Найзворушливіші листи відомих батьків до своїх дочок

До дня батька пригадуємо слова знаменитих татусів, які вони писали своїм дочкам

Зворушливі листи відомих батьків, присвячені своїм донькам, надихають сучасників на відверті й щирі слова, адресовані своїм дівчаткам. І байдуже, що авторство деяких із них не доведено, а адресатами деяких листів є вигадані люди. Проте жодних сумнівів не викликає те, що ці рядки писали люди з великим серцем.

Келлі М. Фланаган — своїй доньці

Цей лист написав своїй чотирирічній дочці психолог та письменник Келлі М. Фланаган. За його словами, колись він їй прочитає своє послання. Але він також написав цей лист для всіх жінок, яким необхідно почути батьківські слова кохання, підтримки та участі.

«Дороге малятко. Я пишу тобі листа, сидячи у відділі косметики нашого місцевого супермаркету. Нещодавно товариш надіслав мені смс з іншого схожого відділу і сказав, що це одне з найбільш гнітючих місць у світі. Я хотів зрозуміти, що він мав на увазі. І ось зараз я сиджу тут і, здається, починаю з ним погоджуватися. Слова мають величезну силу, а слова у вітринах цього відділу — тим паче. Наприклад, «Незрівнянно за доступною ціною», «Непогрішно», «Бездоганний фініш», «Виблискуюча сила», «Роздягнися», «Кидаючи виклик віку», «Вибери свою мрію», «Майже гола», «Природна краса».

Коли у тебе росте дочка, ти розумієш, що вона така ж сильна, як і всі інші в будинку, це стихія, з якою треба рахуватися, це гаряча душа, наділена тим самим життям, тими ж дарами і пристрастю, що й душа будь-якого чоловіка. Але, сидячи у цьому відділі, ти також починаєш усвідомлювати, що більшість людей не бачитимуть її такою. Для них вона буде просто симпатичною мордочкою та тілом, яким можна насолодитися. І вони їй будуть говорити, що вона має виглядати певним чином, щоб мати бодай якусь цінність та вплив.

Келлі М. Фланаган з дочкою

Але у словах таки є сила, і, можливо, слова батька зможуть протистояти словам цього світу. Можливо, батькові слова зможуть позбавити доньку від цього сорому, який уже став нормою, і принести їй глибоке і непохитне почуття власної цінності та краси.

Батькові слова — це не якісь особливі слова, просто у них інше значення: виблискуюча сила. Нехай твоя сила буде не у твоїх нігтях, а в твоїй душі. Дорога, постарайся зрозуміти, хто ти є, і жити у світі з цим знанням — хай із трепетом, але наполегливо.

Знайди свою мрію. Але лише не на полиці супермаркету! Знайди місце умиротворення та спокою всередині себе. Саме там зростає справжня мрія. Зрозумій, що ти хочеш робити у цьому світі. І коли ти вже обрала, йди за цим віддано, чесно, не втрачаючи надії.

Гола. Цей світ хоче, щоб ти зняла свій одяг. Але, будь ласка, залиш його на собі. Натомість зніми з себе… боксерські рукавички! Не завдай ударів для видимості. Говори те, що у твоєму серці. Будь уразливою. Іди на ризик. Люби цей світ, який майже не знає, що означає любити себе. Роби це відкрито та самозабутньо.

Непогрішність. Завжди вір у те, що непогрішності немає. Це ілюзія, створена людьми, яких цікавить твій гаманець. Якщо ти вирішиш шукати досконалості, то нехай це буде непомильне милосердя — до себе та людей навколо тебе.

Виклик віку. Твоя шкіра покриється зморшками, твоя юність закінчиться, але твоя душа не має віку. Вона завжди знатиме, що означає грати, насолоджуватися та радіти. Будь ласка, кидай краще виклик старінню своєї душі.

Бездоганний фініш. Твій «фініш» не має нічого спільного з тим, як сьогодні виглядає твоє обличчя. Твій «фініш» — це про те, як виглядає твоє життя в останній день. Нехай роки твого життя стануть підготовкою до цього дня. Нехай тебе зістарить діяльне милосердя, зростай у мудрості, і нехай твоя любов виявиться такою величезною, що їй можна буде обійняти всіх людей. Нехай твій «бездоганний фініш» буде мирним прийняттям кінця і того, що буде за ним, і нехай він стане даром усім тим, хто тебе любить.

Малятко, ти любиш все рожеве і в рюшечках, і я, звичайно, зрозумію, якщо колись для тебе стане важливим макіяж. Але я молюся про те, що набагато важливішими для тебе будуть три слова — три останні слова, які ти щодня вимовляєш перед сном, коли я в тебе питаю: «Що в тебе найкрасивіше?» Ці слова такі яскраві, що жодного тонального крему їх не приховає. «Що в тебе найкрасивіше?» Те, що всередині.

