з липня 2017 року українці можуть легально інвестувати за кордон), то це вже сума від 10 тис. доларів.
Інвестуйте із метою
Українці звикли відкладати в іноземній валюті, враховуючи шалені стрибки курсу гривні, й це нормально. Але якщо говорити про інвестування, то воно має бути прив’язане до цілей. Наприклад, якщо людина має на меті створити собі приватну пенсію, на яку планує відкладати 20 років, то це має бути тверда валюта, тому що ми не можемо спрогнозувати, що буде з гривнею через 20 років. Але якщо мета щомісяця допомагати батькам, а у батьків споживчий кошик в гривні, то й інвестувати варто в гривні. Окрім того, потрібна диверсифікація великих заощаджень по валютам.
Чотири правила вдалого інвестування
1. Чим вища обіцяна дохідність інвестицій, тим вищий ризик. Якщо депозит приносить 2% — це достатньо гарантійно й надійно. Але якщо ми говоримо про інвестицію, яка приносить 20% річних у валюті, то це дуже ризикована справа.
2. Наявність активів різних класів. Мене дивують люди, які накопичують гроші, а потім вкладають все в квартиру в новобудові. Це шалений ризик (чи здадуть будинок в експлуатацію вчасно? Чи вдастся здавати квартиру по запланованій орендній платі? Тощо). Диверсифікація каже, що в нас мають бути різні класи активів: депозити, облігації (внутрішні державні позики), нерухомість, акції, бізнес…
3. Past results not guarantee future reteurns. Тобто якщо американський фондовий ринок, який має двохсотрічну історію останнє десятиліття давав близько 10% річних — це ще не значить, що ми проінвестуємо й через рік отримаємо 10%. Це так не працює, ми не можемо майбутнє передбачити. Ми можемо лише очікувати, щось ось цей інструмент ймовірно принесе стільки в такому діапазоні на довгих проміжках часу.
4. Універсальна формула розподілення коштів — це міф. Тому що це залежить від готовності ризикувати, розміру капіталу, цілей. Є книга «Мільйонер мій сусід» — це найглибше дослідження шляхів збагачення американських мільйонерів. Воно проводилося в 90-ті роки, автори опитали багатьох мільйонерів та детально вивчили їхні звички. І якщо говорити про диверсифікацію, то більшість із героїв книги розподіляли свої кошти за подібною формулою: кеш та депозити (15%), нерухомість (25%), бізнес (20%), акції та облігації (25%) і альтернативні інвестиції (золото, картини — 15%). Зараз би до альтернатив ще додалася криптовалюта.
Чим допоможе фінансовий радник
Я б хотів, щоб до фінансового радника зверталися так само, як і до сімейного лікаря. Власне тому я і створив сервіс фінансового планування життя iPlan.ua, де кожен може обрати радника та отримати консультацію.
Фінансовий радник не тільки допомагає людині визначити свої фінансові цілі та максимально грамотно прописати шлях їх реалізації, але й мотивує не відступатися від цього плану. Для прикладу, порівняємо зі спортзалом. Є люди, які йдуть в спортзал, декілька разів займаються з тренером, підбирають для себе певний комплекс вправ і продовжують заняття самостійно. Але є й ті, хто нізащо не ходитиме в зал, якщо не матиме в графіку заняття з тренером чи хоча б не займатиметься разом з другом. Аналогічно і з фінансами. Є люди, яким фінансовий радник фактично потрібен на все життя. Він допомагає зі сплатою податків та контролює, щоб людина дотримувалася свого фінансового плану. А є ще окремий вид фінансових радників — фінансові коучі, які працюють з людиною щоб допомогти більше заробляти.
Підготувала Катерина Савенко