Нікола Тесла: дивний геній, науковий провидець і «володар блискавок»

10 Липня 2024
Нікола Тесла
Фото: estav.tv

Нікола Тесла був надзвичайною людиною. А його ім’я назавжди вписане в історію фізики та винахідництва, попри те, що не всі його ідеї було втілено. Його можна назвати одним із найбільших винахідників. А багато хто взагалі вважає, що в історії людства було лише дві легендарні особи й два генія – Леонардо да Вінчі та Нікола Тесла.

Науковий провидець

Син сербського священника з юності мріяв йти своїм шляхом. Спочатку навчався у Чехії, потім працював в Угорщині, Франції та США. Його можна назвати громадянином світу з огляду на грандіозні заслуги перед людством. Представники наукового світу вважають, що саме він фактично започаткував всесвітню електрифікацію планети. Його заслуга – розробка системи змінного струму, створення моторів та високовольтних трансформаторів, на яких стоїть весь промисловий світ. Завдяки йому висвітлюються наші міста та будинки. Саме Тесла створив радіокеровані механізми, відкрив принцип робототехніки та електродвигунів.

Нікола Тесла
Нікола Тесла – геній XX століття

Рентгенівський апарат, лічильник електроенергії, автомобільний спідометр, люмінесцентні лампи, електричний годинник, прилади електротерапії – це лише частина довгого переліку, який налічує сотні винаходів у різних галузях науки та техніки.

Наукові роботи нерідко старіють ще за життя їхніх авторів через швидкий розвиток технологій. Але Тесла став рідкісним прикладом вченого, чиї роботи продовжують жити віками. Він наперед знав, як розвиватиметься наука. А його спадщиною вже сторіччя користуються вчені з усього світу.

Читайте також: Перші: «Приховані фігури» або невідомі героїні космічної гонки

Вільна енергія

Існування якоїсь субстанції, яку назвали ефіром, не ставилося під сумнів до кінця XIX століття. Менделєєв вважав ефір надлегким газом, з надмірною швидкістю руху і надвисокою проникністю атомів. Він включив гіпотетичний елемент під назвою «ньютоній» до своєї таблиці, звідки його видалили лише у ХХ столітті. Якийсь час теорія ефіру вважалася основним напрямом наукових досліджень, причому досить перспективним.

Винахідник зробив величезний крок у технології майбутнього

Але пізніше ефір визнали оманою та прирівняли до алхімії. Вчені, які вивчають загадкову матерію, могли втратити репутацію, які праці у кращому разі назвали б псевдонауковими. Але Теслу таке ставлення не бентежило. Він визнавав ефір як явище і продовжував практичні досліди.

Читайте також: Великий брат спостерігає за тобою: 35 найкращих цитат Орвелла

Теорія та практика

На знехтуваній теорії Нікола Тесла побудував багато своїх ідей. І вони знайшли втілення у винаходах, що обігнали час. Головне його надбання – генератор вільної енергії. Вчений був упевнений, що з його допомогою можна забезпечити людей енергією у необмеженій кількості. Без природних ресурсів та практично безкоштовно. У науковій спадщині Тесли збереглися ескізи пристрою та уривчасті технічні нотатки, без точних схем та докладних креслень. Втім, такий підхід був фірмовим у розробках великого вченого. Усі деталі плану він зберігав у думках, а не на папері.

Сучасники Тесли неодноразово стверджували, що його експерименти зі створення генератора були успішними. Марк Твен, свідок одного з дослідів, назвав Теслу «володарем блискавок».

Винахід змінного струму стали використовувати для генерації та постачання електрики

Деякі експерименти винахідника були дуже небезпечні. Окремі дослідники досі впевнені, що Тунгуська катастрофа сталася внаслідок одного з його експериментів. Точніше, помилки, допущеної ним під час розрахунків. Більшість людей скептично реагують на такі заяви. Проте ні метеорита, ні уламків від нього так і не знайшли. Крім того, падіння небесного тіла не залишило по собі вирви, що саме по собі дивно.

Створити робочу модель генератора Тесле не судилося: у його лабораторії сталася пожежа, яка знищила все експериментальне обладнання. Відтворити його Ніколі не дозволила відсутність фінансування. І цей момент заслуговує на особливу увагу.

