Карантин та Інтернет: Як поговорити із дитиною про безпеку онлайн

Додаток Star Guard Family та проект #stop_sexтинг

18.05.2020

Карантин вносить корективи до щоденного розкладу дорослих і дітей по всьому світі. Всі ми проводимо набагато більше часу в інтернеті зараз, але наші діти не завжди готові до небезпек, які чатують на юних користувачів онлайн. Це і кібербулінг, і крадіжка даних, і секстинг. Як захистити наших дітей? 

У лютому найбільший український оператор телекомунікацій Київстар спільно з Міністерством цифрової трансформації та Офісом уповноваженого Президента України з прав дитини запустили інформаційну кампанію НЕведись та освітній портал stop-sexting.in.ua, на якому можна знайти рекомендації для дітей, які зіштовхнулися із погрозами в Інтернеті, та їх батьків.

Чому варто бути на варті

Ми чомусь впевнені, що наші діти тільки дивляться навчальні відео, добрі мультики про кошенят, переписуються лише з однокласниками і завжди-завжди розкажуть нам, якщо натраплять на щось погане у мережі. Згідно з опитуванням, в Україні 47% дітей віком до 9 років регулярно перебувають в онлайн-середовищі, а для підлітків у віці до 12 років цей показник складає 92%. І уявіть собі — кожна третя дитина готова піти на зустріч зі знайомим із цифрового простору, і лише 15% батьків знають що робити, якщо вони чи їхні діти зіткнулися з проблемами в Інтернеті. А ви знаєте? Розберемо можливі загрози.

Кібербулінг — цькування онлайн, регулярні хейтерські коменти, повідомлення з погрозами та образами, оприлюднення особистих фактів з метою приниження.

Кібергрумінг — налагодження зловмисників стосунків довіри з дитиною з метою сексуального насильства над нею: вони вимагають від дитини робити певні сексуальні дії перед камерою або виманюють на зустрічі “у реалі”, під час яких відбувається сексуальне насильство.

Секстинг — відправка інтимних фото чи відео за допомогою месенджерів.

Сексторшн — налагодження довірительних стосунків з дитиною онлайн з метою отримання інтимних фото чи відео дитини та слідуючий за цим шантаж.

Фішинг — шахрайське виманювання особистих даних, зазвичай фінансового характеру. Це можливе, якщо на гаджеті дитини зареєстрований ваш акаунт і до нього “прив’язана” банківська картка.

Докладніше про сексуальне насильство онлайн: чому діти “ведуться” на ризиковану поведінку в інтернеті? Анастасія Дьякова, Радник з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при Міністрі цифрової трансформації України, вважає, що справа не в “проблемних сім’ях”, до тенет зловмисників потрапляють нерідко й абсолютно “правильні діти”: “Одна американська організація провела експеримент, щоб дізнатися, скільки часу потрібно злочинцю, аби отримати від дитини фото її оголеного тіла. Виявилося, що достатньо однієї години. Найголовніше питання тут — наскільки довіряє дитина своїм батькам. Якщо дитина нічого не знає про подібні маніпуляції онлайн, то легше ним піддається і не розповість нічого дорослим. Злочинці дуже добре знають психологію дитини. Вони можуть просити у дітей допомоги, робити їм багато компліментів, запрошують працювати фотомоделлю — варіантів безліч. Дитина може бути з абсолютно благополучної родини, просто з нею ніхто не говорив про те, що “на червоне світло дорогу переходити не можна”. 

Як розмовляти з дітьми про секстинг

Важко почати розмову про “голі фотки” з дитиною. Психолог і експерт з кібербулінгу Джордан Фостер вважає, що підхід до дочок і синів має бути диференційованим, адже не рідко обмін інтимними зображеннями чи відео ініціюється однолітками вашого підлітка. Хлопці хочуть визнання серед друзів, дівчата хочуть визнання серед хлопців. Тому саме хлопці частіше замовляють дівчат надіслати свої оголені фото, щоб потім надати їх на огляд друзів у якості доказу “крутості”. Це найрозповсюдженіший сценарій. Але часом буває, що й дівчата отримують інтимні фото хлопців, щоб використати їх для булінгу. Дуже важко донести наслідки до підлітків. Варто ознайомити їх зі ст. 31 Конституції України та зі ст. 306 Цивільного кодексу України про таємницю переписки та іншої кореспонденції. Фактично будь-яка публікація будь-якої частини переписки повинна відбуватися за умови згоди усіх її учасників. Так ми можемо пояснити, чому не можна постити чужих фото, інтимних чи ні. Нерідко надіслання таких фото відбувається й без примусу: як навчити дітей бути обачними, адже коли фото потрапляє до рук іншої людини, ми не можемо бути впевненими, що вона нікуди не надішле його далі.

Навчіть дітей застосовувати “метод білборда”

Нехай дитина поставить собі запитання: “Що було б якби це фото надрукували на білборді біля входу до школи?” Якщо це прийнятне фото для білборду, воно може циркулювати між друзями та онлайн. Якщо ж таке ні в якому разі не можна наклеїти на білборд, надрукувати на футболці чи показати бабусі, значить таке фото у великий цифровий світ випускати не можна. 

Триматися подалі

Батьки повинні постійно казати про небезпеку сексуального насильства онлайн, про те, що від секстингу, яким би “безневинним” він не здавався, потрібно триматися подалі, так само, як від алкоголю, наркотиків та поганих компаній.

