Книжки, що обіймають серця дітей

Що таке книжка-картинка

26.01.2020

Книжки-картинки — це неповторний мистецький формат для будь-якого віку. Завдяки йому можна здійснити подорож різними темами та жанрами, відправитися у світ емоцій, пізнати безмежні океани доброти та пояснити такі теми, на які інколи бракує слів. А ще, вони назавжди закохують дитину в книжки.

Книжка-картинка вдало поєднує ілюстрації та текст. Та все ж таки у головній ролі виступає саме картинка. Таке поєднання дає можливість дітлахам поринути у безкрайні пригоди барвистими малюнками сторінка за сторінкою. Відчути повною мірою історію та проявити свою фантазію. І до таких книг відноситься «Острів», книжка, яка вийшла друком у видавництвы «Ранок».

Вона допомагає малечі зрозуміти важливість підтримки та вдячності, а ще відкриває дивовижний світ океану різнокольоровими ілюстраціями. Адже картинки — це мова для дітей, за допомогою якої можна поговорити на складні, а подекуди доволі дорослі теми. Так трапилося і в книзі «Острів». Головні герої, тато з донькою та собакою, опинилися на маленькому острові посеред безкрайнього океану після аварії на кораблі. На ньому вони провели декілька місяців. Та за цей час тато з донькою відчули аромати, що пробуджують уяву, пізнали звуки, яких раніше ніколи не чули, побачили кольори — про існування яких навіть не здогадувалися. Окрім цього на них чекала й небезпека: холод, сильні вітри, великі хвилі, небезпечні тварини. Подолати труднощі допомагає острів. Він захищає їх та оберігає. І цей острів виявився велетенською черепахою, яка і врятувала своїх гостей та відчула корабель, що пропливав неподалік.

Так трапляється і в житті. Поруч з нами обов’язково є той, хто допомагає та підтримує в складних ситуаціях. Інколи люди не дооцінюють цього, бо не все помітно одразу. От як з черепахою: адже видно лише її маленьку частинку — панцер, а все інше приховується під водою. Та маленька дівчинка все зрозуміла й подякувала черепасі за її турботу та допомогу.

Тож книжки-картинки допомагають пояснити й зрозуміти такі теми, до яких інколи й дорослі не можуть підібрати слів. Але потрібно правильно їх читати. Як? Ось декілька порад:

1. Почніть із назви книги та її обкладинки. Запитайте декілька питань:

  • Дітки, що ви розумієте під словом «острів»?
  • Чому автор назвав книгу саме так?
  • Як ви гадаєте, яка подорож нас очікує?

Звертайте увагу на ілюстрації. Вони підкажуть. Дочитавши історію до кінця, обов’язково поставте ці питання ще раз. Порівняйте відповіді та проаналізуйте їх.

2. Перегортаючи сторінки, спочатку обговорюйте, що малеча бачить на ілюстраціях, що відчуває, і лише тоді читайте.

3. Питайте про відчуття героя, акцентуйте увагу на потрібні деталі, моменти. Спитайте:

  • Як гадаєте, головним героям було страшно опинитися в такій ситуації?
  • Чи в безпеці вони себе відчували на острові? Чому? Як ви зрозуміли?
  • Чи впорались би вони самостійно? Без допомоги черепахи.

Висловлюйте й свою думку, свої почуття. Це буде стимулювати малечу до відкритих розмов.

4. Коли діти беруть до рук книги, то уявляють себе головними героями. Тож запитайте:

  • Якби вчинив ти в такій ситуації? Чому?
  • Якими б були твої подальші дії?
  • А тобі знайоме це відчуття?

5. Питання можуть бути різними. Все залежить від віку малечі. Якщо ваше дитя ще зовсім маленьке, то відповідайте самостійно, розповідайте про свої почуття, разом проводьте пальчиками по картинках. Це допомагає побачити всю її кольорову гаму. Якщо ж малеча вже розмовляє, то відповідайте на питання разом, говоріть, аналізуйте. Нехай дітки й вам ставлять питання за ілюстраціями. До речі, окрім того, що книжки-картинки розвивають увагу, уяву і фантазію, вони ще й стимулюють до мовленнєвої діяльності.

6. Головне — не поспішайте. Хоч книжка-картинка й має зовсім мало тексту, та вона повна картинок, які дають можливість малечі побачити й відчути власну історію.

Своєю барвистістю, легкістю та простотою такий формат книг обіймає серця дітей та не залишає їх байдужими до книжок взагалі. У книзі «Острів» малюнки немов оживають. Вони вражають яскравою гамою та підтекстом, що приховується між рядками невеличкої історії, але такої повчальної та вагомої. Дочитавши оповідь до кінця, назва відкривається з іншого боку. Це дивовижний простір надії, безмежної подяки та безкорисливої допомоги. І сторінка за сторінкою малеча подорожує різноманітними океанами: взаємодопомоги, доброти, поваги, підтримки й вдячності. Книжка-картинка «Острів» буде захопливою для малят від двох рочків, а далі без вікових обмежень. Повірте.