Літературна аптечка: 7 книжових новинок для зцілення душі

Тривога, безсоння, розбите серце? Читайте!

01.04.2019

Книжки як ліки — це не нова ідея, але у буквальному сенсі слова «Літературна аптека» відкрилася у Флоренції наприкінці минулого року (Piccola farmacia letteraria, via di Ripoli 7/R, Firenze, Italy). Власниця незвичної книгарні, Елена Моліні, зібрала 70 категорій хворобливих станів душі та книжкових «ліків» від них. Книжки від тривоги, депресії, розбитого серця, стресу. Спробуємо і ми дати свої рекомендації, для тих, кому зараз непереливки.

Сніданок із Борджіа

ДіБіСі П’єр, «Вавилонська бібліотека»

Безсоння. Якщо у вас безсоння, значить ніякі чаї та пігулки не подіяли, інакше ви би вже спали. Тоді треба зробити «клин клином» — прочитати щось таке, від чого взагалі спати не можна. Роман лауреата Букерівської премії про те, що Жан-Поль Сартр був правий. Отже сюжет: через туман та негоду літак молодого американця Аріеля Панека, який летить на конференцію програмістів до Амстердаму, сідає у англійському Станстеді. Хлопцю треба десь переночувати і він обирає неправильний готель. Там не працюють телефон та інтернет, а якась дивна родина зібралась щось святкувати. Невдовзі Панек усвідомлює, що попався у підступне павутиння чужих секретів, з якого він, можливо, не знайде виходу.

Видозмінений вуглець

Річард К. Морган, «КМ-Букс»

Нудьга. Нудно?! Тоді вам — суміш з високоякісної наукової фантастики та нуарного детектива. Неймовірно цікава й динамічна історія про колишнього посланця ООН Такеші Ковача, який живе бранцем у новому тілі після однієї з своїх болючих смертей. Закинутий за сто вісімдесят світлових років від домівки, новий міжзоряний герой несподівано опиняється всередині масштабної змови, жахливої навіть за мірками суспільства, в якому «існування» можна купувати і продавати.

Дім, в якому

Маріам Петросян, #книголав

Депресія. Можна, звісно, спробувати й гумор. Або пригоди. Відволіктися. Але це не вирішить радикально вашої проблеми. Дуже важливо знати, що ви не самі у своєму стані. Що світ не чорно-білий, він складний, і жити можна у безліч способів, але є одна загальна рекомендація — краще обирати добро й світло. Відомий роман вірменської авторки Маріам Петросян — це однозначно нелегке чтиво, але це визначний твір, дії якого розгортаються в особливому центрі для дітей з інвалідністю, де вони живуть повністю ізольовані від реальності. І це не просто дім, а цілий Всесвіт.

Чаротворці

Террі Пратчетт, «Видавництво Старого Лева»

Тривога. Не бійтеся, наш добрий і чудовий світ боронять такі щирі героїчні невдахи, що все не просто скінчиться добре — у процесі буде ще й дуже смішно, бо це ж Пратчетт! Перед вами третя книжка підциклу «Ринсвінд» із серії «Дискосвіт». Коли молодий чарівник відкриває в собі сильнішу магію, ніж була у його попередників, він може збитися «зі шляху праведного» і стати звичайнісіньким брутальним диктатором. Хто наверне його «до істини»?  Команда кумедних «анти-героїв»: чарівник-невдаха Ринсвінд, крута геройка Коніна і рвучкий герой-початківець Найджел. Словом, трійко у човні, не рахуючи… капелюха. Так, у них ще є чарівний капелюх, який не просто «шапка», а окрема, вельми харизматична особистість!

Дружина доглядача зоопарку

Діана Акерман, «Book Chef»

Самотність. Коли ви самотні, головне — відродити віру у людську взаємопідтримку, яка найяскравіше проявляється у часи великих випробувань. В основі сюжету цього бестселера — реальна історія про євреїв варшавського гетто, яких ховали від неминучої смерті власники зоопарку. Подружжя Жабинських врятувало таким чином протягом війни близько трьохсот людей. Дружина доглядача зоопарку, відважна і чуйна жінка, допомогла зневіреним і зляканим людям у ті надскладні воєнні дні. Шукайте допомоги, надавайте допомогу — і ви ніколи не будете самотніми.

Помаранчевий сад

Ларрі Трамбле, «Видавництво Анетти Антоненко»

Гнів — важке почуття. Бажання помсти не втамуєш так просто, особливо якщо втратити довелося щось дуже цінне. Близнюки Азіз та Амед знають, як це, коли в затінок помаранчевого саду вривається війна і вбиває твоїх рідних. І нічого крім помсти немає в тобі, нічого, крім бажання принести найбільшу жертву, аби позбутися пекучого болю. Але хтось з героїв — чистий душей, а хтось — брехун. Роман про фанатизм і мучеництво, про велику трагедію і наш сучасний світ. «Помаранчевий сад» — один із найважливіших для квебекської літератури — отримав Премію продавців книг Квебеку й Літературну премію колегіантів, його опублікували у 15-ти країнах і поставили в театрі.

Ловець океану

Володимир Єрмоленко, «Видавництво Старого Лева»

Розбите серце. Італійська письменниця Стефанія Бертола якось написала про міф Аріадни і Тесея: герой скористався чарівною ниткою Аріадни, аби вийти з лабіринту Мінотавра, а потім покинув дівчину на острові Наксос. Вона там дуже довго плакала і сумувала, її голосіння почув не якійсь там дядечко, а бог Діоніс. І втішив її — налив келих сонячного вина, зробив своєю дружиною, а після смерти помістив її на небо, серед зірок. Мораль? Бертола пише: «Якщо тебе покинув твій герой — заспокойся: наступний коханий буде богом!» Про роман Єрмоленка написано багато, це об’єктивно найкращий з сучасних українських романів про любов, життя, егоїзм та право на щастя на тлі давньогрецького епосу.

— Читайте также: Fantastic: 7 книжок від українських авторів фентезі та фантастики