Активне інформування

У лютому телеком оператор Київстар, Міністерство цифровий трансформації та Офіс уповноваженого Президента України з прав дитини оголосили про запуск спільного соціально-просвітницького порталу #stop_sexтинг та інформаційну кампанію  #не_ведись. 

На порталі http://stop-sexting.in.ua/ можна знайти рекомендації для дітей, які зіштовхнулися із погрозами в Інтернеті, та їх батьків. Також діти та підлітки можуть звернутися до чат боту та отримати інструкцію, що робити і куди звертатись, якщо їх шантажують в Інтернеті та вимагають контент сексуального характеру. Крім того на сайті розміщено методичні матеріали для вчителів для проведення уроків із дітьми 5-6 класів з питань безпечної поведінки в Інтернеті.

За участю британської організації Internet Watch Foundation у рамках цього проекту також було створену спеціальна лінію для повідомлення про матеріалів, що містять елементи неприйнятного контенту за участі дітей.

Також до проекту можна долучитися у якості волонтерів – після проходження спеціального тренінгу усі охочу зможуть провести урок із безпечного Інтернету в школі своїх дітей. Детальну інформацію можна знайти на порталі http://stop-sexting.in.ua/

Star Guard Family

Додаток розроблено компанією “Київстар” разом з Avast — світовим лідером в області продуктів для цифрової безпеки. Додаток дозволяє створити безпечне середовище для користування інтернетом усіма членами родини, оскільки послугу можна налаштувати на 10 мобільних пристроях одночасно. До функціоналу Star Guard Family входить: обмеження користування смартфоном та додатками – наприклад, на час занять у школі; перевірка розташування дитини і повідомлення про те, що вона прийшла додому або в школу; налаштування доступу до мережі за віком; блокування сайтів та додатків з неприйнятним контентом, контроль рівня заряду телефону й інші корисні функції для захисту дитини в мережі. Також, в пакет Star Guard Family входить послуга Star Guard my, яка захищає смартфон від вірусів, очищає пам’ять від непотрібних даних, захищає графічним або цифровим ключем важливі програми, перевіряє безпеку Wi-Fi з’єднання.

Програма доступна для абонентів Київстар. Для того, щоб користуватися Star Guard Family, необхідно підключити послугу, використовуючи USSD код *588*3# та встановити додаток із Apple Store або Google Play на телефоні одного із батьків. Далі, зареєструвати в додатку номер мобільного телефону дитини або e-mail дитини та встановити необхідні налаштування. Перші 60 днів з дати підключення, послугою можна користуватися безкоштовно. Далі вартість послуги становитиме 18 грн/місяць.

Безумовно, краще попередити неприємні, травматичні, а подекуди й вкрай небезпечні ситуації, в які може потрапити ваша дитина, блукаючи сама по “світовому павутинню”. Окрім відвертих розмов і встановлення стосунків довіри, батькам допоможуть програми батьківського контролю. Завдяки ним ви зможете вберегти дитину від багатьох небажаних зустрічей і небезпек.

KinderGate Parental Control

Додаток KinderGate Parental Controlрозробили експерти з Entensys. Програма має низку інструментів для застосування обмежень по часу, фільтрації по категоріям сайтів, блокування небезпечних ресурсів, моніторингу та статистики. В налаштуваннях можна вказати, наскільки жорсткою буде фільтрація. У програмі використовується фільтр-модуль Entensys URL, який містить оновлену базу з 500 млн сайтів. Мінус програми у тому, що аона не дає вказати ліміт користування інтернетом без прив’язки до графіку. Сайти з бази даних — в більшості зарубіжні, а це не так актуально для наших дітей.  

Child Control

Обмежити доступ до системних ресурсів та інтернету згідно розкладу допоможе програма Child Control. Основних її функцій п`ять: Time Limits — погодинне обмеження роботи у системі/в інтернеті, Blocked Times — інтервали часу, які визначають, коли доступ до мережі буде заблоковано, Internet Control — фільтр, що містить у списках дозволені й заборонені ресурси, Allow only these websites – функція, яка дозволяє доступ лише до сайтів з білого списка, Other Settings: настройка рівня безпеки та віддаленого доступу до програми. 

Обмеження екранного часу

Окрім програм батьківського контролю, вам знадобляться також дієві практики з обмеження екранного часу для дітей. З корисних ідей, які можна втілити і в часи карантину є такі:

1.Користування гаджетами у спільному просторі вашого помешкання. Погодьтесь, дивитись небезпечний контент або “секстити” набагато важче на дивані у вітальні, ніж у власній кімнаті

2.Заборона використання гаджетів після певної години ввечері. Більшу частку імпульсивних вчинків онлайн підлітки роблять вночі: немає нікого, хто контролює, а власний самоконтроль слабший через втому.

3.Для молодших школярів варто зробити навіть плакат з написаними правилами щодо екранного часу та умов користування гаджетами. Уроки зроблено? Кімната прибрана? Тоді можна гратися й дивитися відео.

Звісно ж, не забувайте про те, що карантин — нагода більше спілкуватися з дітьми. Йдеться і про спільні активності, і про відверті розмови, завдяки яким ви станете близькими друзями, які нічого не ховають одне від одного і до яких завжди можна звернутися по пораду й допомогу