Квиток у екологічне майбутнє: Софія-Христина Борисюк і Нікіта Шульга про проект «Компола»

Коли компостувати - це круто

08.09.2017

Новини про те, що всіх українців з 2018 року зобов’яжуть сортувати сміття, викликали широку дискусію. І головною темою цієї дискусії було те, чи готові ми до цього? Адже поширена думка, що держава байдужа до екологічного питання, бізнес не хоче перейматися проблемами довкілля, а населення живе за принципом «моя хата з краю».

Однак ми знаємо, кому болить питання чистоти навколишнього середовища. Діти, активні й небайдужі, вони не словом, а ділом намагаються покращити екологічне становище. Серед них двоє киян: 12-річна Софія-Христина Борисюк та 11-річний Нікіта Шульга, співавтори вже доволі відомого проекту «Компола». Він полягає у правильному компостуванні органічних відходів шкільної їдальні у спеціалізованій математичній школі №17, де навчаються наші герої. Софія-Христина та Нікіта дивляться у майбутнє і мають великі плани, один з них — виступ на конференції «Завтра_2037». А поки що вони розповідають про свій проект. 

Як ми придумали «Комполу»

Нікіта: Якби у мене була чарівна паличка, я б зробив так, щоб стало чистіше, щоб люди не були такі бідні, щоб стало жити набагато краще, щоб можна було жити, а не виживати. Для вирішення першої задачі і існує «Компола». Ми придумали наш проект ще наприкінці минулого літа, коли я розмовляв з мамою, і вирішив, що треба діяти. А коли почався навчальний рік, я підійшов до Соні і запропонував їй нашу ідею. Вона погодилась.

Софія-Христина: Вдома ми компостуємо відходи вже три роки, але не в компостері, як ми зараз робимо в нашому проекті, а в компостній ямі. У нас за містом є будинок, і ми там компостуємо. Пластмасу ми використовуємо, щоб робити годівнички, а папір спалюємо в каміні. Ми це робимо, щоб всім іншим людям і нашим рідним було легше знаходитися в цьому світі, щоб було менше сміттєзвалищ. От чому виникла проблема у Львові? Вони просто не знали, куди вивезти своє сміття. А якщо екологія буде просуватися так, як це було влітку у Львові, то посмутніє наша планета, і нам буде важче жити.

Хто нам допомагає

Нікіта: У принципі всі вчителі підтримали наш проект.  Когось це зацікавило більше, когось – менше, але в принципі всі віднеслися позитивно. Так само і однокласники дуже позитивно сприйняли нашу ідею.

Софія-Христина: У нас є однокласниця Даша, дуже активна. Вона розказує про наш проект, робить цікаві пости, розповсюджує інформацію про нього у різних гуртках і дома теж сортує сміття. Вона допомагає поширювати наш проект.

Нікіта: Нам допомагає і моя мама, вона одна з кураторів «Комполи», а також Софійчина мама, а ще нас курує наша вчителька з навколишнього світу.

Як ми компостуємо органічні відходи

Софія-Христина: Після того, як у нас закінчилися уроки, ми виносимо органічне сміття і викидаємо його в компостер. Також нам допомагають однокласники, якщо ми їдемо кудись з якоюсь лекцією і не можемо цим зайнятися. Тоді ми їх просимо, щоб вони винесли наші відходи. Разом з нами свої відходи компостують вже 32 школи по всій Україні.

Що ми плануємо на майбутнє

Нікіта: В майбутньому ми хочемо розширити наш проект, так, щоб він вийшов на державний рівень. Тому що іноді було таке, що школи з підозрою відносились до компостування, бо в законі це не прописано. І взагалі цим майже ніхто не займався і не займається, тому в школах бояться. Наше мета – зробити все, щоб держава дозволила компостувати органічні відходи.

Розмовляла Галина Ковальчук. Фото: Олена Владико

— Читайте також: Эковоспитание детей в Украине: 5 важных критериев