Королева Данії позбавила Премію Андерсена патронату через росіян в журі

06.01.2023

Королева Данії Маргрете ІІ відмовилася від патронату над Премією Ганса Крістіана Андерсена, якою нагороджують письменників та ілюстраторів дитячих книжок за значний внесок у літературу. Підставою стало призначення головою журі російської ілюстраторки Анастасії Архіпової. Згадка про патронат над премією вже зникла з переліку на сайті Королівського палацу, а також із сайту Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY). Про це повідомляє данське видання DR.

 

Видання зазначає, що Архіпова отримала безліч нагород, є професоркою Художньої академії та президенткою профспілки ілюстраторів, а також входить до правління Московської асоціації художників (MOCX), яка дуже активно займається пропагандою війни. Зокрема, нещодавно асоціація провела кампанію з популяризації «спецоперації» та мобілізації серед населення, що має сприяти «возз’єднанню історичних руських земель». На малюнках російський солдат зображений як «героїчний месник», який «карає українських фашистів».

У коментарі данському виданню DR Архіпова намагалася заперечити свій зв’язок із МОСХ, проте згодом визнала, що чотири роки тому їй запропонували місце в раді директорів. Проєкт асоціації Архіпова назвала «огидним» і відхрестилася від нього.

«Я вперше бачу проєкт, і я в ньому не беру участь. Звичайно, я не хочу, щоб мене асоціювали з таким “мистецтвом”… Заклики до знущань на основі національності — це саме те, чого хочуть ті, хто розв’язує війни. Я всім серцем сподіваюся, що ця жахлива ситуація скоро закінчиться», — написала вона, додавши, що хоче піти з МОСХ і що «заздалегідь» відчуває до себе ненависть за це.

Видання зазначає, правління IBBY Denmark звернулося до IBBY International, закликавши їх усунути з посад не лише голову журі Премії Анастасію Архіпову, а ще і віцепрезидента міжнародної ради Дениса Безносова, який працює в Російській державній дитячій бібліотеці.

Премію Ганса Крістіана Андерсена присуджують раз на два роки. Раніше її отримали, зокрема, Астрід Ліндгрен, Туве Янссон, Марі-Од Мюрай, Сюзі Лі. IBBY — некомерційна організація, заснована в 1953 році, яка має представництва у 80 країнах. 26 лютого 2022 року IBBY виклала заяву «щодо українського конфлікту», в якій висловила підтримку Україні.  Проте 18 листопада IBBY оголосила список журі, яке очолила російська ілюстраторка Анастасія Архіпова. Після цього низка представництв IBBY, зокрема у Швеції, Норвегії, Фінляндії, Литві, Латвії, Естонії, Бельгії, Молдові та Україні почали вимагати відправити її у відставку.