Марина Захарова: «Якщо талант яскравий, він проявляється рано, і не помітити його не можливо»

Як прищепити любов до музики та виховати маленького Моцарта

12.05.2017

Яскрава й талановита співачка, піаністка і композитор Марініта, вона ж енергійна та турботлива мама чотирьох дітей Марина Захарова, дружина героя нашої рубрики про батьківство правозахисника Бориса Захарова, розкриває секрети виховання музично освічених дітей.

Марина почала співати у 10 місяців, в 4 роки батьки записали її до гуртка співу, а в 5 років — віддали до музичної школи, не піддаючи сумніву те, що музика — це покликання доньки. Зараз у Марини і Бориса четверо дітей і всі вони у цікавляться музикою, знають та грають її. Але як займатися музичним вихованням у «не-музичних» родинах?

Як прищепити любов до музики у маленьких дітей?

Для того, щоб діти полюбили музику, їм достатньо просто слухати її. Зазвичай, маленькі діти слухають музику, яка звучить у домі, яку слухають старші, а також музику з мультфільмів. Завдяки стрімкому розвитку технологій змінюється спосіб сприйняття інформації. Ми в дитинстві більше читали і слухали, а сучасні діти більше дивляться. Зараз величезна кількість джерел інформації, серед якої треба знаходити те, що варте уваги. Коли діти підростають, дуже важливо не тиснути на них. Їхні смаки можуть відрізнятися від наших, і це нормально. До того ж, смаки з часом змінюються, сьогодні дітям подобається одне, а завтра – інше. Треба ненав’язливо оберігати дітей від вульгарної і банальної масової культури, але ні в якому разі не тиском і заборонами.

Які музичні твори корисно слухати дітям?

Існують різні методології у цій сфері, розробки психологів, яку музику корисно слухати дітям і вагітним жінкам. У Харківській філармонії проводився цикл лекцій-концертів класичної музики для майбутніх мам і маленьких дітей «Ефект Моцарта». Я цю тему не вивчала. Дитині має бути цікаво. Думаю, можна взяти будь-який музичний твір (я не маю на увазі попсу) і погратися з дитиною в таку гру – прослухати і спитати: «Що ти уявляєш під цю музику?». Попросити намалювати картину, дати назву твору, порівняти з назвою, яку дав автор. Це розвиває уяву і привчає до сприйняття музики.

Як зрозуміти, що у дитини є музичний слух?

Якщо дитина запам’ятовує музику, впізнає, звідки вона (з якого мультфільму чи фільму, якого героя характеризує), це означає, що в неї є музичний слух і музична пам’ять. Ну а якщо може проспівати цю музику правильно, то в малюка хороша координація між слухом і голосом, він вміє правильно інтонувати. Я, наприклад, роблю з Дінарочкою так (їй два з половиною роки): граю на фортепіано музику з різних мультфільмів або іншу музику, яку вона знає. Вона відповідає мені, що це за музика і навіть співає зі мною. Коли я була підлітком, я грала у схожу гру з молодшим братом і сестрами: я грала музику, вони стояли по обидва боки від мене, хто перший впізнавав, той натискав на клавішу і відповідав. Це могла бути будь-яка музика: з аудіо-казок, реклами, популярні пісні, класичні твори (за умови, що діти їх чули і можуть упізнати). А завданням могло бути, наприклад, не тільки сказати, звідки ця музика, а і кому з героїв серіалу чи фільму належить певний лейтмотив.

Зараз наша дочка Міріам (їй 10 років) серйозно займається музикою. Вона не уявляє себе без цього, так саме, як і я у дитинстві. Аня більше цікавиться рукоділлям, акторською майстерністю, режисурою, трохи грає на фортепіано і гітарі. Давид теж безперечно має музичні здібності, але ще не визначився, на чому хоче грати.

Я почала співати у 10 місяців. В 4 роки мене віддали до гуртка співу, у 5 років – до музичної школи. Мої батьки вже тоді були впевнені, що це не для загального розвитку, що музика – моя майбутня професія. Потім було Харківське музичне училище (теоретичний відділ) і Харківська консерваторія (теоретичне та естрадно-джазове відділення).

Що робити, якщо музичний талант розгледіли пізно?

