Колекція «Ukrainian Haute Couture» від Оксани Караванської побачила світ у виставі-дефіле «Розмова птахів» Наталії Половинки

19.04.2024

У Львівській національній опері відбулася прем’єра унікального проєкту — вистави-дефіле «Розмова птахів». Його створили одна із найвідоміших українських дизайнерок Оксана Караванська та українська співачка, актриса театру і кіно, лауреатка Шевченківської премії Наталія Половинка.

 

Модне чи вічне? На це запитання спробували відповісти Караванська і Половинка. Дзеркальна зала Оперного театру перетворилася на унікальний простір, в якому зустрілися фешн, театр, балет, музика, слово, спів…  Так високі сенси потужно і сучасно звучать, коли висока мода тісно переплітається із високим мистецтвом театру. Це вість про вічне і красиве, що протистоїть війні.
У Львівській опері Караванська представила нову історію «Ukrainian Haute Couture», де авторкою сучасної вишивки вкотре стала дизайнерка Ксенія Уманська. Моделями були артисти балету Львівської національної опери — і жінки, і чоловіки.

«Я завжди по-філософськи ставилася до власної творчості. Запитання «Модне чи вічне?» доречне як 300 років тому в часи Сковороди, так і зараз. Тому я наважуюся поєднувати всі види мистецтва, аби не втратити українськості, духовності та краси. То чи стане модне вічним?»,- розповіла Оксана Караванська.

На цей проєкт українська дизайнерка надихнулася, творячи костюми до вистави «Сад Божественних Пісень. Розмова птахів» за Григорієм Сковородою, премʼєра якої відбулася в Гарнізонному храмі в ніч на Святого Миколая у грудні 2023 р.

Дизайнерка не вперше міксує види мистецтва. Її перформанс «Вишиванка-Couture Третього тисячоліття» у Львівській опері торік став знаковою культурною подією. А цього разу Оксана Караванська запропонувала ще більш сміливий крок. Дефіле зустрілося в діалозі про модне і вічне з виставою «Розмова птахів», яку створив Театральний центр «Слово і голос», Наталія Половинка; «Хорея Козацька», Тарас Компаніченко; а також Лабораторія степового розспіву «Євшан-зілля» із Запоріжжя та окупованих сіл, народний співак Олексій Заєць і піаніст Сергій Кудринецький.

 

Співачка, актриса театру і кіно, лауреатка Шевченківської премії Наталія Половинка унікальним чином прокладає свою дорогу через театр і духовний напів, традиційну пісню, класичну музику і кіно. Її «Слово і голос» є єдиним в Україні театр, де здійснюється жива співоча Традиція України.

Наталія Половинка у виставі-дефіле «Розмова птахів»

«Моє служіння Традиції завше — виклик серед сучасного моря швидкоплинних змін, — каже Наталія Половинка. — А зараз це граничне випробування України та світу оголює дивний шанс перемоги: пʼючи з джерела, серед всіх масок сучасності — за одною з них таки розпізнати своє лице. А Сковорода веселить: «Я й сам не люблю мінливої маски… а люблю те, що зверху ніщо, а всередині щось, зовні неправда, але всередині істина. Така річ і людина звалися в еллінів «сілінос», картинка, зверху смішна, а всередині прекрасна…».

То чи стане вічне — модним, а нині модне — вічним? Відповідь вирішили шукати у двох «вічних містах» світу. Улітку цього року виставу-дефіле «Розмова птахів» покажуть у Києві та Римі.