Від мого серця до твого, твій батько.

Читайте також: День батька 2024: красиві привітання та побажання, листівки

Френсіс Скотт Фітцджеральд — своїй доньці Скотті

«Миле курча, я дуже суворо стежитиму за тим, щоб ти зробила все, що потрібно зробити. Будь ласка, напиши мені докладно, що ти прочитала французькою. Дуже добре, що ти почуваєшся зовсім щасливою, але ти знаєш, що я не дуже вірю у щастя. І у нещастя теж. І те й інше буває тільки у виставах, у кіно та книжках, а у житті нічого цього насправді немає.

Вірю я в те, що людина живе так, як сама на те заслуговує (за своїми талантами і якостями), а якщо не робити того, що потрібно, то доводиться розплачуватися за це, і не просто, а подвійно. Якщо у вас у таборі є бібліотека, попроси місіс Тайсон, щоб вона знайшла сонети Шекспіра, і прочитай сонет, де є такі рядки: «Чортополох нам солодший і миліший розтлінних троянд, отруєних лілій».

Фітцддеральд з дочкою

Рахунок із табору нехай надішлють мені, я оплачу. Тож ось тобі поради твого дурного батька.

Чого треба добиватися:

 • постарайся бути сміливою,
 • охайною,
 • добре працювати,
 • добре триматися на коні.

Чого домагатися не треба:

 • не намагайся, щоб ти всім подобалася і щоб твої ляльки не хворіли;
 • не роздумуй про минуле, а також про майбутнє і про те, що з тобою буде, коли виростеш;
 • про те, як би тебе хтось не випередив і про свої успіхи;
 • а також про невдачі, якщо вони відбуваються не з твоєї провини;
 • і про те, як боляче кусають комарі, а також мухи та інші комахи;
 • не роздумуй про своїх батьків. І про хлопчиків, і про свої розчарування. Як і про свої радощі або просто приємні відчуття.

Про що треба думати:

 • чого я в житті прагну;
 • я краще чи гірше за інших.

Люблю тебе.

Батько.

«Вірю я в те, що людина живе так, як сама на те заслуговує (за своїми талантами і якостями), а якщо не робити того, що потрібно, то доводиться розплачуватися за це, і не просто, а подвійно». 

Читайте також: Найкращі фільми про татусів для сімейного перегляду з дітьми

Чарлі Чаплін – доньці Джеральдіні

«Після твого імені — Джеральдіна — слідує моє прізвище — Чаплін. З цим прізвищем понад сорок років я смішив людей на землі. Але я плакав більше, ніж вони сміялися. Джеральдіно, у світі, в якому ти живеш, існують не лише танці та музика! Опівночі, коли ти виходиш із величезної зали, то можеш забути багатих шанувальників, але не забувай запитати у шофера таксі про його дружину. І якщо вона вагітна, якщо у них немає грошей на пелюшки для майбутньої дитини, поклади гроші їй у кишеню.

Придивляйся до людей! Дивись на вдів та сиріт. І хоча б один раз на день кажи собі: «Я така сама, як вони». Так, ти одна з них, дівчинко!  

Навіть біільше. Мистецтво, перш ніж дати людині крила, щоб вона могла злетіти вгору, зазвичай ламає їй ноги. І якщо настане день, коли ти відчуєш себе вище за публіку, відразу кидай сцену. На першому ж таксі їдь на околиці Парижа. Я знаю їх дуже добре! Там ти побачиш багато танцівниць на кшталт тебе, навіть красивіших, граціозніших, з більшою гордістю. Сліпучого світла прожекторів твого театру там не буде. Прожектор для них — Місяць.

Придивись гарненько, придивись! Чи не танцюють вони краще за тебе? Зізнайся, моя дівчинко. Завжди знайдеться той, хто танцює краще за тебе, хто грає краще за тебе.

Я помру, але ти житимеш. Я хочу, щоб ти ніколи не знала злиднів. З цим листом посилаю тобі чекову книжку, щоб ти могла витрачати, скільки забажаєш. Але коли витратиш два франки, не забудь нагадати собі, що третя монета — не твоя. Вона має належати незнайомій людині, яка її потребує. А таку легко знайти. Варто лишень захотіти побачити цих незнайомих бідняків, і ти зустрінеш їх усюди.Чаплін з дочкою

Твоє тіло прикрите лише шматком шовку. Заради мистецтва можна з’явитися на сцені й оголеним, але повернутися звідти треба не лише одягненим, а й чистішим. Я старий, і, можливо, мої слова звучать смішно. Але, на мою думку, твоє оголене тіло має належати тому, хто полюбить твою оголену душу.