Читайте також: Перші: як Мадам Сі Джей Вокер подолала бар’єри та стала першою мільйонеркою у вік рабства

Енергетична змова?

Існує версія про те, що за стримуванням енергетичного розвитку стояли корпорації та підприємства з видобутку та переробки нафти. Частково ця конспірологічна теорія цілком обґрунтована. Ніколу Теслу фінансував Джон Пірпонт Морган – банкір та бізнесмен, власник енергетичних активів. Аж поки не дізнався, що основною метою Тесли є винахід генератора, який безкоштовно забезпечуватиме енергією мільйони людей. Успіх подібних дослідів спровокував би крах бізнес-імперії Моргана. І банкір швидко згорнув фінансування та зробив усе для того, щоб перекрити будь-які альтернативні джерела. До речі, свого часу аналогічна історія відбулася і зі знаменитим Генрі Фордом після створення автомобіля з електродвигуном.

Теслу вважають батьком електродвигуна, радіо, рентгенівських променів, лазера та багато іншого

Доступна енергія могла негативно позначитися на стані окремих корпорацій і навіть держав. Тому зовсім не дивно, що після смерті Тесли всі його неопубліковані роботи й уривчасті нотатки опинилися в архівах ФБР, де знаходяться й сьогодні.

Свою головну мрію – безкоштовну енергетику – Теслі реалізувати так і не вдалося. Але вдячні нащадки частково втілили її. У 2013 році шанувальники вченого зібрали кошти і в Силіконовій долині встановили пам’ятник генію ХХ століття. Фігура Тесли стала своєрідним роутером, і всі, хто опинився в зоні доступу, можуть користуватися інтернетом безкоштовно. В основу пам’ятника помістили капсулу. Але дізнатися, що в ній знаходиться, світ зможе дізнатися лише 2043 року.

У будинку, де народився Тесла, відкрили музей

Читайте також: Перші: як Нелі Блай понад 100 років тому довела, що жінки можуть все

Маленькі дивацтва великої людини

Попри статус великого вченого, розумної та дуже різнобічної людини, Теслу багато хто вважав диваком. Хоча, як свідчить світова історія, це нерідко трапляється з людьми наукового світу.

  • Будучи підлітком, Тесла захворів на холеру і 9 місяців був прикутий до ліжка. А після цього став одержимий чистотою і придумав власні хитромудрі ритуали. Тільки для посуду та поверхонь у їдальні він щовечора використовував 18 серветок, а до кожного сніданку, обіду чи вечері обов’язково одягав білі рукавички.
  • Геній фізики мав феноменальну фотографічну пам’ять і розвинену уяву. Якось прочитану книгу міг переказати дослівно, миттю побачену картину описував у найдрібніших деталях. Свої винаходи Тесла міг уявити собі в 3D-форматі, що дозволяло йому проводити випробування механізмів уяви і відразу вносити в систему необхідні поправки. Тому лабораторних журналів він не вів. А ідеї накидав у вигляді ескізів та документував лише остаточний результат.
  • Нікола Тесла вирізнявся чудовим почуттям гумору. Його жарти захоплювали і знайомих і незнайомих, друзів і близьких людей. До таких належав Ред’ярд Кіплінг, гуморист та визнаний майстер слова. І це при тому, що англійська не була його рідною мовою.
  • Майже все своє свідоме життя в Америці Тесла прожив у Нью-Йорку, на Манхеттені. Але за багато років своє житло так і не придбав. Він завжди знаходив грошам цікавіше та важливіше застосування. Тому протягом років змінював один готель на інший залежно від фінансового стану.
  • Нікола Тесла був гарним, високим, струнким та періодично досить забезпеченим. Він подобався жінкам, але ніколи не заводив романів. Винахідник вважав сексуальні стосунки завадою для розумової роботи. Тільки під кінець життя він якось обмовився, що відмова від одруження була надто великою жертвою заради науки.

«У безперервній самоті розум стає все гострішим. Для того, щоб думати та винаходити не потрібна велика лабораторія. Ідеї ​​народжуються за умов відсутності впливу розум зовнішніх умов. Секрет винахідливості на самоті», – вважав Нікола Тесла.

Читайте також: Перші: як Барбара МакКлінток присвятила все життя кукурудзі та стала Нобелівською лауреаткою

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram