Музична грамота: 11 анімаційних лекцій від TED

Як наш мозок вигадав музику і чому її полюбив

Музична грамота: 11 анімаційних лекцій від TED
05.12.2017

Музика супроводжує нас скрізь — вдома, в кіно, в театрі та навіть у громадському транспорті. Ми можемо носити її із собою у плеєрі та навчитися грати на струнних чи клавішних інструментах, не купуючи гітари чи роялю, а просто завантаживши додаток на смартфон. Вона заспокоює або веселить, а іноді під неї хочеться трохи посумувати. Чому ж музика така важлива для нас? Чому комусь подобається її створювати, а комусь слухати? Чому наш мозок реагує на неї, немов феєрверк, «вибухаючи» та радіючи? На всі ці питання знають відповіді вчені-спікери TED.

Чому гра на музичних інструментах є корисною для мозку/How playing an instrument benefits your brain

Коли ми слухаємо музику, більшість ділянок нашого мозку активізуються. А гра на інструменті більш схожа на комплексне тренування всього мозку. Що ж відбувається у нас в голові? Аніта Коллінс розповідає про те, що відбувається в мозку у музикантів, коли вони грають, і які є довгострокові позитивні ефекти такої розумової вправи.

Як читати музику/How to read music

Нотне письмо для музиканта так само важливе, як сценарій для актора. Вона підказує виконавцеві, що грати, повідомляючи про висоту нот, і коли грати, вказуючи ритмічний малюнок твору. Записана на аркуші паперу мелодія може виглядати дуже складною, але варто лише почати розбиратися в базових складових, таких як ноти, такти і ключі, й ви вже готові грати самостійно! Тім Хансен розповість вам про основні елементи, необхідні для читання нотного письма.

Музика та творчість Стародавньої Греції/Music and creativity in Ancient Greece

Гадаєте, що справді любите музику? Ви й не уявляєте собі, як її обожнювали давні греки! Кожен аспект їх життя мав власну пісню, свої мелодії мали історики, поети, актори театру, спортсмени і навіть астрономи. Насправді, музика була настільки важливою для грецького філософа Платона, що він стверджував, що музика, яку ми слухаємо, безпосередньо впливає на нашу етику. Та вченого Тіма Хансена цікавить те, що б сказав Платон про музику, яку ми слухаємо сьогодні?

Чому ми любимо повторення у музиці/Why we love repetition in music

Скільки разів хор повторює одні й ті самі слова у вашій улюбленій пісні? Скільки разів ви слухали цей хор? Повторення в музиці — це не лише особливість поп-пісень, це глобальне явище. Чому? Дослідниця Елізабет Хельмут Маргуліс розповість про основні принципи «експозиційного ефекту», детально демонструючи, як повторення долучає нас до музики та перетворює на її активних учасників, а не пасивних слухачів.

Музика та математика: геній Бетховена/Music and math: The genius of Beethoven

Як це можливо, що Людвіг ван Бетховен, якого вважають одним із найвидатніших композиторів усіх часів, створював музику, не чуючи ані звуку, бо хвороба відібрала його слух? Відповідь полягає в математиці! Вчена Наталія Сен-Клер на прикладі «Місячної сонати» проілюструє те, як Бетховен зміг передати емоції, створити гармонійну мелодію за допомогою математики.

Інший спосіб візуалізувати ритм/A different way to visualize rhythm

За стандартами нотного письма ритм позначається на музичній панелі за допомогою поєднання двох чи більшої кількості нот рискою та нанесенню нот на різні щабелі нотного стану. Але є й інші способи візуалізувати ритм. Джон Варні описує «метод колеса» для відстеження ритму і використовує його, щоб вирушити у музичну подорож по всьому світу.

Фізика гри на гітарі/The physics of playing guitar

Музика не лише пов’язана із математикою, але і з фізикою також. Ви дізнаєтеся як саме дерево, метал та пластик, з яких зроблено гітару, здатні створити ритм, мелодію та музику. Оскар Фернандо Перес детально розповість про фізику гри на гітарі, починаючи від того, яким чином створюється аккорд.

Як влаштовані мідні духові інструменти/How brass instruments work

Звідки у труби такий гучний звук? Що надає тромбону джазового звучання? Дослідник Ел Кеннон пояснює, що секрет зовсім не в матеріалі, з якого виготовлені інструменти, а в шляху, який проходить повітря — із легенів музиканта до горловини інструмента.

Чому ви повинні послухати «Чотири пори року» Вівальді?/Why should you listen to Vivaldi’s «Four Seasons»?

«Чотири пори року» Антоніо Вівальді — одна з найбільш відомих мелодій XVIII століття, яка звучить у багатьох фільмах, телевізійних передачах та рекламних роликах. Але в чому полягає її важливість, і чому вона така популярна? Бетсі Шварм відкриває таємниці історії, що ховається за цим музичним шедевром.

Секрети «Чарівної флейти» Моцарта/The secrets of Mozart’s «Magic Flute»

«Die Zauberflöte», або «Чарівна флейта», вважається однією з найграндіозніших опер в історії музики. І хоча на перший погляд вона може здатися дитячою казкою, в опері багато прихованої символіки. Джошуа Бортс розповість про елементи «Чарівної флейти», які продиктовані досить суперечливими відносинами композитора Моцарта з масонами.

Синдром нав’язливої мелодії: пісні, що застрягає в голові/Earworms: Those songs that get stuck in your head

Ви напевно помічали, що іноді в голові «застрягає» якась пісня або лише приспів? І ось вона звучить знову і знову, поки це не починає вас дратувати. Ви хочете здихатися її, але не виходить — вона повертається через деякий час. Елізабет Хельмут Маргуліс розповість про синдром нав’язливої мелодії — когнітивне явище, з яким стикається більше 90% людей мінімум раз на тиждень.

— Читайте також: Урок літератури: 11 відеолекцій від TED