На окупованій території зникла українська журналістка Вікторія Рощина: подробиці

05.10.2023

Українська журналістка-фрилансерка, лауреатка премії «Мужність у журналістиці» 2022 року Вікторія Рощина, зникла безвісти на окупованій росією території України.

Про це йдеться у заяві Міжнародного жіночого медіафонду (IWMF).

«Рощина зникла 3 серпня 2023 року на окупованій росією території, звідки вела репортаж. Відтоді про неї нічого не було чутно. Систематична цензура свободи слова в росії не може залишатися непоміченою або неконтрольованою. Вільна незалежна журналістика є важливою для інформування світової громадськості про реалії війни росії проти України», — наголосила виконавча директорка IWMF Еліза Ліс Муньос.

Читайте також: Українську журналістку та її чоловіка викрали росіяни: подробиці

Зазначимо, що у фонді закликали міжнародну спільноту звернути увагу на цю ситуацію та вимагають надати інформацію про місцеперебування Рощиної. Також IWMF закликає підтримати журналістів, які продовжують висвітлювати правду в умовах російського вторгнення в Україну.

У коментарі The Daily Beast батько журналістки Володимир Рощин розповів, що вона вирушила з України до Польщі 27 липня і через три дні мала дістатися окупованих росією територій на сході України — через Росію.

Востаннє батьки говорили з донькою 3 серпня, Вікторія сказала їм, що на кордоні її піддали ретельним перевіркам, які тривали декілька днів, але не уточнила, де саме вона перебуває. Вперше українська влада повідомила про зникнення журналістки 12 серпня, родина Рощиної подала офіційні заяви про зникнення жінки до СБУ, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини 21 вересня.

«Служба безпеки України підтверджує нам, що Вікторію утримує росія. Офіційні особи кажуть нам, що в російських в’язницях багато “заморожених” українських ув’язнених, і вона може бути серед них… Для моєї доньки журналістика була найважливішою справою в житті, вона була дуже віддана своїй професії. Я просив її пригальмувати після першого полону, казав: “Віко, я можу платити тобі зарплату, тільки, будь ласка, не йди на фронт”, але вона була непохитною, нестримною — вона не змогла припинити висвітлювати новини цієї війни на окупованих територіях для своїх читачів», — додав Володимир Рощин.

Читайте також: Журналістка Анжела Слободян випустила фільм «Навала» про окупацію Херсонщини: відео

За словами адвоката Української юридично-консультативної групи, яка надає юридичний супровід сім’ям зниклих безвісти українців, Євгенія Копалкіна, Росія утримує на окупованих територіях багато людей без офіційного статусу.

«Зниклих безвісти можна тримати в цих в’язницях місяцями без будь-якої допомоги адвокатів, їх неможливо знайти, якщо хтось, хто виходить на свободу, не скаже нам, що бачив їх», — зазначив він.

Читайте також: Американська журналістка отримала премію «Ґрейсі» за висвітлення війни в Україні

Російська правозахисниця, співзасновниця правозахисної організації «Меморіал», лауреатка Нобелівської премії миру 2022 року Світлана Ганнушкіна розповіла The Daily Beast, що подала запит про місцеперебування Рощиної до офісу російського омбудсмана Тетяни Москалькової.

«На жаль, я ще не отримала жодної відповіді. Відповідати можуть понад місяць, запитів багато», — сказала вона.