Masculinity Today: Що українські чоловіки думають про жінок, батьківство та домашні обов’язки

Дослідження UNFPA

15.06.2018

Що впливає на формування особистості чоловіка? Наскільки українці готові до рівного розподілу домашніх обов’язків? Якою є ідеальна дружина в очах українських чоловіків? Відповіді на ці та інші запитання шукали автори першого національного дослідження «Сучасне розуміння маскулінності: ставлення чоловіків до ґендерних стереотипів і насильства щодо жінок». Результати опитування напередодні презентувало Представництво Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні (UNFPA). Дослідження проводилося на основі підходів Міжнародного обстеження чоловіків з питань ґендерної рівності. Участь в ньому взяли понад 1,5 тисячі чоловіків віком від 18 до 59 років з усіх регіонів України, окрім Автономної Республіки Крим. WoMo наводить вибрані тези з дослідження UNFPA.

Якою, на думку чоловіка, має бути «гарна дружина»?

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Головною рисою «гарного чоловіка» опитувані найчастіше називали належне фінансове забезпечення родини. Натомість образ «гарної дружини» містить низку обмежень і вимог.

Хлопець, 18 років: «Вона має бути привітною, врівноваженою та турботливою, щоб чоловікові хотілося поверталися додому кожного дня».

Чоловік, 39 років: «Для мене гарна дружина – це, звичайно, й зовнішність, і внутрішній світ, і взаєморозуміння, вірність, поступливість».

Чоловік, 64 роки: «Жінка має слідкувати за власною зовнішністю, дітьми та господарством, щоб в родині був комфорт і взаєморозуміння».

Чи долучаються чоловіки до виконання домашньої роботи?

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Не дивлячись на те, що усних коментарях чоловіки визнають свою здатність здатні самостійно виконувати більшість домашньої роботи, розподіл повноважень та обов’язків у домогосподарствах, за результатами дослідження, зберігає ознаки традиційної сім’ї. На чоловіків переважно покладають обов’язок фінансового забезпечення родини. Жінки натомість мають доглядати за дітьми та опікуватися домашніми справам.

При чому абсолютна більшість опитуваних чоловіків (89%) задоволені розподілом домашньої роботи у власній родині. З них кожен п’ятий вважає, що цим співвідношенням задоволена і їх дружина/партнерка.

Автори дослідження зазначають, що поширення подібних уявлень про розподіл обов’язків закріплює в суспільній свідомості «належні» соціальні ролі та функції жінок і чоловіків. Зрештою це може визначати сприйняття «меншовартості» жінок у суспільстві, обумовлювати їхнє залежне та навіть підлегле становище в ієрархії сімейних відносин.

Чи налаштовані чоловіки на відповідальне батьківство?

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Обговорення в фокус-групах показало, що приклад стосунків у батьківській родині суттєво впливає на ставлення чоловіків до батьківства та подружніх стосунків.

Хлопець, 16 років: «У мене батька не було, виховувала мама. Мені здається, що більша частина виховання повинна лежати на матері, оскільки вона ближче до дитини».

Чоловік, 42 роки: «Доки дитина маленька, для неї важливий зв’язок з матір’ю, тому саме жінки мають опікуватися дошкільнятами. Чоловіки можуть долучатися до виховання вже пізніше, у підлітковому віці, коли треба пояснювати певні речі, пов’язані з дисципліною, відповідальністю, дорослішанням».

З іншого боку, несприятливий досвід дитинства призводить до протилежної реакції, коли чоловіки свідомо прагнуть не повторювати помилок своїх батьків.

Одружений чоловік, 39 років: «Мною батько не цікавився взагалі – і на шкільні збори не ходив, і гуляв зі мною. Тому я на власному досвіді прийняв рішення, що я цікавлюся життям своїх дітей. Я їх і до дитячого садка відводив, і до школи, і з вчителями розмовляю, намагаюся всіляко брати участь у їхньому житті».

Неодружений чоловік, 32 роки: «Мій батько до сорока років сам був, як дитина – мультики по телевізору дивися цілими днями. Родинними справами взагалі не цікавився. Я в жодному разі не хочу ставати схожим на нього».

Як чоловікі сприймають жінок у суспільстві та в родині?

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Близько 80% респондентів погоджуються з думкою, що що жінки можуть бути такими ж кваліфікованими фахівцями в своїй справі, як і чоловіки, так само добре виконувати професійні завдання, та повинні отримувати рівну з чоловіками заробітну плату за роботу однакової цінності.

Водночас 82% опитуваних переконані, що на ринку праці існує поділ на певні «жіночі» та «чоловічі» професії, а 40% респондентів загалом погодилися з твердженням, що чоловіки є кращими бізнесменами, ніж жінки. Автори дослідження зазначають, що подібні уявлення зміцнюють ґендерну сегрегацію в сфері зайнятості. Це призводить до зосередження жіночої праці в менш оплачуваних видах економічної діяльності та на менш престижних посадах, та посилення ґендерної нерівності в суспільстві.

Дізнатися більше про проблематику ґендерної рівності в Україні ви зможете, долучившись до HeForShe Congress, який відбудеться 6 липня у Києві. Вхід безкоштовний за попередньою раєстрацією.

Захід відбудеться 6 липня за адресою: Київ, вул. Липківського, 1-А, концерт-хол «Оазис».

HeForShe – це глобальний рух солідарності, заснований структурою Організації Об’єднаних Націй ООН Жінки, яка зосереджує свої зусилля на досягненні ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок. Водночас, це глобальна платформа, яка залучає чоловіків та хлопців з усіх куточків світу як агентів змін, які вірять у те, що ґендерної рівності можливо досягти за нашого життя. Приєднуйтесь на www.heforshe.org

– Читайте також: Дорж Бату: «Коли жінка не може вільно обирати, якою їй бути і чим займатися – це середньовіччя»