Математик Мері Джексон була однією з невеликої групи афроамериканських жінок, які працювали авіаційними інженерами, яких називали “людьми-комп’ютерами”, в NASA в космічну еру.
Хто така Мері Джексон?
Математик Мері Вінстон Джексон досягла академічних успіхів у часи расової сегрегації. Її математичні та наукові навички принесли їй звання “людини-комп’ютера” в NASA, а пізніше вона стала першою темношкірою жінкою-інженером NASA.
Окрім виконання важливої ролі в розвитку космічної програми, вона допомагала іншим жінкам та представникам меншин просуватися по кар’єрних сходах.
Джексон померла в лютому 2005 року у віці 83 років. Історія її новаторського внеску в NASA була пізніше драматизована у фільмі 2016 року “Приховані фігури“.

Ранні роки
Мері Вінстон Джексон народилася 9 квітня 1921 року в Гемптоні, штат Вірджинія, в родині Елли та Френка Вінстонів. Вона навчалася в школах для темношкірих у Гемптоні та з відзнакою закінчила підготовчу школу імені Джорджа П. Фенікса в 1937 році. П’ять років потому вона отримала два ступені бакалавра з математики та фізики в Гемптонському інституті.
Таланти Мері Джексон
Після коледжу Джексон працювала на різних роботах, включаючи вчительку, бухгалтера та адміністратора на рецепції.
Потім, у 1951 році, вона знайшла роботу в Національному консультативному комітеті з аеронавтики NASA в Ленглі, штат Вірджинія. Вона працювала в секції “Західні комп’ютери” як науковий математик — відома на той час як “людина-комп’ютер”.
У 1953 році вона перейшла до відділу досліджень стисливості NASA

Робота в умовах сегрегації
Хоча Виконавчий указ президента Франкліна Д. Рузвельта № 8802 забороняв дискримінацію в оборонній промисловості, законодавство штату Вірджинія все ще застосовувало сегрегацію на робочому місці. У всіх робочих приміщеннях були окремі туалети та їдальні, позначені як “для білих” або “для кольорових”. У їдальні компанії “білі” могли вибирати собі їжу та сидіти в обідній залі. Чорношкірі повинні були робити замовлення на їжу в працівника їдальні, а потім повертатися до своїх столів і їсти, що Джексон вважала приниженням.

Перша темношкіра жінка-інженер NASA
Після кількох місяців “окремого та нерівного” розміщення Джексон це набридло. Вона думала про звільнення, але випадкова зустріч із керівником змінила її думку. Вислухавши її скарги, він запропонував їй працювати на нього, і вона погодилася. Він швидко побачив її потенціал і заохотив її відвідувати інженерні курси.

Згодом її підвищили до авіаційного інженера, зробивши її першою темношкірою жінкою-інженером NASA, і вона набула досвіду роботи з аеродинамічними трубами та аналізу даних експериментів з польотами літаків.
Віддача через допомогу іншим
До 1978 року Джексон змінила посаду на адміністратора з людських ресурсів. Вона працювала як менеджер Федеральної жіночої програми в Управлінні програм рівних можливостей, так і менеджер Програми позитивних дій.

З того часу і до виходу на пенсію в 1985 році вона допомагала іншим жінкам та представникам меншин просуватися по кар’єрних сходах, радячи їм вчитися та брати додаткові курси, щоб підвищити їхні шанси на підвищення.

Смерть і спадщина “Прихованих фігур”
Протягом своєї кар’єри Джексон входила до багатьох рад та комітетів організацій, включаючи “Дівчата-скаути Америки”, і була відзначена численними благодійними організаціями за її лідерство та служіння.
Вона померла у віці 83 років 11 лютого 2005 року в будинку для літніх людей “Ріверсайд” у Гемптоні, штат Вірджинія.
У 2016 році історія Джексон та її колег з NASA Кетрін Г. Джонсон і Дороті Джонсон Вон, які розраховували траєкторії польотів для проєкту “Меркурій” та програми “Аполлон” у 1960-х роках, вийшла на великий екран у фільмі “Приховані фігури”. Джанель Моне зіграла Джексон у фільмі.
У 2018 році було оголошено, що початкову школу імені Джексона в Солт-Лейк-Сіті, штат Юта, названу на честь президента Ендрю Джексона, буде перейменовано на початкову школу імені Мері В. Джексон на честь новаторської інженерки NASA.

У червні 2020 року NASA перейменувало свою штаб-квартиру у Вашингтоні на Штаб-квартиру NASA імені Мері В. Джексон.