Не їж сніг — горло болітиме: Міфи, профілактика та надійні засоби при болю в горлі

Як захиститися від інфекції

26.02.2020

У багатьох дітей та дорослих горло болить частіше у холодну пору року. Саме тому багато матусь вважають, що холод викликає ангіну, а якщо дитина лизне бурульку чи надумає ловити язиком сніжинки, то болю в горлі не уникнути. Від чого насправді болить горло і як його лікувати? 

Міф 1. Холод викликає ангіну

Спеціалісти американської клініки Майо не включають холод чи вживання холодних напоїв у перелік факторів, які сприяють розвитку захворювань, симптомом яких є біль у горлі. Горло болить у дітей віком 3-15 років частіше, ніж у дорослих, через особливості імунітету, який ще тільки формується. Зрозуміло, що слабкий імунний захист віруси пробивають саме у період їхньої найвищої активності — восени та взимку, коли через сухе повітря слизові оболонки пересихають, а ми дні й ночі проводимо у приміщеннях, які погано провітрюються та переповнені людьми. Біль у горлі може бути викликаний алергічною реакцією, механічним розтягненням зв’язок, якщо хтось довго кричав або співав. Якщо ніс завжди закладений через алергію, синусит чи розростання аденоїдів, то дитина дихає ротом, а слизова горла пересихає і стає вразливою до інфекцій. Деякі речовини, що подразнюють слизову, можуть також викликати біль у горлі або стоншувати слизову горла, послаблюючи її захисні функції і впускаючи таким чином до організму віруси чи бактерії: для цього достатньо подихати якою-небудь фарбою чи побути у накуреному приміщенні. Таким чином, частіше за все прямими винуватцями болю в горлі є не самі бурульки чи сніжинки, а інфекції, викликані вірусами або бактеріями, які, до речі, можуть самі жити у таких “смачних” бурульках. 

Міф 2. При болю в горлі потрібні антибіотики

Часто біль у горлі може з’явитися через вірус, тобто як одна з ознак застуди чи грипу. Вірусну природу мають, а отже, можуть викликати біль у горлі, і інші хвороби: мононуклеоз, кір, вітряна віспа, круп, кашлюк — вони зустрічаються рідше, ніж грип, але про них теж потрібно знати й пам’ятати, адже це доволі серйозні захворювання. Якщо йдеться про застуду чи грип,то “в комплекті”т з болем у горлі йдуть нежить, підвищення температури, лихоманка, головний біль. В такому разі допомогти горлу можливо тільки дією на інтенсивність болю. Антибіотики у разі вірусної інфекції не допоможуть. 

Міф 3. Біль у горлі пройде сам по собі

Є й така думка, протилежна віруванню про негайне застосування антибіотикотерапії при перших ознаках болю в горлі: деякі вважають, що нічого особливого робити взагалі не треба. Справа в тому, що у разі бактеріальної, а не вірусної інфекції, ваша бездіяльність чи легковажність може призвести до дуже поганих наслідків. Основним винуватцем бактеріальної інфекції в горлі є стрептокок, яким можна заразитися від хворої людини. Стрептококова ангіна розвивається більш стрімко, у горлі можуть формуватися гнійні “пробки”, біль сильний, і якщо стрептокок не знешкодити антибіотиком, то ризик ускладнень є дуже високим. В організмі “недобитий” стрептокок може викликати часті рецидиви ангіни, а потім вразити нирки, суглоби й серце. Гарна новина полягає в тому, що стрептокок майже не розвиває стійкість до антибіотиків і вони вдало з ним справляються. Якщо у вас в родині хтось з дорослих часто хворіє на ангіну, або у вашому анамнезі є ревматизм — обов’язково перевірте, чи часом не підхопила дитина вашу стрептококову інфекцію. 