Не страшно, якщо твоя думка з цього питання десятирічної давнини, тобто належить часу, що минає. Не бійся, ці десять років не зістарять тебе. Та як би там не було, я хочу, щоб ти була останньою людиною з тих, хто стане підданим острова голих. Я знаю, що батьки та діти ведуть між собою вічний поєдинок. Воюй зі мною, з моїми думками, моя дівчинко! Я не люблю слухняних дітей. І поки з моїх очей не потекли сльози на цей лист, я хочу вірити, що сьогоднішня різдвяна ніч — ніч чудес.

Мені хочеться, щоб сталося диво, і ти справді все зрозуміла, що я хотів тобі сказати. Чарлі вже постарів, Джеральдіно. Рано чи пізно замість білої сукні для сцени тобі доведеться вдягнути жалобу, щоб прийти до моєї могили. Зараз я не хочу засмучувати тебе. Тільки час від часу вдивляйся у дзеркало — там побачиш мої риси. У твоїх жилах тече моя кров. Навіть тоді, коли кров у моїх жилах охолоне, я хочу, щоб ти не забула свого батька Чарлі. Я не був ангелом, але завжди прагнув бути людиною. Постарайся і ти».

Читайте також: Що приготувати на День батька: смачні рецепти святкового столу

Альберт Ейнштейн  доньці Лізерль

«Я маю попросити тебе зберігати всі мої листи доти, доки ти вважатимеш це за необхідне. Роки або навіть десятиліття, поки ти не побачиш, що суспільство готове слухати і приймати те, чим я поділяюся з тобою.

Коли я запропонував теорію відносності, дуже багато людей не розуміли мене, і те, що я відкрию тобі зараз для передання людству, теж стикатиметься з нерозумінням. Я прошу тебе не зрозуміти, а прийняти те, що, пояснюючи, пишу нижче.

Існує дуже потужна Сила, якою досі наука не знайшла офіційного пояснення. Сила, яка поглинає та керує всіма іншими силами. Сила, яка відповідає за всі явища у Всесвіті, багатьох з яких ми ще не бачили і не пояснювали. Ця Сила — КОХАННЯ.

Коли вчені шукали єдину теорію Всесвіту, вони забули найпотужнішу та невидиму силу. Вчені не вважали за потрібне представити Любов у теорії Всесвіту. Вони знехтували силою гравітації, що змушує людей притягувати одне одного. Забули про найпотужнішу силу, що представляє Світло і просвітлює тих, хто її дає й отримує. Забули про Любов, що породжує і множить найкраще у нашому житті, що утримує людство від знищення у сліпій людській вузькості егоїзму.

Ми живемо та вмираємо за Любов, це наш Бог. Бог є Любовь наша. Завдяки Вселенській силі Любові ми можемо пояснити все, ми можемо знайти сенс нашого життя. Людство дуже довго ігнорувало Любов, бо боялося її. Можливо тому, що її неможливо контролювати, оцінити та пояснити з наукового погляду.

Я знайшов спосіб зробити Любов помітною завдяки моїй знаменитій формулі E = MC2. Якщо замість цього рівняння ми приймемо, що енергія для загального зцілення може бути отримана через любов, помножену на швидкість світла у квадраті, ми приходимо до висновку, що любов безмежна.Ейнштейн

Людство не впоралося зі спробами контролювати сили Всесвіту, вони обернулися проти нас. Для загального порятунку людству для лікування потрібно поринути в інший вид енергії.

Енергія Любові необхідна людству для виживання кожної живої душі Землі. Це єдина правильна відповідь і єдине правильне рішення. Тільки через Любов ми можемо знайти сенс у житті, зберегти світ і кожну розумну істоту. Тільки Любов допоможе нашій цивілізації вижити.

Потрібно вчитися ростити в собі й освоювати велику силу Любові в собі, моя люба Лізерль. Необхідно кожному, хто живе на землі, усвідомити і прийняти Вселенську Любов, її велику здатність перемагати і перевершувати все, що завгодно, тому що Любов — суть існування нашого життя.

Поки Людство ще не готове, до «бомби кохання» — досить потужного пристрою, здатного повністю знищити ненависть, егоїзм, брехню та жадібність людську, все те, що спустошує та знищує нашу планету. Але це поки що… Настане день і вчені обов’язково візьмуться за винахід любовної бомби. І кожен з тих, хто живе, кожен окремий індивід несе в собі невеликий, але потужний генератор Любові, буде до неї причетний. Не реалізована енергія Любові в кожному з нас уже давно чекає на своє звільнення.