Якщо талант яскравий, він проявляється рано, і не помітити його не можливо. Але я вважаю, що не обов’язково починати займатися музикою, скажімо, у 5 років. Є приклади, коли займатися починають у підлітковому віці і згодом досягають неймовірних висот. В такому віці діти і фізично більш підготовлені, і краще усвідомлюють, навіщо їм це навчання (а не тому, що батьки захотіли). Головне – талант і бажання зрушити гори. У нас є друг – відомий польський музикант Кшиштоф Кобилінський. Йому десь 60 років. Він математик, який грав у рок-групі в 70-ті. У сучасній Польщі він став крупним бізнесменом у сфері дитячих іграшок, а згодом у віці 50 років повернувся до музики, обладнав собі студію і став запрошувати найкращих музикантів для джем-сешнів і записів. За 10 років він з любителя перетворився на провідного сучасного музиканта. Це приклад того, що навчатися і починати кар’єру професійного музиканта ніколи не пізно.

Яка музика звучить у вашому домі?

Я люблю різноманітну етнічну музику: ромську, єврейську, балканську, перську, тюркську, арабську, африканську, латиноамериканську та іншу, люблю класику, джаз, класику рока. Найулюбленіші мої групи – ті, що грають у стилі global music і поєднують у своїй творчості етнічну музику з класикою та джазом. У нас вдома постійно звучать ізраїльські групи Yemen Blues, Gulaza, Debka Fantasia, Омер Авіталь, Авішай Коен, Аві Авіталь. Мене надзвичайно цікавить сефардська музика – музика євреїв, що жили в Іспаніі до кінця XV сторіччя, а потім були змушені покинути країну під тиском переслідувань. Вони розмовляли прекрасною мовою – ладіно, або сефардською. Зараз дуже невелика кількість людей у світі розмовляє цією мовою. Але до нас дійшла колоритна музична спадщина, і вона неймовірно надихає!

Ще одне моє захоплення – азербайджанська музика. Слухаю мугам, народні пісні у виконанні різних музикантів. Особливо люблю майстрів мугама Аліма Гасимова, Гюлю Мурадову, Назакет Теймурову. Ну а Вагіфа Мустафазаде і його дочку Азізу я вважаю своїми вчителями. Моя мама – велика фанатка ромської музики, а їй ця любов передалася від її мами, моєї бабусі. На цій музиці я росла. Це музика, без якої не було б мене. Я наповнена цією музикою – музикою, яку люблю. Мені навіть здається, що я з неї зроблена! Ну і, звичайно, українська музика. Український мелос і українська мова – одні з найпрекрасніших у світі. Все це – мої складові, які перемішуються і створюють єдине ціле.

Які музичні смаки у членів вашої родини?

Аня і Міріам люблять джаз, рок, соул. Давид любить середньовічну музику і музику, яка має історичне романтичне забарвлення – саундтреки до фільмів про середньовіччя, стародавній світ або фентезі. З чоловіком наші смаки майже повністю збігаються. А коли ми познайомилися у 1997 році, ми слухали геть різну музику, і єдине, на чому наші смаки співпали, була рок-опера Jesus Christ Superstar, яку кожен з нас знав напам’ять.

Мені пощастило грати з чудовими музикантами. Серед них — гітарист Діма Горелік, угорський гітарист Ференц Бернат, київський гітарист Євген Седько, ізраїльські музиканти: Марк Еліяху (кяманча), Амір Перельман (уд, бузукі – орієнтальні струнно-щипкові інструменти ), Амір Шахсар (кавал, ней – східні духові інструменти), кримськотатарський акордеоніст Шевкет Зморка. З перкусіоністом Орханом Агабейлі ми граємо разом вже майже 13 років.

Як діти «переживають» ваші гастролі?

Діти не дуже люблять, коли ми їздимо на гастролі. Але, напевно, вони вже звикли до цього. Сім’я для нас на першому місці, тому ми намагаємося не планувати довгих гастрольних поїздок. За нашої відсутності з дітьми залишаються батьки Бориса. Іноді ми їздимо на гастролі з дітьми. Це, звісно, трохи важче, але набагато веселіше! З усіма дітьми до 2 – 2,5 років я їздила на гастролі разом, бо годувала грудьми. Гастролі – це завжди пригоди і яскраві враження: від архітектури, атмосфери міст, спілкування, все це робить життя барвистим. Ми виступали в Ізраїлі, Польщі, Угорщині, США, Німеччині, Франції, Італії. Ну і, звичайно, цікаво подорожувати з концертами містами України.

Беседовала Татьяна Гордиенко

— Читайте также: Классическая музыка для детей разных возрастов