Коли звернутися до лікаря

Буває важко самотужки відрізнити “вірусне” горло від “бактеріального”. Коли потрібно вести дитину до лікаря? Американська асоціація педіатрів вважає, що якщо біль у горлі у дитини не минає після першої ранкової порції напою, це означає, що ігнорувати його не можна. Педіатри з клініки Майо у США вважають, що звертатися за медичною допомогою для дитини потрібно, якщо 

  • дитині важко ковтати 
  • у дитини утруднене дихання 
  • якщо є незвично сильне виділення слини, яке може бути викликане болем при ковтанні. 

Лікар визначить, яке лікування потрібне вашій дитині, можливо, запропонує зробити аналіз мазка з горла, щоб впевнитись у бактеріальній природі інфекції та підібрати найбільш ефективний антибіотик. 

Як полегшити больові відчуття

Біль у горлі може бути різного ступеня інтенсивності. Відповідно, можна застосовувати цілий арсенал засобів.

  1. Теплі напої та полоскання. Зазвичай “вірусне” горло болить дещо менше, в цьому разі згодяться “бабусині ліки”: теплі напої та полоскання з евкаліпту, шавлії,ромашки. 
  2. Мед. Мед також має антисептичні властивості. Лікарі рекомендують не розчиняти його у напоях, а їсти окремо. Однак при використанні меду, прополіса й інших продуктів бджільництва, пам’ятайте про можливу алергічну реакцію у дитини. 
  3. Морозиво. Вам не почулося! Звичайне морозиво і заморожені фруктові соки діють як знеболювальне. Щоправда, їсти можна невеликі порції і потихеньку. Холод зменшує набряк у горлі, консервуючи запалення. Це метод тимчасового знеболення, але не лікування. 
  4. Знеболювальні антисептичні препарати. В аптеках зараз продається велика кількість таблеток, льодяників та спреїв, які з різним успіхом допомагають при хворому горлі. Препарат “Фортеза”, наприклад, швидко тамує біль, зменшує дискомфорт та запалення за рахунок нестероїдної протизапальної речовини — бензидаміну гідрохлорида. Він всмоктується слизовою оболонкою горла настільки швидко, що знеболює вже за 1 хвилину. “Фортеза” випускається у двох формах: у вигляді спрею, рекомендованого для застосування при фарингіті у дорослих та дітей з 4-х років, та у вигляді розчину для полоскання, який рекомендовано дорослим і дітям від 12 років у зв’язку з ймовірністю випадкового проковтування під час полоскання рота чи горла. М`ятну “Фортезу” можна застосовувати і при інших запаленнях ротової порожнини: гінгівіті, стоматиті, після видалення зубів. 

Які профілактичні заходи провести

  1. Гігієна. Найкраща профілактика — це чисті руки, провітрювання приміщень та вологе прибирання, індивідуальний посуд і обережність при контакті з хворими.
  2. Зміцнення імунітету. Мова не тільки про загартовування, фізичну активність та вітаміни. Сильний імунітет — це й здоров’я кишківника, адже саме кишкова мікрофлора має величезний вплив на зміцнення імунітету і бере участь у засвоєнні вітамінів, що потрапляють до організму з їжею. Тому зверніть увагу на раціон харчування дитини і, якщо потрібно, підтримайте мікрофлору пробіотиками.
  3. Належний водний режим. Вода потрібна для того, щоб слизові оболонки не пересихали і захищали організм від проникнення інфекції. Вода також сприяє найшвидшій “ліквідації” токсинів з організму, а також нормалізує травлення. Європейська агенція з безпеки продуктів харчування (EFSA) рекомендує дітям 4-13 років пити 6-8 склянок рідини на день. 

Здоров’я дітей — це та зона відповідальності батьків, в якій нам особливо потрібна актуальна та вичерпна інформація. З одного боку, треба не наробити шкоди надлишком заходів, адже таблетки — не цукерки. З іншого боку — важливо не проігнорувати небезпечні хвороби, наслідки яких можуть настати миттєво або в майбутньому наших дітей.