Люди обов’язково навчаться давати й отримувати енергію Любові, люба Лізерль. Любов переможе і подолає все, тому що Любов — це енергія, і вона настільки велика, що здатна змінити все.

Я дуже шкодую, що не висловив свою любов. Можливо, вже пізно вибачитись, але час — відносний. Знай, люба Лізерль, я люблю тебе, завдяки тобі маю остаточну відповідь на питання свого життя. Твій батько, Альберт Ейнштейн».

Читайте також: Жаліються на поганий сон та постійну втому. Як оцінюють рівень свого здоровʼя українці

Гаррі Браун – дев’ятирічній дочці

У 1966 році інвестиційний аналітик Гаррі Браун написав своїй дочці листа, який досі цитують. Він пояснив дівчинці, що нічого у цьому світі, навіть любов, не можна сприймати як даність.

«Я подарую тобі одну просту правду, яку мені довелося засвоювати багато років. Якщо ти зрозумієш її зараз, ти збагатиш своє життя сотнями різних способів і це захистить тебе від багатьох проблем у майбутньому. Так ось: тобі ніхто нічого не винен.

Це означає, що ніхто не живе для тебе, дитино моя. Тому що ніхто не є тобою. Кожна людина живе для себе самої. Єдине, що він може відчути, — це своє власне щастя. Якщо ти зрозумієш, що ніхто не повинен тобі організовувати щастя, ти звільнишся від очікування неможливого.

Це означає, що ніхто не повинен тебе любити. Якщо хтось тебе любить, значить, у тобі є щось особливе, що робить його щасливим. З’ясуй, що це, намагайся зробити це сильнішим, і тоді тебе любитимуть ще більше.

Коли люди роблять щось для тебе, це відбувається тільки тому, що вони самі хочуть це зробити. Тому що в тобі є щось важливе для них — щось, що викликає у них бажання сподобатися тобі. Але зовсім не тому, що вони тобі винні. Якщо твої друзі хочуть бути з тобою, це не почуття обов’язку.

Ніхто не повинен тебе шанувати. І деякі люди не будуть добрі до тебе. Але в той момент, коли ти зрозумієш, що ніхто не зобов’язаний робити тобі добро, і що хтось може бути з тобою недобрий, ти навчишся таких людей уникати. Тому що ти їм теж нічого не винна.

Ще раз: ніхто тобі нічого не винен.

Ти маєш стати кращою насамперед для себе самої. Бо якщо у тебе вийде, то інші люди захочуть бути з тобою, захочуть давати тобі різні штуки в обмін на те, що ти можеш їм дати. А хтось не захоче бути з тобою, і причини взагалі будуть не в тобі. Якщо таке станеться, просто шукай інших відносин. Нехай чужа проблема не стає твоєю.Гаррі Браун

У той момент, коли ти зрозумієш, що любов і повагу оточення треба заслужити, ти вже не чекатимеш неможливого і ти не будеш розчарована. Інші не зобов’язані ділитися з тобою власністю, почуттями чи думками. А якщо вони це зроблять, то тільки тому, що ти це заслужила. І тоді ти зможеш пишатися любов’ю, на яку заслужила і щирою повагою друзів. Але ніколи не можна сприймати все це як належне. Якщо ти це зробиш, то ти всіх цих людей втратиш. Вони не «твої по праву». Домагатися їх та «заробляти» їх треба щодня.

У мене як гора з плечей упала, коли я зрозумів, що мені ніхто нічого не винен. Поки я думав, що мені належить, я витрачав жахливу кількість зусиль, фізичних та емоційних, щоб отримати своє. Але насправді ніхто не зобов’язаний мені гарною поведінкою, повагою, дружбою, ввічливістю чи розумом. І в той момент, коли я це зрозумів, я почав отримувати набагато більше задоволення від усіх своїх стосунків. Я сфокусувався на людях, які хочуть робити речі, які мені від них потрібні. І це допомогло мені — з друзями, бізнес-партнерами, коханими, продавцями та незнайомцями. Я весь час пам’ятаю, що можу отримати те, що мені потрібне, тільки якщо увійду у світ свого співрозмовника. Я маю розуміти, як він думає, що вважає важливим, чого він зрештою хоче. Тільки так я можу отримати від нього щось, що мені потрібно. І тільки зрозумівши людину, я можу сказати, чи потрібно мені від неї насправді щось.

Не так просто підсумовувати в одному листі те, що мені вдалося зрозуміти за багато років. Але, можливо, якщо ти перечитуватимеш цього листа кожне Різдво, його сенс буде для тебе з кожним роком трохи ясніше.

НІХТО ТОБІ НІЧОГО НЕ ВИНЕН.

Читайте також: Смак життя: 4 кінострічки про етику їжі та Slow Food

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram